Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy si o neplatičích vyměňují informace

aktualizováno 
Máte dluhy? Neříkejte ne. Kvůli zadlužení Česka má každý z nás sekeru 65 000 korun. Podle poslední statistiky k těmto národním dluhům přidávají svých 340 miliard korun také domácnosti. Každá z nich dluží v průměru 84 150 korun, a to hlavně za bydlení – 72 procent dluhů padá do hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Ikdyž je podíl osobních dluhů oproti západním zemím stále nízký, dynamika jejich nárůstu je obrovská – od roku 1993 se zadluženost zvedla o 900 procent a například analytička Markéta Šichtařová předpokládá, že během několika málo let stoupne na dvojnásobek. A s ním bezpochyby i počet lidí, kteří mají se splácením problémy.

Věřitelé se brání

Přibývá firem, které mají zájem vědět, jak jejich nový či stávající klient splácí u konkurence. Stávají se členy sdružení, která shromažďují informace o neplatičích. „Jde nám o odpovědné úvěrování, minimalizaci ztrát poskytovatelů služeb a ochranu klientů před jejich neuváženým předlužováním. Chráníme i řádně platící klienty, aby v ceně poskytovaných služeb nemuseli doplácet na klienty, kteří nesplácejí,“ potvrzuje Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS. To je registrem neplatičů splátkových firem a některých bank a od minulého týdne také všech mobilních operátorů. Podle Jana Stopka probíhají jednání s dalšími devíti žadateli o přistoupení do SOLUS – jsou mezi nimi také energetické společnosti. Bankovní registr má informace o neplatičích bank, i splátkové společnosti sledují své dlužníky.

Jsem v registru, i když splácím?

Do registru splátkových společností a databáze bank se dostane klient, ať splácí či ne. Přináší mu to, pokud neměl problémy se splátkami, také výhody, například urychlení procesu žádání o další úvěr. Sdružení SOLUS je založené na negativních informacích – octne se v něm jen člověk, který má potíže se splácením. Všechny společnosti s výjimkou bankovního registru potřebují k nahlížení a zařazení do databáze souhlas zákazníků.

„Je potřeba rozlišit písemný souhlas potenciálního zákazníka k nahlédnutí do registru, když u nás chce nakoupit a není ještě naším zákazníkem, a jeho souhlas s uvedením v registru v případě, že nebude plnit dlouhodobě závazky,“ vysvětluje Petr Šindler z Oskara. Tento druhý souhlas je například u mobilních operátorů obvykle součástí smlouvy, protože je obsažen ve Všeobecných smluvních podmínkách. T-Mobile i Eurotel je již aktualizovaly, Oskar se k tomu chystá k 1. listopadu. Souhlas platí pro všechny stávající zákazníky, je možné ho písemně odvolat. Co za to? Žádný trest v podobě odmítnutí úvěru, ale takový zákazník může přijít o některé výhody, které čerpají bezrizikoví zákazníci.

7 rad Jak se nedostat do registru dlužníků

1. Sečtěte si všechny příjmy a výdaje

Ještě než si vezmete úvěr, spočítejte si výdaje příjmy za delší období. Porovnejte, zda vám zbývá finanční rezerva a budete schopni splácet.

2. Ptejte se, kolik bude úvěr stát celkem

Půjčka, úvěr, nákup na dluh, to nejsou jen samotné splátky, ale také různé, často dost vysoké poplatky. Předem je dobré vědět, za co všechno se platí a kolik.

3. Nesplácejte dluh dluhem

Začátek problémů se splácením dost často odstartuje takzvané předlužení domácnosti. Nastává tehdy, když se dluhy vyrovnávají dalšími úvěry a splátky není rodina schopná utáhnout.

4. Plánujte výdaje s předstihem

Úvěry, zvlášť hypotéky, se splácejí hodně dlouho. Mezitím se může změnit vaše rodinná situace, což může ovlivnit negativně hospodaření rodiny. Je dobré mít pro takový případ finanční rezervu.

5. Pojistěte si neschopnost splácet

Pokud je to možné, zvažte, zda si nepojistit neschopnost splácet z důvodů nemoci či ztráty zaměstnání.

6. Problémy avizujte včas

Jakmile se objeví první signál o těžkostech se splácením, spojte se ještě před termínem splátky se společností, které dlužíte, abyste zjistili, jak nejlépe postupovat dál.

7. Vyjednejte si odklad splátek

Firmy, u kterých si půjčujete, vám mohou při problémech vyjít vstříc prodloužením doby splatnosti či odkladem splátek. Musíte však o to požádat.

Jak se vyznat ve vyúčtování plynu? Co vám poví faktura? Kolik si připlatíte za plyn zrovna vy? Přečtěte si naše aktuální téma.


Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz