Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy začínají své zaměstnance hýčkat. Chybí lidé na trhu práce

aktualizováno 
Ještě donedávna firmy přidávaly zaměstnancům k platu stravenky a různá připojištění proto, že ušetřily na daních. Dnes, když zaměstnavatelům chybí minimálně 133 tisíc lidí, se z dobrovolné výhody stala nutnost. A tak se firmy předhánějí v tom, jak si zaměstnance udržet.
Některé firmy nabízejí příspěvek na dovolenou nebo levnější ubytování v podnikové chatě.

Některé firmy nabízejí příspěvek na dovolenou nebo levnější ubytování v podnikové chatě.

Novou příležitost, jak se dostat k většímu byznysu, vycítily také penzijní společnosti a banky. Aby zjistily, jaké pamlsky k platu společnosti přidávají nejčastěji, udělaly si přes léto průzkum mezi firmami.

Podle společnosti ING, která sondovala mezi stovkou největších firem v Česku, už více než polovina z nich používá přídavky k platu v první řadě jako motivaci k udržení zaměstnanců ve firmě. „Jsou programy, které se začínají vyplácet po delším setrvání ve společnosti, třeba od třetího roku ve firmě,“ popisuje Jan Šíbal z ING.

Vyplácet až po čase se mohou například penzijní nebo životní připojištění, kdy zaměstnavatel s časem zvedá příspěvek. V Česku už si životní připojištění pořídilo na 3,8 milionu lidí, čtvrtina z nich díky svému zaměstnavateli.

Dovolená na firemní chatě
Z průzkumu pro stravenkářskou společnost Accor Services známou svými ticketkami vyšlo zase najevo, že z 611 dotázaných firem jich 78 procent dává kromě mzdy svým lidem i nějaké výhody. Vedle stravenek to jsou například příplatky na zdravotní služby, dovolenou navíc a příspěvky na kulturu, vzdělání a rekreaci. Třeba zaměstnanci T-Mobile si kromě zlevněných telefonních služeb a mobilů můžou vybrat dovolenou se slevou až desetiny z ceny u devíti cestovních kanceláří.

Třeba u CK Fischer si už slevu na dovolené pro své lidi sjednaly desítky firem, včetně těch, které patří do impéria vlastníka cestovky Karla Komárka. „Jen za letošek čekáme v tomto segmentu nárůst tržeb o 300 procent, řádově na stovky milionů korun,“ říká mluvčí CK Fischer Dan Plovajko.

Více než tisíc zaměstnanců obchodní sítě Mountfield může využívat firemní horskou chatu za výhodnou cenu. „Výběrově firma dává i příspěvek na letní dovolenou,“ doplňuje mluvčí Václav Brom s tím, že se velké oblibě mezi zaměstnanci těší i zvýhodněné půjčky. Přesto i tato společnost hledá nové lidi s obtížemi.

I automobilky jako TPCA nebo Hyundai se zklamaly – spoléhaly se, že najdou tisíce lidí díky platu, mírně vyššímu, než bylo v oboru zvykem.

Podle personalistů a firem, které výhody nabízejí, jako stravenkářské společnosti nebo pojišťovny, právě TPCA dopilovává kompletně nový a bohatší program benefitů pro zaměstnance – zatím ho ale tají.

Poradenská společnost Deloitte spočítala, že v Česku ročně odejde z firmy 15 procent lidí. To není velký rozdíl proti zahraničí.

Rozdíl je v tom, co firmy k platu přidávají. V západní Evropě, kde už proběhla penzijní reforma, převažují příspěvky na penze, na péči nebo životní pojistky. „Ve střední Evropě a v Česku samotném převažují krátkodobé benefity hmotného rázu – firemní telefon, auto, počítač, stravenky. Ale časem se to změní,“ míní personalistka se specializací na zaměstnanecké výhody Martina Janiuková ze společnosti Fincentrum.

Plat a co dál?
97 % Příspěvek na stravování
86 % Penzijní připojištění
86 % Školení a kurzy
78 % Sport, kultura, rekreace
75 % Služební auto
50 % Zvýhodněné půjčky
47 % Pracovní volno
42 % Životní pojištění
36 % Dárky
33 % Firemní výrobky se slevou
25 % Přechodné ubytování
22 % Nákup vyřazených aut, mobilů
19 % Příspěvek na dopravu
14 % Možnost nákupu akcií firmy
Pramen: průzkum Czech Top 100, Ogilvy PR, ING

Autor:Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz