Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy: další týden ve znamení novinek

  0:01aktualizováno  0:01
Nová tranše zajištěných fondů od HSBC, přeměna IKS plus balancovaného na IKS plus bondový, úspěch Jana Vokrouhleckéhu u Nejvyššího soudu ČR či další půlmiliarda investic do českých podílových fondů, to jsou hlavní události minulého týdne v sektoru kolektivního investování.
 Jistota pod hlavičkou zajištěných fondů 

Minulé pondělí představila společnost HSBC novou tranši zajištěných fondů. Celkem se jedná o tři nové fondy, které investorům garantují návratnost vložené investice bez ohledu na vývoj kapitálových trhů v příštích letech. Dva z nich dokonce poskytují dodatečný minimální výnos, což pro může pro konzervativní investory znít jako rajská hudba. Charakteristiku všech fondů přináší následující tabulka: 

 

Americký růstový fond Plus

Sektorový růstový fond

Nasdaq růstový fond Plus

Měny

USD

GBP, USD

GBP, EUR

Trhy/Odvětví

500 nejvýznamnějších společností USA

4 tržní odvětví  (bankovnictví, energie, zdravotnictví, veřejné služby)

Zaměřený na technologie

Vazba na index

S&P 500 Index

Dow Jones STOXX 600 Indices

Nasdaq 100

Minimální návratnost

Vložené peníze + 8%

Vložené peníze

Vložené peníze plus:                11% - GBP         6% - EUR

Výše podílu na růstu indexu

100% jakéhokoliv růstu

85% pro GBP    75% pro USD z jakéhokoliv růstu koše indexů

100% jakéhokoliv růstu

Maximální výnos

Vložené peníze + 80%

Není limitováno

Vložené peníze + 100%

Pokud se rozhodnete investovat do některého z těchto fondů vězte, že investiční období je čtyřleté  (nabídka končí 19. března) a minimální investice dosahuje hodnoty 5 000 GBP, EUR či USD. Z fondu můžete vystoupit i před koncem čtyřletého období, počítejte však s tím, že přijdete o pětiprocentní vstupní poplatek, a že aktuální hodnota investic může být pochopitelně menší než vložené prostředky.

IKS Plus Bondový  - další hvězda na konvergenčním nebi?

Novinku pro podílníky připravila Investiční kapitálová společnost Komerční banky. Její IKS Plus balancovaný dostal nejen nové jméno, ale i nový statut, čímž se ze smíšeného fondu stal fond dluhopisový, nazvaný IKS Plus bondový. Kromě investování na vyspělých trzích (emitenti z EU a USA) se bude zaměřovat i na investiční příležitosti v kandidátských zemích o vstup do EU, u nichž lze počítat s postupným snižováním úrokových hladin.  

Pokud vám tato investiční strategie něco připomíná, nemýlíte se. Podobný způsob investování lze totiž nalézt i u fondu Trendbond z dílny ISČS. Jisté rozdíly mezi těmito fondy však zde přece jen panují. Jedním z nejvýznamnějších je pak ten, že IKS Plus bondový se hodlá částečně zajistit proti kursovému riziku. Většinu z cenných papírů pak budou tvořit korporátní dluhopisy (ne však tuzemské), jejichž kreditní riziko (riziko nesplacení) bude rovněž kvantifikováno. 

Od počátku ledna již došlo k částečné přeměně portfolia fondu, jež má v současnosti zainvestováno 40% v Polsku, 10% v západní Evropě, 10% v Americe a zbytek v ČR. V dohledné době by mělo dojít i k investicím na maďarský trh. I přesto, že ve fondu je více než miliarda korun, připravila IKS pro nové zájemce o vstup do tohoto fondu příjemné překvapení ve formě nulového vstupního poplatku. 

Další novinky

Investory, čekající na otevírání investičních fondů z kupónové privatizace, jistě nepotěšil verdikt Nejvyššího soudu ČR, který vyhověl odvolání Jana Vokrouhleckého ohledně neplatnosti přeměny Rentiérského IF (podrobnosti viz ZDE). Celý proces otevírání tak dostává vážný skluz a není vyloučeno, že do konce roku 2002 se některé fondy nestihnou otevřít tak, jak jim to ukládá zákon.  Pokud by to nestihli a zároveň by nedošlo ke změně příslušného zákona, hrozila by jim likvidace, jež je, jak pro akcionáře, tak i pro investiční společnosti spravující tyto fondy, velmi nevýhodná. 

Mezi další novinky uplynulého týdne patří i otevření PIFu, bývalého investičního fondu (jeho současný název je 1. IN PIF a aktuální odkupní srážka činí 6%) či nástup nových portfoliomanažerů Martina Pátka a Petra Kaliny do fondů spravovaných investiční společností Newton Investment.

Statitstiky UNISu – další půl miliarda pro fondy

Pokud by pokračovalo lednové tempo růstu prostředků vložených do podílových fondů i v následujících měsících, měli by investoři v podílových fondech na konci letošní roku o 25 mld Kč více než na sklonku loňského roku. Jenom totiž dosáhly čisté prodeje více než 2 mld Kč. V posledním týdnu to pak bylo rovných 489 mil. Daleko vpředu pak nalezneme dvě nejvýznamnější tuzemské společnosti, ISČS a IKS, které na tomto růstu mají zdaleka největší podíl. Přehled statistik z minulého týdne pak naleznete v následující tabulce:

 

 

nejlepší

nejhorší

 

název fondu

výsledek

název fondu

Výsledek

čisté odkupy

IKS Dluhopisový

187 mil.

1.IN Výnosový

- 29 mil.

ISČS Sporobond

116 mil.

ISČS Český OPF

- 9 mil.

IKS Peněžní trh

86 mil.

1. IN Restituční

- 8 mil.

akciové fondy

AKRO Mezinárodní

0,75%

Akro Svět

-5,34%

ČP INVEST Globálních značek

 0,41%

AKRO Eurotech

-2,21%

IKS fond světových indexů

0,39%

ISČS Eurotrend

-1,96%

dluhopisové fondy

ČP- Korporátních dluhopisů

0,21%

ISČS Trendbond

-0,11%

IKS Dluhopisový

0,17%

Newton Kosíř

-0,01%

ISČS Bondinvest

0,11%

ČP Státních dluhopisů

0,02%

fondy peněžního trhu

IKS Peněžní trh

0,10%

Akro Obligace

-0,49%

ISČS Merkur

0,09%

ČSOB peněžní

0,02%

ČSOB Výnosový

0,08%

ČP- Peněžní

0,04%

fondy fondů

1.IN Fond fondů

0,30%

 

 

IKS Fond fondů

-0,04%

 

 

ISČS Globaltrend

-0,53%

 

 

smíšené fondy

AKRO Výnosový

4,95%

Newton Euro

-1,48%

AKRO Mez. balancovaný

2,53%

ČP Smíšený

-1,34%

AKRO Český

1,73%

Newton YSE akcionářů

-1,04%

Zdroj: UNIS ČR

Jaké jsou vaše nejžhavější investiční tipy? Kolik procent z vašich úspor máte ve fondech zainvestováno?

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Aby bylo co obchodovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 16. 10. 2017
Aby bylo co obchodovat / BIG EXPERT - akcie: týden od 16. 10. 2017

Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd... celý článek

Grafton Recruitment Praha
IT HELPDESK s AJ, 33 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 33 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.