Fond AKRO SVĚT vytváří opravné položky

  16:23aktualizováno  16:23
Až v tomto týdnu se krach Private Investors projevil v hodnotě podílových listů fondu AKRO Svět. Zatímco ještě před týdnem byla hodnota jednoho podílového listu...
Až v tomto týdnu se krach Private Investors projevil v hodnotě podílových listů fondu AKRO Svět. Zatímco ještě před týdnem byla hodnota jednoho podílového listu oceněna na více jak korunu, nyní má hodnotu jen 1,5 haléřů. AKRO Svět začal od 17. 7. 2001 na základě stanoviska KCP vytvářet opravné položky na možné škody a v důsledku tohoto kroku došlo k poklesu hodnoty vlastního kapitálu fondu a tím i hodnoty podílových listů. Společnost AKRO vyjadřuje na svých stránkách přesvědčení, že tento pokles hodnoty podílového listu je pouze dočasný a že veškeré škody na majetku fondu budou v plné výši nahrazeny. Na žádost společnosti AKRO jsme dočasně vyřadili informace o tomto fondu z našich stránek.

Ani celkové statistiky bez fondu AKRO Svět neposkytují utěšený pohled. Odliv peněz z český fondů spojený s potřebou financování dovolených byl umocněn otevřením fondu Živnobanka Mezinárodní akciový fond, které vedlo k odkupům z tohoto fondu ve výši 207 mil. Kč. České podílové fondy prodaly v minulém týdnu podílové listy za 295 mil. Kč a odkoupily podílové listy za 580 mil. Kč. Celkové čisté prodeje tak činily –285 mil. Kč. Pořadí prvních tří fondů v pomyslném žebříčku nejvyšších čistých prodejů se v posledním týdnu nezměnilo - na prvním místě zůstal fond IKS Dluhopisový (+27 mil. Kč). Na druhé příčce fond IKS Peněžního trhu (+22 mil. Kč) a na třetí příčce fond Živnobanka-Sporokonto (+18 mil. Kč). Výrazný odliv zaznamenal kromě fondu Živnobanka MAF a tradičního 1.IN - Restituční fond (-68 mil. Kč) i fond SIS Sporoinvest (-51 mil. Kč).

V tomto týdnu pokračoval pokles českých i evropských akcií. Přesto se fondy investující v tuzemsku dokázaly vyhnout poklesu hodnoty podílového listu. Největší týdenní poklesy tak zaznamenaly především fondy investující v Evropě. Nejvíce pokleslo vlastní jmění na podílový list ve fondu Patria - Evropský akciový (-11,1%), který je od tohoto týdne spravován společností OB Invest. Naopak největší růst vlastního jmění na podílový list zaznamenal fond SIS Sporotrend (+0,8%). Průměrné zhodnocení v této kategorii v tomto týdnu činilo –1,6%.

Lepších výsledků dosáhla kategorie smíšených fondů, kde průměrná hodnota jednoho podílového listu zhruba stagnovala (-0,1%). Pokles cen akcií byl totiž v této kategorii částečně vykompenzován růstem cen dluhopisů. Bezkonkurenčně nejvyššího zhodnocení majetku dosáhl fond investAGe AG 2000 (+1,3%). Nejhůře se naopak vedlo fondu PPF SMÍŠENÝ OPF (-1,4%).

Fondy fondů dosáhly za tento týden záporné výkonnosti ve výši –0,7%. Nejhůře se tentokrát dařilo fondu IKS fond fondů (-1,2%), naopak nejlépe fondu SIS Globaltrend FF(+0,0%).

Ceny českých dluhopisů v tomto týdnu mírně vzrostly pod dojmem neočekávaně nízkých maloobchodních tržeb za měsíc květen. Přesto průměrná výkonnost této kategorie zůstala v červených číslech (-0,01%). Nejméně výkonným fondem se v této kategorii stal fond ČSOB český dluhopisový (-0,30%). Naopak nejvíce výkonným fondem byl fond 1.IN - Dluhopisový fond (+0,22%).

Ani poslední kategorie fondů peněžního trhu se v tomto týdnu nevymanila z červených čísel (-0,03%). Největší zásluhu na této skutečnosti má fond AKRO OBLIGACE (-0,53%). Neustálá kolísavost tohoto fondu, vyšší než v případě dluhopisových fondů, nabízí otázku, zda je zařazení tohoto fondu do kategorie peněžního trhu metodicky správné. Nejvyšší růst čistého obchodního jmění připadající na jeden podílový list zaznamenal fond 1.IN - Fond peněžního trhu (+0,14%).

Myslíte si, že se investiční společnosti AKRO podaří nahradit škody vzniklé fondu Akro Svět? Považujete fond Akro Obligace za fond peněžního trhu? Napište nám svůj názor.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Má smysl pořídit si nyní investiční byt? Odborníci radí nečekat

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí jsou vyšroubované na maximum. Přesto realitní makléři doporučují pořízení investičního bytu...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Proč byste měli okamžitě začít řešit stav svých osobních financí?

Kurzy.cz Stovky tisíc neobsazených pracovních míst tu nebudou věčně Nízká nezaměstnanost nebude trvat věčně. Dobré časy, které z...

Najdete na iDNES.cz