Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondům se nedařilo, čtvrt miliardy je pryč

aktualizováno 
Akcie u nás i za Atlantikem začaly týden v pozitivní náladě, další vývoj však už byl diametrálně odlišný. Pražská burza opět překonávala rekordy, akcie v USA se naopak pomalu propadávaly. Ani domácí fondy výkonnostně nenadchly a v mínusu navíc skončily i čisté prodeje.

Americké indexy navázaly v úvodu pondělní seance na úspěchy z pátku předešlého týdne, růstový trend však nakonec udržel jenom technologický Nasdaq. Již v úterý však vymazal takřka celý pondělní zisk a podobně na tom byl také průmyslový Dow Jones. Dění na trzích totiž opět začala negativně ovlivňovat rostoucí cena ropy.

Ve středu se k rostoucí ceně ropy přidala i obava z dalšího zvyšování úrokových sazeb, což trhům také zjevně nepřidalo na optimismu. Ve čtvrtek to vypadalo na obrat k lepšímu, nebo alespoň zmírnění poklesů, k čemuž pomohl pokles cen ropy. V pátek se však opět projevily obavy z rostoucích úroků, kterou vyvolala zpráva o nepříznivém vývoji americké obchodní bilance. Všechny tři hlavní indexy tak končily týden na záporných hodnotách (DJIA 1,5 %, Nasdaq -1,4 %, S&P 500 -1,8 %).

Pražská burza zaznamenala v uplynulém týdnu překonání dalšího rekordu a podařilo se jí to hned v první obchodní den v týdnu. Index PX-D segmentu SPAD poprvé v historii překonal hranici 3000 bodů a v pondělí uzavíral na hodnotě 3030,7 bodu (hranici 2000 bodů poprvé překonal téměř přesně před rokem, 8.3.2004). Jednoznačně největším růstovým tahounem byl v průběhu týdne Unipetrol, který lehko překonal hranici 200 Kč a jako jediný si udržel růst po celý týden.

Výrazným růstem se prezentovala také společnost ČEZ, které určitě velmi pomohlo

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

zvýšení investičního doporučení v druhé polovině týdne. Excelentní začátek týdne měli akcie obou bank, do konce týdne však oba tituly o zisky z větší části přišly, zejména kvůli očekávanému snížení úrokových sazeb a celkovému výprodeji bankovních titulů ve střední Evropě. Zklamáním byl tabákový Philip Morris, kterému ale může pomoct právě očekávané snižování úrokových sazeb v nejbližší době. Oba hlavní indexy pražské burzy si i přes páteční korekci připsaly týdenní růst (PX-D +2,8 %, PX 50 +3,1%).

Fondy neměly dobrý týden

Nepříznivé výsledky akcií a rostoucí sazby dluhopisů na západních trzích negativně ovlivňovaly také výkonnost podílových fondů, těch domácích nevyjímaje. Odnesly si to zejména tři akciové fondy, ISČS Eurotrend (-1,73 %), IKS Světových indexů (-1,51 %) a ČPI ropného a energetického průmyslu (-1,50 %). Radost investorům neudělaly ani smíšené fondy. Třetí nejhorší výkonností mezi všemi fondy Unie investičních společností (UNIS) se prezentoval fond denominován v slovenské koruně, Amslico zahraničný rastový (-1,62 %).

Právě mezi smíšenými fondy se však našli i nejvýkonnější fondy za uplynulý týden. Nejvíce se dařilo fondům s většinovým zastoupeném domácích akcií a dluhopisů. Vedl fond IKS Balancovaný (+1,84 %), následován čtveřicí fondů ČSOB: Křišťálový (+1,72 %), Fond obchodu (+1,50 %),  středoevropský (+1,46 %) a bohatství (+1,28 %). Na rozdíl od předešlého týdne se ten uplynulý vůbec nevydařil fondům fondů, oba skončily hluboko v mínusu, fond IKS fond fondů dokonce s nejhorší týdenní výkonností celkově (-1,99 %).

Porovnejte výnosy fondů s ostatními produkty na trhu v našem interaktivním průvodci ZDE

 Chcete vědět, jaké jsou vaše investiční dovednosti?Otestujte své znalosti ZDE

Orientace na domácí trh se vyplatila nejúspěšnějším dluhopisovým fondům, IKS Dluhopisový (+0,62 %), a také ČSOB Bond Mix (+0,58 %). Naopak, nejhůř si vedl fond IKS Plus bondový (-0,83 %), orientující se spíše na zahraniční trhy s dluhopisy.

Statistiku čistých prodejů v uplynulém týdnu opět negativně poznačily velké odkupy z postkupónového fondu ČSOB bohatství, který se zápornými čistými prodeji -577,7 mil. Kč jednoznačně "dominoval" statistikám. Špatně dopadl také další smíšený fond ISČS Výnosový, z kterého investoři vybrali 124,3 mil. Kč.

Úplně opačnými výsledky se mohou pochlubit fondy peněžního trhu ISČS Sporoinvest (+159,4 mil. Kč) a IKS Peněžní trh (104,7 mil. Kč), které si oproti minulému týdnu jenom prohodily pozici na prvním místě. Dobré čisté prodeje dosahuje v poslední době také dluhopisový ISČS Sporobond (+78,1 mil. Kč), následován smíšeným fondem IKS Balancovaný (+47,3) a akciovým fondem ISČS Sporotrend (+44,3 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB Akciový mix 0,95% ISČS-EUROTREND -1,73%
ČPI Globálních značek 0,03% IKS Světových indexů -1,51%
AKRO Svět 0,00% ČPI rop. a energet. -1,50%
Dluhopisové IKS Dluhopisový 0,62% IKS Plus bondový -0,83%
ČSOB Bond Mix  0,58% AMSLICO stredoeuróp -0,64%
ISČS-BONDINVEST 0,44% ISČS-TRENDBOND -0,52%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND -1,30%     
IKS Fond fondů -1,99%    
Peněžního trhu ČPI Peněžního trhu 0,11% ČSOB Výnosový 0,03%
IKS Peněžní trh 0,10% ISČS SPOROINVEST 0,06%
Pioneer Sporokonto 0,06%     
Smíšené IKS Balancovaný 1,84% AMSLICO zahr. rast. -1,62%
ČSOB Křišťálový. 1,72% AKRO mezinár. flexi. -1,11%
ČSOB Fond obchodu 1,50% ČSOB Kvanto kombin. -0,96%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 159,4 ČSOB Fond obchodu -577,7
IKS Peněžní trh 104,7 ISČS Výnosový -124,3
ISČS SPOROBOND 78,1 ČSOB bohatství -41,4

Zdroj: UNIS

Hranici sto milionů Kč v čistých prodejích se podařilo za týden překonat také fondu peněžního trhu Multicash CZK (+101,9 mil. Kč), patřící mezi fondy společnosti KBC/ČSOB (dohromady za týden + 404,2 mil. Kč). Dalším stomilionovým fondem pak byl fond ING Český akciový, který si připsal prodeje ve výši 111,8 mil. Kč. Dohromady pak fondy ING zaznamenaly přírůstek ve výši +197,5 mil. Kč.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz