Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fond AKRO SVĚT vytváří opravné položky

  16:23aktualizováno  16:23
Až v tomto týdnu se krach Private Investors projevil v hodnotě podílových listů fondu AKRO Svět. Zatímco ještě před týdnem byla hodnota jednoho podílového listu...
Až v tomto týdnu se krach Private Investors projevil v hodnotě podílových listů fondu AKRO Svět. Zatímco ještě před týdnem byla hodnota jednoho podílového listu oceněna na více jak korunu, nyní má hodnotu jen 1,5 haléřů. AKRO Svět začal od 17. 7. 2001 na základě stanoviska KCP vytvářet opravné položky na možné škody a v důsledku tohoto kroku došlo k poklesu hodnoty vlastního kapitálu fondu a tím i hodnoty podílových listů. Společnost AKRO vyjadřuje na svých stránkách přesvědčení, že tento pokles hodnoty podílového listu je pouze dočasný a že veškeré škody na majetku fondu budou v plné výši nahrazeny. Na žádost společnosti AKRO jsme dočasně vyřadili informace o tomto fondu z našich stránek.

Ani celkové statistiky bez fondu AKRO Svět neposkytují utěšený pohled. Odliv peněz z český fondů spojený s potřebou financování dovolených byl umocněn otevřením fondu Živnobanka Mezinárodní akciový fond, které vedlo k odkupům z tohoto fondu ve výši 207 mil. Kč. České podílové fondy prodaly v minulém týdnu podílové listy za 295 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 580 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –285 mil. Kč. Pořadí prvních tří fondů v pomyslném žebříčku nejvyšších čistých prodejů se v posledním týdnu nezměnilo - na prvním místě zůstal fond IKS Dluhopisový (+27 mil. Kč). Na druhé příčce fond IKS Peněžního trhu (+22 mil. Kč) a na třetí příčce fond Živnobanka-Sporokonto (+18 mil. Kč). Výrazný odliv zaznamenal kromě fondu Živnobanka MAF a tradičního 1.IN - Restituční fond (-68 mil. Kč) i fond SIS Sporoinvest (-51 mil. Kč).

V tomto týdnu pokračoval pokles českých i evropských akcií. Přesto se fondy investující v tuzemsku dokázaly vyhnout poklesu hodnoty podílového listu. Největší týdenní poklesy tak zaznamenaly především fondy investující v Evropě. Nejvíce pokleslo vlastní jmění na podílový list ve fondu Patria - Evropský akciový (-11,1%), který je od tohoto týdne spravován společností OB Invest. Naopak největší růst vlastního jmění na podílový list zaznamenal fond SIS Sporotrend (+0,8%). Průměrné zhodnocení v této kategorii v tomto týdnu činilo –1,6%.

Lepších výsledků dosáhla kategorie smíšených fondů, kde průměrná hodnota jednoho podílového listu zhruba stagnovala (-0,1%). Pokles cen akcií byl totiž v této kategorii částečně vykompenzován růstem cen dluhopisů. Bezkonkurenčně nejvyššího zhodnocení majetku dosáhl fond investAGe AG 2000 (+1,3%). Nejhůře se naopak vedlo fondu PPF SMÍŠENÝ OPF (-1,4%).

Fondy fondů dosáhly za tento týden záporné výkonnosti ve výši –0,7%. Nejhůře se tentokrát dařilo fondu IKS fond fondů (-1,2%), naopak nejlépe fondu SIS Globaltrend FF(+0,0%).

Ceny českých dluhopisů v tomto týdnu mírně vzrostly pod dojmem neočekávaně nízkých maloobchodních tržeb za měsíc květen. Přesto průměrná výkonnost této kategorie zůstala v červených číslech (-0,01%). Nejméně výkonným fondem se v této kategorii stal fond ČSOB český dluhopisový (-0,30%). Naopak nejvíce výkonným fondem byl fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,22%).

Ani poslední kategorie fondů peněžního trhu se v tomto týdnu nevymanila z červených čísel (-0,03%). Největší zásluhu na této skutečnosti má fond AKRO OBLIGACE (-0,53%). Neustálá kolísavost tohoto fondu, vyšší než v případě dluhopisových fondů, nabízí otázku, zda je zařazení tohoto fondu do kategorie peněžního trhu metodicky správné. Nejvyšší růst čistého obchodního jmění připadající na jeden podílový list zaznamenal fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,14%).

Myslíte si, že se investiční společnosti AKRO podaří nahradit škody vzniklé fondu Akro Svět? Považujete fond Akro Obligace za fond peněžního trhu? Napište nám svůj názor.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.