Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma, která si vás připoutá

aktualizováno 
Motivace vydělat si co nejvíce peněz nebo získat dobrou praxi vede některé zaměstnance až k závislosti na firmě. Volný čas, zájmy i seberealizace jdou stranou.

Závislost nehrozí jen na práci jako takové. Někdy si vás k sobě připoutá firma. Nabídkou vysoké mzdy, která se mění úměrně výkonu, si „koupí“ zaměstnancův volný čas, rodinný život i zájmy. Ten, kdo se okolí jeví jako workoholik, si tak vůbec nemusí nezdravým vztahem k práci řešit své osobní problémy. Prostě jen podlehl tlaku na to, aby byl nejlepší a vydělal si hodně peněz.

Poznávací znamení: pracuje u velké nadnárodní společnosti, která se zabývá nejčastěji ekonomickými obory či realitami.

Soutěž o peníze
Tím, že chtějí „celého člověka“, jsou pověstné zejména asijské společnosti. Ale i v Česku se najdou zaměstnavatelé, kteří loví specifický druh zaměstnanců - není pro ně přínosný ten, kdo se spokojí s průměrnou odměnou a v práci by rád realizoval své vize a ideály. Hledají žraloky, kteří svou výplatní pásku chtějí stále vylepšovat.

Princip je jednoduchý: mzda je přísně vázána na odvedený výkon. Nejkvalitnější zaměstnanec se tedy pozná snadno - je to ten, kdo si nejvíc vydělá. Každodenní soutěž o peníze a další bonusy zaměstnance zpočátku motivuje, aby odložil volný čas i vlastní invenci. Po pár měsících už ho může držet v šachu. Pokud by zmírnil tempo, sníží se jeho životní úroveň a firmu navíc bude zajímat, proč jí kazí výsledek. Odejít z práce už v šest večer znamená připravit o peníze nejen sebe, ale i zaměstnavatele.

Loajalitu s firmou často posilují přesné předpisy o oblékání, slovníku či volnočasových aktivitách. Mimo jiné přispívají k dojmu, že tým sleduje stejné cíle a nemůže ho ohrozit vzájemná rivalita. „Všechno má svá pravidla - vystupování, oslovování, oblečení, mimopracovní aktivity. Dojem je na první pohled velmi pozitivní. Ve skutečnosti bývají hlavní motivací peníze. V případě neúspěchu se dozvíte, že nedostatečně dodržujete tato pravidla,“ popisuje Martin Heger z personální společnosti Heger & Partner.

Intenzivní práce jako příležitost
V situaci, kdy je na trhu práce nedostatek kvalitních lidí, nelze vnímat tyto praktiky firem jen negativně. Pražská personální psycholožka Hana Kyrianová upozorňuje, že nabídka takových pozic a poptávka uchazečů si odpovídají. „Řada lidí to bere jako příležitost začít kariéru u vyhlášené firmy, která je všechno naučí výměnou za nadprůměrné pracovní nasazení. Po dvou letech odejdou jinam, kde už z nich budou třeba i vyšší manažeři,“ vysvětluje Kyrianová.

Připomíná, že pro tyto společnosti pracují zejména mladí lidé a čerství absolventi škol. Jejich nábor nepovažuje za kalkul. „V prvním zaměstnání jsou mladí lidé hodně loajální, chtějí nasbírat zkušenosti pro další kariéru. A to se potkává s potřebou firem, aby pro ně takto intenzivně pracovali,“ doplňuje Hana Kyrianová. Starší zaměstnanec, který už získal nějaké poznatky, zpravidla přejde do společnosti, kde se může realizovat i jinak. Předchozí působení i platové podmínky mu v kariéře pomohou.

Někteří lidé tlak nevydrží
Co dělat, pokud cítíte, že na takové „přísné“ zacházení nemáte povahu? Poměrně nízká nezaměstnanost v Česku absolventovi umožňuje, aby si vybíral zaměstnavatele i podle atmosféry, která u něj panuje. Důležité je včas ji odhadnout a správně posoudit, zda odpovídá jeho naturelu. „Pokud máte při pohovoru jakékoliv pochybnosti, vše si ověřte - sežeňte si reference od známých, od personálních agentur, současných či bývalých zaměstnanců,“ radí Martin Heger.

Podle psycholožky Hany Kyrianové by se firmě s přílišným důrazem na tým a obrovské pracovní tempo měly vyhnout dva typy uchazečů - individualisté, a naopak příliš přizpůsobiví lidé se sklonem k workoholismu. „Lidé, kteří jsou hodně samostatní, těžko se přizpůsobují a mají o všem vlastní představu, v takové firmě pravděpodobně neuspějí. Ale rizikem je i pro ty, kteří se přizpůsobí tak, že ve firmě zůstanou dlouho a připraví se o veškerý soukromý život - nemají čas hledat partnera, vychovávat děti, žít rodinným životem,“ upřesňuje Hana Kyrianová.

Závislost na práci člověka stravuje, výkon časem rychle klesá a hrozí psychický i fyzický kolaps. Kdo v takové situaci zaměstnání opustí, přijde o všechno - funkční rodinu zpravidla nemá a všechny přátele nechal mezi kolegy ve firmě.

Čím si firmy pojišťují loajalitu

  • předepsané oblečení včetně doplňků a detailů
  • specifický slovník, případně konverzace v cizím jazyce i mezi českými kolegy
  • společné sportovní a společenské aktivity
  • nejlepší bude ten, kdo si nejvíc vydělá
  • poslech motivačních kazet
  • účast v soutěžích o nejvýkonnějšího zaměstnance
Autoři: ,Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Snažíme se vyučit řemeslníky, kteří se o práci bát nemusí, říká ředitel

Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov

Zájem o řemeslné obory roste. Alespoň podle ředitele Střední odborné školy na pražském Jarově Miloslava Janečka. Rodiče...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz