Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy s odmítnutými uchazeči dále nepracují. Přitom je to nic nestojí

aktualizováno 
Kandidát, který není vhodný na jednu pozici, se může hodit v budoucnu na pozici jinou. Ale firmy s odmítnutými uchazeči dále nepracují. Přitom to jsou lidé, kteří částí výběrového řízení prošli s úspěchem.
Jen třicet procent firem pracuje se svou databází odmítnutých uchazečů.

Jen třicet procent firem pracuje se svou databází odmítnutých uchazečů. | foto: Profimedia.cz

Skoro sedmdesát procent firem v České republice nemá k dispozici seznam lidí, kteří by mohli být jednou ideálními zaměstnanci. Jsou to ti, kteří projdou výběrovým řízením firmy, postoupí do užšího kola, ale nakonec neuspějí. Přitom evidentně prokázali kvality, které by podnik mohl jednou využít.

"České firmy se na rozdíl od těch zahraničních často soustředí na aktuálně otevřené pozice a s odmítnutými uchazeči dále nepracují. To je ale chyba. Kandidát, který není vhodný na jednu pozici, může být správnou volbou pro jiný post, který bude chtít společnost obsadit třeba později," vysvětluje Petr Lika, marketingový manažer ze společnosti LMC, která provedla nedávno průzkum mezi necelými dvěma tisíci uživateli pracovního portálu Jobs.cz.

Takzvaný Candidate Relationship Management, tedy rozvíjení vztahů a péče o uchazeče o zaměstnání, v Česku není příliš rozvinutou metodou. "Přitom o schopné a kvalitní lidi je mezi zaměstnavateli na trhu práce velká soutěž. Personalisté, pro které je prioritou zajistit pro firmu kvalitní lidské zdroje, to dobře vědí. Hledání zaměstnanců by proto mělo být strategickou činností s širším horizontem," vysvětluje Petr Lika.

Praxi teď nemá, ale za dva roky může být vše jinak

Z průzkumu dále vyplynulo, že přesně padesát procent respondentů nedostává další informace od firem, u nichž se aktivně ucházeli o práci, přestože by si to přáli.

"Když přivedete kandidáta na své kariérní stránky a on projeví důvěru ve vaši společnost zasláním CV, tedy životopisu, a pak se případně i zúčastní konkurzu, je škoda nepracovat dále s jeho informacemi. Pokud pro vás v daný moment není tou pravou volbou, například z důvodu nedostatečné praxe, během roku, dvou ji může v oboru získat," tvrdí Petr Lika s tím, že i absolventi škol by měli dostat šanci.

V zahraničí je zcela běžné s uchazeči čas od času komunikovat a zasílat jim zajímavosti o firmě jako potenciálním zaměstnavateli. Pak stačí zvednout telefon, zjistit jeho situaci na trhu práce a nabídnout mu aktuální pozici, která odpovídá jeho profilu.

Člověk z vlastní databáze vyjde levněji

"Pokud se firmě podařilo s uchazečem vytvořit pozitivní vztah, bude ji vnímat jako úspěšného zaměstnavatele a novou nabídku přijme. Firmu pak nábor člověka z vlastní databáze stojí minimální náklady oproti standardní cestě," dodává manažer Lika.

Dotazování ukázalo, že podíl firem, které s uchazeči o práci komunikují i po neúspěšném náboru, je těsně přes třicet procent. Jen ale patnáct procent z nich komunikuje a posílá informace pravidelné. Pouhých devatenáct procent neúspěšných uchazečů o další komunikaci nestojí.
Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Poradna: musím ukazovat ostraze obsah tašky?

Ilustrační snímek

V nákupních centrech přibývá konfliktů mezi ochrankou a zákazníky. A tudíž stále hlasitěji zní otázka: může prodavač...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Další z rubriky

Odborník: Nevykládejte lidem básničky a místo přidání je pochvalte

Ilustrační snímek

Firmy dnes “šermují” tím, že musí zlepšit employer brand, tedy značku zaměstnavatele. „Na trhu nejsou lidi, tak si...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Jobs Contact
Technolog programátor (18.000 - 25.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz