Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy: další úspěchy a množství novinek

aktualizováno 
Dění na akciových trzích se v průběhu týdne vyznačovalo růstem, avšak páteční nepříznivé výsledky nakonec znamenaly mírné zklamání, což se projevilo zejména na zámořských trzích. Podílové fondy pokračují v nastoleném růstovém trendu, dobře se prodávají a jejich nabídka se utěšeně rozšiřuje.

Po volném pondělí se akciové trhy v USA nerozběhly právě nejlíp, čemuž dopomohly zejména špatné makroekonomické výsledky. Hned další den se však ztráty podařilo smazat a mírný optimismus vládl na trhu i další den. Páteční údaje z trhu práce a rostoucí cena ropy však opět znamenaly propad cen a indexy tak končily týden v červených číslech (DJIA -0,65 %, Nasdaq -0,15 %, S&P 500 -0,2 %).

Pondělní uzavření amerických trhů bylo cítit i na Pražské burze a začátek týdne se tak vyznačoval nízkou aktivitou. Změna nastala v úterý a vydržela až do konce týdne. Největší aktivitou se prezentoval energetický koncern ČEZ, kolem kterého se zejména na konci týdne točilo téměř všechno dění. První polovině naopak kralovala Komerční banka. Dařilo se i druhému zástupci bankovního sektoru, Erste bank.

Dobrou náladu na trhu využila také Zentiva a po volatilním průběhu se z růstu těšili také akcionáři Philips Morris. Jediným ztrátovým titulem ve SPADu byl tento týden petrochemický Unipetrol, stagnací skončily obchodování akcie Českého Telecomu a Orca. Celkově však oba hlavní indexy skončily týden růstem (PX-D +2,63 %, PX 50 +2,02 %).

Další úspěchy. Nic nové pod sluncem?

Rostoucí trend si udržují také domácí podílové fondy. Výkonnostně si opět přilepšila drtivá většina z nich. Výjimku tvořily čtyři smíšené fondy, z nichž nejhůře

Warranty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE.

dopadl fond J&T IFE smíšený (-0,12 %) a jeden zástupce fondů akciových, konkrétně AKRO globální akciový (-0,01 %). Oproti těmto minimálním ztrátám stojí mnohem vyšší maximální přírůstky zejména akciových fondů ISČS Sporotrend (+4,95 %), AKRO akciový fond nových ekonomik (+2,90 %) a fondů fondů ISČS Global Stocks (+2,30 %) a IKS Fond fondů (+2,26 %).

Výkonnostně se dařilo také všem fondům dluhopisovým a fondům peněžního trhu. Ty posledně jmenované se samozřejmě činily také v čistých prodejích, přibylo do nich celkově 419,8 mil. Kč. Postaral se o to především fond IKS Peněžního trhu (+331,2 mil. Kč) a za poslední tři měsíce do něho klienti vložili bezmála čtvrt miliardy korun (+2,44 mld. Kč).

Dařilo se také v poslední době velmi oblíbeným fondům dluhopisovým (+134,8 mil. Kč). Přes devadesát milionů korun přibylo do fondů fondů (+91,5 mil. Kč). Největší podíl na tom mají dva nové fondy v nabídce společnosti ISČS Opatrný Mix FF (+40,7 mil. Kč) a Konzervativní Mix FF (+40,5 mil. Kč), které mají podle společnosti společně s fondy Dynamický Mix FF a Vyvážený Mix FF navazovat na Investiční profily.

Obchodování podle UNISu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ISČS-SPOROTREND 4,95% AKRO globální -0,01%
AKRO nových ekonomik 2,90% ČPI-Globálních značek -0,71%
ČSOB Akciový Mix 2,15% ČPI-Farm. a biotech. 0,72%
Dluhopisové ISČS-TRENDBOND 0,84% ČSOB dluhop. příležitostí 0,00%
IKS Plus bondový 0,58% ČSOB Bond Mix 0,12%
ČPI-Korp. dluhopisů 0,46% ČPI-Stát. dluhopisů 0,23%
Fondy fondů ISČS-GLOBAL STOCKS 2,30% IKS-MAX 3 0,25%
IKS Fond fondů 2,26% IKS-MAX 0,65%
ISČS-DYNAMICKÝ MIX 1,24% ISČS-VYVÁŽENÝ MIX 0,84%
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,10% ČPI-Peněžního trhu 0,02%
IKS Peněžní trh 0,06% Pioneer-Sporokonto 0,03%
ČSOB výnosový 0,03%    
Smíšené IKS Balancovaný 1,81% J&T IFE smíšený -0,12%
ČSOB Křišťálový 1,79% J&T AM druhý KSIO -0,05%
ČSOB obchodu 1,73% AKRO balancovaný -0,02%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 331,2 Pioneer-dynamický -21,1
ISČS-SPOROINVEST 91,2 Pioneer-Sporokonto -5,3
ISČS-SPORODBOND 51,4 IKS Fond fondů -4,1

