Studenti by si měli shánět praxi už při škole.

Studenti by si měli shánět praxi už při škole. | foto: Profimedia.cz

Firmy požadují praxi i po recepčních. Absolventi mají problém sehnat práci

  • 436
V minulém roce nebyly pracovní podmínky pro absolventy středních a vysokých škol příznivé. Ani letos se situace pravděpodobně nezlepší. Firmy požadují praxi i na pozici recepční nebo asistentky.

Mladí lidé mají ihned po škole problém sehnat práci. K 31. 12. 2010 bylo podle MPSV na úřadu práce evidováno 35 357 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých.

Absolventka Karlovy univerzity oboru speciální pedagogika Lucie zatím štěstí na pracovním pohovoru neměla. "Státnice jsem udělala v červnu, ale zatím práci nemám. Při škole jsem občas pracovala jako asistentka ve firmě mých kamarádů a na plný úvazek jsem tam zůstat nechtěla. Práci stále nemám a přitom odpovídám i na inzeráty, kde hledají recepční," svěřuje se Lucie.

Její slova potvrzuje i Aleš Křížek ze společnosti Robert Half. "Firmy si zakládají i na výběru recepční. Žadatelé musí mít praxi minimálně šest měsíců, kterou mohou získat i při studiu. Ale v minulých letech nebyly požadavky tak přísné. U recepčních nebo například týmových asistentek byla praxe mnohdy výhodou, ne však striktní podmínkou jako je tomu dnes."

Nejlepší vyhlídky mají také absolventi oboru informačních technologií a telekomunikací, kteří mají praxi při studiu. Poptávka je zvláště po lidech, kteří velmi dobře znají programovací jazyk JAVA. Situace se v odvětví informačních technologií zlepšuje nejrychleji. Pak se postupně zvyšuje poptávka po absolventech z ostatních oborů.

Šanci získat rychleji zaměstnání mají také lékaři, právníci a absolventi elektrotechniky a strojírenství. Nejhůře na tom minulý rok byli ti, kteří vystudovali textilní, dopravní a gastronomické obory. Ukázal to loňský průzkum Národního ústavu odborného vzdělávání.  

Praxe už při studiu

Studenti by si už na škole měli promyslet, co vlastně chtějí dělat. V poslední době bývá také problém s přecházením mezi obory.

TIP

Když nemáte praxi, snažte se zjistit si co nejvíc informací o firmě, ve které se ucházíte o místo. Ukažte, že o práci máte opravdu zájem a budete pro firmu i přes malé zkušenosti přínosem.

"Byla jsem zhruba na čtyřiceti pohovorech a nikde mě nechtěli. Když mi nabídli práci asistentky, bála jsem se, že už nebudu moct pracovat v personalistice, jak jsem vždycky chtěla. Nakonec jsem místo přijala a jsem spokojená. Na konci roku mě povýšili v rámci firmy," popisuje svou zkušenost Markéta z Prahy, která vystudovala personalistiku na Univerzitě Jana Ámose Komenského.

Důležitá je hlavně praxe, kterou mohou mladí lidé získat i během studia. "Nejpozději během posledních dvou ročníků studia je dobré, aby absolventi aktivně získávali praxi v oboru, kterému se chtějí i po skončení studia na VŠ případně na SŠ věnovat,“ doporučuje Aleš Křížek.

Máte-li o nějakou práci opravdu zájem a chybí vám praxe, snažte se zapracovat například na svém životopise. Zmiňte i praxi, která se zaměstnáním souvisí jen úzce. Připravte si ale odůvodnění, proč právě zmíněnou zkušenost v CV uvádíte. 

Pokud práci nemůžete sehnat delší dobu, choďte na brigády. Ale ani ty nezapomeňte do životopisu připsat, dokážete tak, že máte o zaměstnání zájem a nechcete být jen doma na podpoře.

Také se vyplatí neposílat životopisy jen přes internet, zkuste některé firmy navštívit osobně. Může se stát, že na zaměstnavatele osobně zapůsobíte, ale také se raději připravte na striktní odmítnutí.

Situace lepší nebude

Absolventi budou mít i letos problém sehnat práci. Firmy si i nadále budou vybírat spíše lidi s praxí než mladé, kteří právě dostudovali.

"Očekáváme mírné zlepšení na trhu práce v porovnání s roky 2010 a 2009. Nadále však budou zaměstnavatelé primárně nabírat kvalifikované zaměstnance a počet nabídek pro absolventy bude zejména v první polovině roku 2011 omezený," shrnuje výhled do budoucna Aleš Křížek.

Podle odborníků se nedá jednoznačně říct, zda bude větší zájem o absolventy středních nebo vysokých škol. Vždy záleží na daném oboru a zaměstnání. Vysokoškoláci se také mohou setkat s tím, že jsou na některá pracovní místa překvalifikovaní.

"Aktuálně je na pracovním trhu zájem o uchazeče s prokazatelnou praxí v oboru. Z dlouhodobého hlediska však chybějící vysokoškolské vzdělání může znamenat pouze omezenou možnost kariérního růstu. Mnoho společností vyžaduje od manažerské úrovně VŠ vzdělání," vysvětluje Aleš Křížek.