Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondů pomalu, ale jistě přibývá

aktualizováno 
I přes slučování některých fondů, o nichž jsme informovali nedávno, počet fondů nabízených investorům v ČR stále roste. To je způsobeno především udělováním povolení KCP zahraničním fondům. Jednu zajímavou alternativu vám nyní představíme. Kromě toho se dozvíte, jak se dařilo českým fondům v uplynulém týdnu.

Nové fondy ING

V uplynulém týdnu představila ING Investment Management nové 3 zahraniční fondy, které doplňují stávající škálu fondů o oblasti, které dosud v nabídce pro investory chyběly. Jedná se o akciové fondy ING (L) Invest Global High Dividend Fund, ING (L) Invest Emerging Markets Fund, zaměřený na akcie ze zemí označovaných jako rozvíjející se trhy (Latinská Amerika, Asie, východní Evropa, Střední východ a Afrika) a dluhopisový fond ING (L) Renta Global High Yield Fund, jehož portfolio tvoří dluhopisy s vysokým výnosem. Nejzajímavějším z této trojice je první jmenovaný, a to i z toho důvodu, že podobných fondů je na českém trhu málo. Podívejme se na něj trochu blíže.

ING (L) Invest Global High Dividend Fund investuje do akcií společností, které mají velmi dobré výsledky a své výnosy vyplácejí ve formě dividendy. Právě ty tvoří hlavní příjem tohoto fondu. Sedmičlenný tým sídlící v Haagu používá pro výběr akcií tzv. bottom-up přístup. Fond má díky svému zaměření oproti jiným akciovým fondům nižší volatilitu. Zda fond koupí, či naopak prodá akcii ze svého portfolia, záleží v neposlední řadě také na poměru očekávaná dividenda v tomto roce/aktuální cena akcie. Pokud je poměr větší než 3,5%, fond nakupuje, pokud se poměr nalézá pod 3%, fond akcie prodává.

Fond je vhodný pro investory zejména v dobách, ve kterých se akciovým trhům příliš nedaří. Díky svému defenzivnímu zaměření dosahuje daleko lepší výkonnosti než klasické široce zaměřené akciové fondy. Porovnáme-li fond s jeho benchmarkem MSCI World Index od května roku 2000, kdy začala splaskávat technologická bublina a stáhla dolů i akcie z jiných sektorů, pak fond překonává benchmark o celých 43%. V tomto období si fond dokázal udržet kladnou výkonnost (+7%), což je mezi akciovými fondy  poměrně vzácný úkaz. Fond by za benchmarkem zaostával pouze v případě rychlého růstu cen akcií ze sektorů telekomunikací, médií a technologií, nebo rychlého oživení 10 let stagnujícího japonského trhu, protože tituly z těchto oblastí nejsou ve fondu zastoupeny.

Sympatická je i výše správcovského poplatku, který činí 1,2%. Nejvýhodněji fond v ČR nabízí ING bank, a to se vstupním poplatkem od 3,5% (snižuje se s velikostí investice). Minimální výše investice činí 300 EUR. Fond existuje jak v reinvestiční, tak v dividendové podobě.

Obchodování podle UNISu

Čisté prodeje v uplynulém týdnu skončily po dlouhé době v záporných číslech. Nejde však o nijak vysokou částku, jen o 42 mil. Kč. Tento výsledek byl způsoben vysokými zpětnými odkupy u ČSOB Výnosového. Na velké výkyvy vlastního jmění u tohoto fondu jsme si již mohli zvyknout. Jsou způsobeny tím, že se jedná o fond určený institucionálním investorům, kteří operují s podstatně vyššími částkami než běžní retailoví zákazníci.

Po 14 dnech se opět dařilo akciovým fondům, a to díky poměrně příznivému vývoji akciových trhů především v první polovině týdne. Pak zase končily burzy v červených číslech, zisky z prvních dnů však nevymazaly. Dařilo se i českým dluhopisům, které se dokázaly na chvíli vymanit z vlivu zahraničí a posilovaly.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

ISČS Sporoinvest

195 mil.

ČSOB Výnosový

- 530 mil.

ISČS Sporobond

154 mil.

ISČS Soprotrend

- 32 mil.

IKS Peněžní trh

109 mil.

1. IN - Restituční

- 8 mil.

Akciové fondy

1. IN - Akciový

2,58%

Akro Eurotech

- 1,5%

ISČS Eurotrend

2,48%

Akro Svět

0,0%

ČPI Nové ekonomiky

2,32%

ČSOB Evr. akciový

0,34%

Dluhopisové fondy

IKS Plus bondový

0,39%

ČPI Korp. dluhopisů

- 0,32%

ČSOB Nadační

0,17%

ČPI Státních dluhopisů

- 0,05%

ČSOB Český dluhopisový

0,15%

Newton Konzervativní

- 0,03%

Fondy peněžního trhu

J&T Perspektiva – P

0,13%

Akro Obligace

- 1,42%

ISČS Sporoinvest

0,11%

IKS Dividendový

0,04%

1. IN - Peněžní trh

0,11%

ČSOB Výnosový

0,05%

Fondy fondů

IKS Fond fondů

2,39%

 

 

ISČS Globaltrend

1,30%

 

 

1. IN Fond fondů

4,11%

  

 

Smíšené fondy

1. IN – Středoevropský

1,42%

Živnobanka -Interkonto

- 1,02%

IKS Balancovaný

1,41%

Newton Druhý KSIO

- 0,13%

ISČS Sporomix 5

1,40%

Newton Balancovaný

- 0,13%

Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Obsluha NC frézky

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.