Zdroj: UNIS

Mezi fondy společnosti ING se tradičně dařilo fondu ING Český akciový CAP (+25,2 mil. Kč), který se nejvíce zasloužil o celkový výsledek +32,4 mil. Kč. Fondy společnosti KBC/ČSOB  se činily také (dohromady +365,5 mil. Kč), zejména s přispěním fondu peněžního trhu KBC Multi Cash ČSOB CZK  (+125,9 mil. Kč).

Novinek bylo tento týden dost

Zlepšit statistiku čistých prodejů by společnosti měly také nové zajištění fondy. Prvním je fond ČSOB Světového růstu+ 3. Jeho upisovací období trvá do 30.6.2005 a minimální investice je 5000 Kč. Doba trvání fondu je 4 roky a 1 měsíc, a jeho výnos je odvozen od vývoje koše akcií složeného z 50% z indexu evropského trhu DJ EuroSTOXX 50 a 50% z indexu severoamerického trhu S&P 500. Participace na výnosech je 45 % a nejvyšší možné zhodnocení fondu je 40 %.

Druhým fondem je ČSOB Světový Click+ 19, u kterého běží upisovací období od 1.6. do 22.7.2005. Doba trvání tohoto fondu je 5 let a sedm měsíců, minimální investice a koš indexů, od kterého se odvozuje výnos (8 % - 33 %) je stejný jako u prvního fondu. Výpočet výnosů je založen na ověřené metodě zaklikávání, které se vykonává každých 6 měsíců. Podle vývoje koše indexů se zaklikávají výnosy od -3 % do +3 % a na konci období se tyto hodnoty sečtou. Oba fondy jsou vedeny v Kč.

Činí se i HSBC

Třemi poněkud exotičtějšími novinkami se uplynulý týden prezentovala také britská HSBC. Jde o Australský fond – The Australia Oportunity, Globální růstový fond – Global players a Čínský fond – Rising Dragon. Všechny tři fondy mají pětileté investiční období a minimální investice je 5 000 amerických dolarů, euro, nebo britských liber. Jsou v prodeji od 4.6. do 11.7.2005 a pro klienty, kteří si pospíší a investují do 21.6.2005 je připraven bonus ve výši 0,19 % v USD, 0,32 % v GBP a 0,13 % v EUR.

Výnos Australského fondu je odvozen od vývoje australského akciového indexu S&P/ASX 200, se 70% participací v americkém dolaru a 75% participací v britské libře. Participace na indexu představuje maximální výnos, minimálně je garantováno 8 % v dolarech a 10,5 % v libře. Výnos fondu bude procentuální změnou mezi výchozí a konečnou hodnotou indexu. Konečná hodnota se vypočte jako průměr týdenních uzavíracích hodnot indexu v posledním roce trvání fondu.

Čínský fond je veden v amerických dolarech a eurech a jeho výnos je odvozen od vývoje čínského indexu FTSE/Xinhua China 25. Výnosy jsou počítány metodou zaklikávání. Každý rok začne s bonusem (9,5 % v dolarech, 7 % v euru), který je zvýšen nebo snížen (maximálně na nulu) o nejslabší měsíční výkonnost indexu. Tyto hodnoty se na konci trvání fondu sečtou a tvoří výnos fondu. Minimální garantovaný výnos je 9,5 % v USD a 5 % v EUR.

Dalším fondem nabízeným v britských librách a amerických dolarech je Globální růstový fond. Jeho výnosy jsou odvozeny od vývoje akciových trhů tří velkých ekonomik prostřednictvím indexů S&P 500 (USA), FTSE 100 (Velká Británie) a index Nikkei 225 (Japonsko). Výnos se počítá trochu neobvykle, dvěma způsoby. Pokud za tři roky dosáhne růst všech indexů alespoň 25 %, bude výnos investorů při splatnosti fondů 35 % v USD a 45 % v GBP. Pokud této výkonnosti dosaženo nebude, bude výnos fondu činit 120 % růstu indexů v dolarech a 110 % růstu indexu v librách. Výpočet proběhne stejným způsobem jako u Australského fondu.

Máte zkušenosti se zajištěnými fondy? Investujete do těchto instrumentů, nebo radši preferujete riziko? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz