Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chci kratší úvazek, vyhovíte mi? V Česku jsou zatím možnosti mizivé

aktualizováno 
Úřednice libereckého magistrátu se chtěla postarat o své dítě, a tak odmítla přejít na plný úvazek, jak po ní vedení požadovalo. Dostala výpověď. Nejvyšší soud jí však v srpnu dal za pravdu a rozhodl, že zaměstnavatel je povinen umožnit lidem zkrátit si pracovní dobu.

Podle rozsudku Nejvyššího soudu má zaměstnavatel povinnost umožnit zaměstnanci práci na zkrácený úvazek. Přiblíží se Česko konečně zbytku Evropské unie? Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Případ opět rozvířil debatu o částečných úvazcích, které čeští zaměstnavatelé nijak rádi nenabízejí.

Co říká zákoník práce, § 241

Kratší pracovní doba je založena na smluvním základě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. V případě sjednání (povolení) kratší pracovní doby náleží zaměstnanci mzda nebo plat odpovídající této sjednané (povolené) délce pracovní doby. Zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně či zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o někoho, kdo se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), mají právní nárok na to, aby jim na jejich žádost byla umožněna kratší pracovní doba nebo jinak vhodně upravena stanovená týdenní pracovní doba, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele.

„Problematika zkrácených úvazků není černobílá. Pokud se na ně podíváte z úhlu pohledu zaměstnavatelů, lze jejich neochotu chápat. Pokud nejde o společnost, která má potřebu zaměstnat člověka právě jen na určitý počet hodin, vyplatí se jí plné úvazky s tím, že zaměstnance v pracovní době plně využije. Neplatí totiž, že pokud se spojí dva zkrácené úvazky, vznikne nákladově jeden standardní,“ říká Jitka Tejnorová, partnerka DMC management consulting. Problémem pak může být i práce přesčas, pokud je nutná.

Na druhou stranu nabídka práce na částečný úvazek může firmám zajistit zkušené odborníky či mladé pracovníky-studenty, kteří jinak nemají čas spolupracovat naplno.

Práce tři dny v týdnu i sdílené místo

Zkrácený úvazek může znamenat méně pracovních hodin každý den, či práci jen dva či tři dny v týdnu, záleží na domluvě se zaměstnavatelem. Vždy je potřeba vše ošetřit smlouvou, hlavně náplň a rozsah práce. Stává se totiž, že zaměstnanec nakonec udělá stejný objem práce jako jeho kolegové pracující naplno, zaplaceno však dostane za méně hodin.

Velké obchodní řetězce se směnným provozem se většinou zkracování úvazků nebrání, není pro ně problém nabrat více zaměstnanců. „Rozhodnutí pro zkrácený úvazek je vždy individuální, ale jeho výsledek je kolektivní, protože se předem ví, že kolega je časově více omezen než ten druhý a zřejmě bude jeden druhého více zastupovat,“ dodává za firmu Kaufland Michael Šperl.

Hledáte práci?

Vybírejte z denně žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Obavy zaměstnavatelů, že bude docházet ke komplikacím při plnění povinností, může zažehnat i sdílený pracovní úvazek, v zahraničí poměrně populární job sharing. Bez problémů funguje třeba na úřadech nebo v bankách, o jedno místo se dělí dva zaměstnanci na zkrácený úvazek.

Čísla daleko za Evropou

Podle studie Evropské komise je na tom Česko, co se týká zkrácených úvazků, špatně. Pracuje tu na ně jen 8,5 procenta žen, zatímco unijní průměr je 32 procent, mužů s kratší pracovní dobou je pouze 1,8 procenta, kdežto průměr v EU je osm procent. 

Podíl lidí pracujících na plný a částečný úvazek v určitých pracovních pozicích
poziceplnýčástečný
Vedoucí pracovníci, zákonodárci99 %1 %
Techničtí a odborní pracovníci 92,7 %2,8 %
Úředníci92 %8 %
Pracovníci ve službách a obchodě 89,5 %10,5 %
Řemeslníci a opraváři 98,1 %1,9 %
Obsluha strojů 98,7 %1,3 %
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 88,5 %11,5 %
Zdroj: dokument Bariéry a možnosti využití flexibilních forem práce v ČR z komparativní perspektivy, pro MPSV ČR zpracoval Sociologický ústav AV ČR v roce 2011

Nejvíce lidí na zkrácený úvazek pracuje v Nizozemsku, 60 procent žen a téměř 16 procent mužů. Následují Irsko, skoro 40 procent žen a 12 procent mužů, a Velká Británie s 38 procenty žen a 10 procenty mužů zaměstnaných na částečný úvazek.

Fakta

  • 36 % matek dětí ve věku tři až šest let by rádo získalo zkrácený úvazek. Ve skutečnosti ho nyní využívá 13,5 %, naplno pracuje 26,3 % matek dětí ve školkovém věku.

To, že v západní Evropě zaměstnavatelé nemají problém poskytovat práci na méně hodin, souvisí s životní úrovní: rodiny si mohou dovolit mít jeden celý a jeden poloviční příjem.

Spása hlavně pro rodiče

Hlavní skupinou, která by práci na částečný úvazek měla využívat, jsou rodiče, především matky menších dětí, dále pak pracující důchodci a studenti, již nejsou zaměstnáni na dohodu. Nejčastějším důvodem pro žádost o zkrácení pracovního úvazku je péče o školáka. Většina škol má totiž družinu zřízenou jen pro žáky 1., 2., maximálně 3. tříd, často se za ni platí i půl druhého tisíce za pololetí.

Autor:


Nejčtenější

Chtěla bych mít víc modřin, říká mladá youtuberka a fotbalistka

Barbora Votíková

Při rozhovoru pro magazín City Life rozkládá Barbora Votíková rukama a dělá vtipné grimasy, jako by svět byl jedna...

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...Česká schizofrenie kvůli euru. Doma ho nechceme, v cizině mu věříme

Ilustrační snímek

Češi jsou podle Eurobarometeru největšími odpůrci eura. Aktuální průzkum České bankovní asociace ovšem náš vztah k...

Pět kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Ilustrační snímek

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Další z rubriky

Tvořím šaty a jejich příběhy, říká úspěšný návrhář Jiří Kalfař

Jiří Kalfař

Tančil po boku hvězd, stal se tváří světové módní značky a svou kolekcí oblečení nadchl Londýn. Jen málokomu se podaří...

PŘEHLEDNĚ: Kdy zaměstnavatel musí uznat a odškodnit úraz jako pracovní

Ilustrační snímek

Aby mohl být úraz zaměstnance považován za pracovní, musí být splněno několik podmínek. Především se úraz musí stát při...

Pohněte přes léto s cizími jazyky, zvýšíte svou cenu na trhu práce

Ilustrační snímek

Jazyky jsou výraznou pomůckou v hledání vysněného zaměstnání i získání lepší mzdy. Přes léto máte ideální příležitost...

Středoevropské měny zůstávají pod tlakem, ČNB zareagovala zvýšením úroků

Středoevropské měny zůstávají pod tlakem, ČNB zareagovala zvýšením úroků

Kurzy.cz Akcie rozvíjejících se trhů včetně střední a východní Evropy (CEE) trpěly kvůli obchodním válkám. Investoři monitoroval...

Najdete na iDNES.cz