Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy hrozí odchodem

aktualizováno 
Majetek spravovaný v podílových fondech se stále zvyšuje a pomalým tempem se tak začínáme přibližovat zemím západní Evropy, kde je, na rozdíl od České republiky, více majetku v podílových fondech než na bankovních vkladech. Rozvíjející trhy a především střední Evropa jsou v současnosti jedním z nejpříznivějších regionů pro investice jak akciové, tak do dluhopisů. Přesto se české investiční společnosti netají s myšlenkami, že opustí Českou republiku a přesunou své sídlo do jiných evropských zemí. Co je k tomu vede?

Podle generálního manažera Unie investičních společností Martina Hanzlíka je zapotřebí, aby se česká úprava zdanění fondů, která znevýhodňuje domácí podílové fondy, harmonizovala s evropskou, kde fondy platí minimální nebo žádné daně, například v Lucembursku či Irsku. Argumenty, které podporují snížení daní pro fondy, jsou např. to, že výnos daně z podílových fondů není významnou částkou ve státním rozpočtu, a tudíž nebude tolik bolestné, když o něj státní pokladna přijde. Unie investičních společností chystá zprávu či studii, která by měla zmapovat význam podílových fondů a investičních společností pro českou ekonomiku, ať už z hlediska fiskálního, tedy přínosu pro státní finance, tak z širšího hlediska, tedy přínosu pro vývoj celé ekonomiky.

 

O tuto studii by se mělo opírat vyjednávání s Ministerstvem financí o snížení daňového zatížení fondů. I když je jisté, že se bude jednat o dlouhodobější proces, ve kterém bude muset dojít ke kompromisu mezi zájmy investičních společností a představami Ministerstva financí, výsledek lze již nyní odhadovat. Daň z výnosů by měla pro podílové fondy poklesnout. Ostatně i Ministerstvo financí potvrzuje, že zásadní změna v této oblasti je jedním z jeho záměrů.

Veškeré informace o podílových fondech jak českých tak zahraničních správců naleznete v naší speciální sekci ZDE

 

V souvislosti se změnou zdanění fondů by mohlo dojít i ke změně zdanění výnosů z prodeje cenných papírů pro fyzické osoby. U nich se pravděpodobně změní tzv. časový test šesti měsíců, při jehož dodržení není nutné zdaňovat výnos z prodeje podílových listů. Paradoxně jsou možné obě varianty, může se test opět snížit na tři měsíce, ovšem stejně tak může vzrůst, aby případný daňový výnos kryl ztrátu ze zrušení daní pro fondy.

 

Většina majetku v podílových fondech je „v rukou“ tří největších investičních společností – ISČS, ČSOB (OB Invest, PIAS), a IKS KB. Všichni tito správci patří do skupin se zahraničními vlastníky, kteří by mohli rozhodnout o přesunu fondů do zahraničí, s cílem dosažení lepších (rovných) podmínek pro podnikání. Odchodem těchto tří společností by došlo na českém trhu k výrazným změnám, které by jistě neprospěly českému trhu jako celku, ani drobným investorům. Samotný fakt, že tyto tři společnosti mají mezi sebe rozděleno okolo 80 % trhu, činí možnost této „hrozby“ o to více reálnou.  

 

Obchodování podle UNISu

 

Pokles zahraničních akciových trhů a snížení výnosů u dluhopisů ve střední Evropě měly za následek nevýrazné výsledky podílových fondů v uplynulém týdnu. Slabé výsledky amerických firem, spojené – v důsledku hrozby války v Iráku – s dalším oslabováním dolaru a odklonem od dolarových aktiv, budou patrně i v dalším týdnu utvářet pohyb na finančních trzích. Z tabulky je patrné, že ani fondům zaměřeným na Evropu se příliš nedařilo.

 

Pro středoevropské dluhopisové fondy (IKS Plus bondový, ISČS Trendbond) byl patrně nejdůležitější přetrvávající efekt snížení sazeb v Maďarsku a následné oslabení forintu, které následovaly i polský zlotý a slovenská měna.

 

Pozitivní zprávou minulého měsíce může být to, že čisté prodeje na úrovni 431 milionů Kč (bez ČSOB Výnosového, který skončil týden se 703 miliony Kč v záporných čistých prodejích) znamenají pokračování očekávaného trendu zvyšování majetku v podílových fondech. Ten již dosahuje blízko ke 103 mld. korun.

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu výsledek Název fondu výsledek
Akciové AKRO Mezinárodní akciový -1,69% ISČS Eurotrend -7,98%
ČPI Fond farmacie a biotec -2,58% J&T AM EURO -6,07%
ČPI Fond nové ekonomiky -3,40% ČSOB evropský akciový -6,06%
Dluhopisové ČPI Fond státních dluhopis 0,19% ISČS Trendbond -3,47%
1.IN Dluhopisový fond 0,18% IKS Plus bondový -2,12%
ČSOB český dluhopisový 0,11% ISČS Sporobond -0,18%
Fondy fondů 1.IN Fond fondů -4,72%     
IKS fond fondů -5,06%    
ISČS Globaltrend -6,57%     
Peněžního trhu ČSOB institucionální Euro peněž. 0,05% 1.IN Fond pen. trhu -0,20%
ČSOB český peněžní trh 0,05% ČPI Peněžní -0,14%
IKS Dividendový 0,04% ISČS Sporoinvest -0,11%
Smíšené ČPI Universální 0,009% AKRO Výnosový -4,45%
J&T AM Balancovaný 0,008% ISČS Sporomix 5 -4,31%
J&T AM Druhý KSIO 0,006% Pioneer Trust -4,29%
Čisté prodeje ISČS Sporoinvest 199 mil. Kč ČSOB výnosový -703 mil. Kč
ISČS Sporobond 193 mil. Kč IKS globální -180 mil. Kč
IKS peněžní trh 102 mil Kč. 1.IN Středoevrop. fond -30 mil. Kč

Zdroj: UNIS ČR

 

Myslíte si, že by se měla snížit daň pro podílové fondy? Dáváte přednost fondům českých správců, nebo korunovým fondům správců se sídlem v zahraničí?

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Ilustrační snímek
Tři investice, u kterých se nafukuje spekulativní bublina

Státní dluhopisy, akcie, nemovitosti, půjčky. U těchto všech nástrojů se vytváří gigantická bublina. K takovému závěru dojdete, když se začtete do finančních...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?
Výsledky voleb a preferenční hlasy. Koho voliči dostali do sněmovny?

Hvězdou letošních voleb je teprve jednadvacetiletý Dominik Feri, který se z posledního místa na pražské kandidátce TOP ... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik vstřikovacích forem

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.