Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci kratší úvazek, vyhovíte mi? V Česku jsou zatím možnosti mizivé

aktualizováno 
Úřednice libereckého magistrátu se chtěla postarat o své dítě, a tak odmítla přejít na plný úvazek, jak po ní vedení požadovalo. Dostala výpověď. Nejvyšší soud jí však v srpnu dal za pravdu a rozhodl, že zaměstnavatel je povinen umožnit lidem zkrátit si pracovní dobu.

Podle rozsudku Nejvyššího soudu má zaměstnavatel povinnost umožnit zaměstnanci práci na zkrácený úvazek. Přiblíží se Česko konečně zbytku Evropské unie? Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Případ opět rozvířil debatu o částečných úvazcích, které čeští zaměstnavatelé nijak rádi nenabízejí.

Co říká zákoník práce, § 241

Kratší pracovní doba je založena na smluvním základě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. V případě sjednání (povolení) kratší pracovní doby náleží zaměstnanci mzda nebo plat odpovídající této sjednané (povolené) délce pracovní doby. Zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně či zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o někoho, kdo se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), mají právní nárok na to, aby jim na jejich žádost byla umožněna kratší pracovní doba nebo jinak vhodně upravena stanovená týdenní pracovní doba, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.

„Problematika zkrácených úvazků není černobílá. Pokud se na ně podíváte z úhlu pohledu zaměstnavatelů, lze jejich neochotu chápat. Pokud nejde o společnost, která má potřebu zaměstnat člověka právě jen na určitý počet hodin, vyplatí se jí plné úvazky s tím, že zaměstnance v pracovní době plně využije. Neplatí totiž, že pokud se spojí dva zkrácené úvazky, vznikne nákladově jeden standardní,“ říká Jitka Tejnorová, partnerka DMC management consulting. Problémem pak může být i práce přesčas, pokud je nutná.

Na druhou stranu nabídka práce na částečný úvazek může firmám zajistit zkušené odborníky či mladé pracovníky-studenty, kteří jinak nemají čas spolupracovat naplno.

Práce tři dny v týdnu i sdílené místo

Zkrácený úvazek může znamenat méně pracovních hodin každý den, či práci jen dva či tři dny v týdnu, záleží na domluvě se zaměstnavatelem. Vždy je potřeba vše ošetřit smlouvou, hlavně náplň a rozsah práce. Stává se totiž, že zaměstnanec nakonec udělá stejný objem práce jako jeho kolegové pracující naplno, zaplaceno však dostane za méně hodin.

Velké obchodní řetězce se směnným provozem se většinou zkracování úvazků nebrání, není pro ně problém nabrat více zaměstnanců. „Rozhodnutí pro zkrácený úvazek je vždy individuální, ale jeho výsledek je kolektivní, protože se předem ví, že kolega je časově více omezen než ten druhý a zřejmě bude jeden druhého více zastupovat,“ dodává za firmu Kaufland Michael Šperl.

Hledáte práci?

Vybírejte z denně žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Obavy zaměstnavatelů, že bude docházet ke komplikacím při plnění povinností, může zažehnat i sdílený pracovní úvazek, v zahraničí poměrně populární job sharing. Bez problémů funguje třeba na úřadech nebo v bankách, o jedno místo se dělí dva zaměstnanci na zkrácený úvazek.

Čísla daleko za Evropou

Podle studie Evropské komise je na tom Česko, co se týká zkrácených úvazků, špatně. Pracuje tu na ně jen 8,5 procenta žen, zatímco unijní průměr je 32 procent, mužů s kratší pracovní dobou je pouze 1,8 procenta, kdežto průměr v EU je osm procent. 

Podíl lidí pracujících na plný a částečný úvazek v určitých pracovních pozicích
poziceplnýčástečný
Vedoucí pracovníci, zákonodárci99 %1 %
Techničtí a odborní pracovníci 92,7 %2,8 %
Úředníci92 %8 %
Pracovníci ve službách a obchodě 89,5 %10,5 %
Řemeslníci a opraváři 98,1 %1,9 %
Obsluha strojů 98,7 %1,3 %
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 88,5 %11,5 %
Zdroj: dokument Bariéry a možnosti využití flexibilních forem práce v ČR z komparativní perspektivy, pro MPSV ČR zpracoval Sociologický ústav AV ČR v roce 2011

Nejvíce lidí na zkrácený úvazek pracuje v Nizozemsku, 60 procent žen a téměř 16 procent mužů. Následují Irsko, skoro 40 procent žen a 12 procent mužů, a Velká Británie s 38 procenty žen a 10 procenty mužů zaměstnaných na částečný úvazek.

Fakta

  • 36 % matek dětí ve věku tři až šest let by rádo získalo zkrácený úvazek. Ve skutečnosti ho nyní využívá 13,5 %, naplno pracuje 26,3 % matek dětí ve školkovém věku.

To, že v západní Evropě zaměstnavatelé nemají problém poskytovat práci na méně hodin, souvisí s životní úrovní: rodiny si mohou dovolit mít jeden celý a jeden poloviční příjem.

Spása hlavně pro rodiče

Hlavní skupinou, která by práci na částečný úvazek měla využívat, jsou rodiče, především matky menších dětí, dále pak pracující důchodci a studenti, již nejsou zaměstnáni na dohodu. Nejčastějším důvodem pro žádost o zkrácení pracovního úvazku je péče o školáka. Většina škol má totiž družinu zřízenou jen pro žáky 1., 2., maximálně 3. tříd, často se za ni platí i půl druhého tisíce za pololetí.

Autor:Nejčtenější

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Daňové přiznání 2017: jak snížit daňový základ a ušetřit na daních

Ilustrační snímek

Uzávěrka daňového přiznání se neúprosně blíží. Máte sjednané životní pojištění, penzijní připojištění, doplňkové...Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

Trh pracovních nabídek se mění. Kde hledat práci snů za dobré peníze

Ilustrační snímek

Ekonomika je v kondici. V lednu bylo bez práce 289 tisíc lidí, což je méně, než je obyvatel Ostravy. Práce je dost,...

Překlenovací úvěr versus hypotéka. Rozdíl skoro čtvrt milionu korun

Překlenovací úvěr je určen k překlenutí doby, po kterou smlouva nesplňuje...

Stavební spoření má v České republice díky státní podpoře dlouhou tradici. Ale financovat vlastní bydlení plně ze...

Další z rubriky

Podnikat začal s 50 tisíci, dnes má světový zvuk a obrat 400 milionů

Tomáš Juřík podniká od svých 26 let.

Tomáš Juřík patří k lidem, kteří umí držet slovo a na tom postavil i své podnikání. První firmu založil před rokem 1989...

Slušná mzda, spoření i firemní byt. Vagonoví králové o lidi pečovali

František Ringhoffer (1817-1873)

Tvář pražského Smíchova Ringhofferové proměnili k nepoznání. Jejich vagony či tramvaje se staly legendou. Podnikatelé...

Na začátku bylo pár kachlů. Dnes patří ke špičce v oboru a vyvážejí ven

Jan a Jitka Pokorných

Před 20 lety si Jitka a Jan Pokorní přestavěli kousek od Bechyně stodolu na dílnu a začali vyrábět keramické kachle....

Rozbřesk: Od Škodovky k Lidlu aneb jak v Česku sílí mzdové tlaky…

Rozbřesk: Od Škodovky k Lidlu aneb jak v Česku sílí mzdové tlaky…

Kurzy.cz Mzdové vyjednávání v mladoboleslavské Škodovce jenom potvrzuje, že na českém trhu práce začíná být čím dál větší “teplo...

Najdete na iDNES.cz