Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy začínají své zaměstnance hýčkat. Chybí lidé na trhu práce

aktualizováno 
Ještě donedávna firmy přidávaly zaměstnancům k platu stravenky a různá připojištění proto, že ušetřily na daních. Dnes, když zaměstnavatelům chybí minimálně 133 tisíc lidí, se z dobrovolné výhody stala nutnost. A tak se firmy předhánějí v tom, jak si zaměstnance udržet.
Některé firmy nabízejí příspěvek na dovolenou nebo levnější ubytování v podnikové chatě.

Některé firmy nabízejí příspěvek na dovolenou nebo levnější ubytování v podnikové chatě.

Novou příležitost, jak se dostat k většímu byznysu, vycítily také penzijní společnosti a banky. Aby zjistily, jaké pamlsky k platu společnosti přidávají nejčastěji, udělaly si přes léto průzkum mezi firmami.

Podle společnosti ING, která sondovala mezi stovkou největších firem v Česku, už více než polovina z nich používá přídavky k platu v první řadě jako motivaci k udržení zaměstnanců ve firmě. „Jsou programy, které se začínají vyplácet po delším setrvání ve společnosti, třeba od třetího roku ve firmě,“ popisuje Jan Šíbal z ING.

Vyplácet až po čase se mohou například penzijní nebo životní připojištění, kdy zaměstnavatel s časem zvedá příspěvek. V Česku už si životní připojištění pořídilo na 3,8 milionu lidí, čtvrtina z nich díky svému zaměstnavateli.

Dovolená na firemní chatě
Z průzkumu pro stravenkářskou společnost Accor Services známou svými ticketkami vyšlo zase najevo, že z 611 dotázaných firem jich 78 procent dává kromě mzdy svým lidem i nějaké výhody. Vedle stravenek to jsou například příplatky na zdravotní služby, dovolenou navíc a příspěvky na kulturu, vzdělání a rekreaci. Třeba zaměstnanci T-Mobile si kromě zlevněných telefonních služeb a mobilů můžou vybrat dovolenou se slevou až desetiny z ceny u devíti cestovních kanceláří.

Třeba u CK Fischer si už slevu na dovolené pro své lidi sjednaly desítky firem, včetně těch, které patří do impéria vlastníka cestovky Karla Komárka. „Jen za letošek čekáme v tomto segmentu nárůst tržeb o 300 procent, řádově na stovky milionů korun,“ říká mluvčí CK Fischer Dan Plovajko.

Více než tisíc zaměstnanců obchodní sítě Mountfield může využívat firemní horskou chatu za výhodnou cenu. „Výběrově firma dává i příspěvek na letní dovolenou,“ doplňuje mluvčí Václav Brom s tím, že se velké oblibě mezi zaměstnanci těší i zvýhodněné půjčky. Přesto i tato společnost hledá nové lidi s obtížemi.

I automobilky jako TPCA nebo Hyundai se zklamaly – spoléhaly se, že najdou tisíce lidí díky platu, mírně vyššímu, než bylo v oboru zvykem.

Podle personalistů a firem, které výhody nabízejí, jako stravenkářské společnosti nebo pojišťovny, právě TPCA dopilovává kompletně nový a bohatší program benefitů pro zaměstnance – zatím ho ale tají.

Poradenská společnost Deloitte spočítala, že v Česku ročně odejde z firmy 15 procent lidí. To není velký rozdíl proti zahraničí.

Rozdíl je v tom, co firmy k platu přidávají. V západní Evropě, kde už proběhla penzijní reforma, převažují příspěvky na penze, na péči nebo životní pojistky. „Ve střední Evropě a v Česku samotném převažují krátkodobé benefity hmotného rázu – firemní telefon, auto, počítač, stravenky. Ale časem se to změní,“ míní personalistka se specializací na zaměstnanecké výhody Martina Janiuková ze společnosti Fincentrum.

Plat a co dál?
97 % Příspěvek na stravování
86 % Penzijní připojištění
86 % Školení a kurzy
78 % Sport, kultura, rekreace
75 % Služební auto
50 % Zvýhodněné půjčky
47 % Pracovní volno
42 % Životní pojištění
36 % Dárky
33 % Firemní výrobky se slevou
25 % Přechodné ubytování
22 % Nákup vyřazených aut, mobilů
19 % Příspěvek na dopravu
14 % Možnost nákupu akcií firmy
Pramen: průzkum Czech Top 100, Ogilvy PR, ING

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Ilustrační snímek

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z...

Jak při hledání zaměstnání nejlépe využít sociální síť LinkedIn

Ilustrační snímek

Inzeráty už moc nefungují, dnes se noví zaměstnanci hledají přes sociální sítě. Pokud tedy uvažujete o změně práce,...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz