Fondy jsou po dvou týdnech opět v mínusu

  • 2
Po nepříliš vydařeném předchozím týdnu se akcie na amerických trzích vrátily do černých čísel. Rekordy v objemech obchodovaných akcií lámala na Pražské burze společnost ČEZ. Statistiky UNISu jsou tento týden ochuzeny o údaje společnosti ISČS. Jak vypadají čisté prodeje domácích fondů bez přispění Sporoinvestu?

Z technických důvodů chybějí tento týden ve statistikách Unie investičních společností (UNIS) údaje od Investiční společnosti České spořitelny. Přestože patří tato společnost co do počtu mezi největší hráče na poli domácích podílových fondů, je velice zajímavé sledovat, jak se nepřítomnost fondů ISČS projeví na celkových týdenních čistých prodejích. Tento údaj je totiž většinou silně ovlivněn fondem ISČS Sporoinvest, který stabilně dosahuje nadprůměrné hodnoty a vylepšuje tak celkové statistiky.

Kromě již popsané absence fondů ISČS měly na celkově špatné čisté prodeje uplynulého týdne vliv i dlouhodobě záporné hodnoty dluhopisových fondů. Uplynulý týden se z nich ztratilo 60,7 mil. Kč, na čemž měl největší podíl fond IKS Dluhopisový (-47,2 mil. Kč). Vlastně kromě akciových fondů s čistými prodeji ve výši 5,1 mil. Kč skončily všechny skupiny fondů v mínusu.

Dluhopisovým fondům zdatně sekundovaly, co do ztráty finančních prostředků, fondy peněžního trhu (-41,6 mil. Kč, tady se nejvíce projevila absence Sporoinvestu), k čemuž výrazně přispěl fond IKS Peněžní trh (-39,5 mil. Kč). Mírně v mínusu pak skončily fondy fondů (-0,3 mil. Kč) a také fondy smíšené (-1,5 mil. Kč), kterým nepomohl ani fond ČSOB Nadační, jež si připsal čisté prodeje ve výši 6,3 mil. Kč, což bylo nejvíce ze všech fondů vůbec. Při takových číslech se nelze divit, že celkové čisté prodeje skončily v mínusu bezmála 90 mil. Kč.

O moc lépe minulý týden nedopadly ani fondy společnosti ING, které zaznamenaly záporné čisté prodeje ve výši 25,9 mil. Kč. Lví podíl na tomto výsledku měl ING Český fond peněžního trhu - CAP se ztrátou 22,4 mil. Kč. Na opačném konci se ocitl ING Slovenský dluhopisový fond, který je vedený ve slovenské koruně.

Akciové trhy se historickými daty neřídí

Kde zhodnotit peníze za rok, nebo za deset let? Čtěte ZDE

Výraznou volatilitou se prezentoval v uplynulém týdnu technologický Index Nasdaq (+2,7 %), nakonec však skončil týden v plusu. To bylo způsobeno zejména příznivými zprávami a aktualizacemi společností jako je Nokia, Texas Instruments, nebo National Semiconductors, které podporovaly nákupní nálady. Pozitivní dopad měla také informace o počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti, který klesl na 319 tis. (oček. 345 tis.), stejně jako prohlášení Alana Greenspana o zpevňujícím se ekonomickém růstu (i když investorům jeho slova nevyzněla tak optimisticky, jako očekávali). Negativně pak opět působila cena ropy, která stoupala na dvoutýdenní maximum. Celkově však trhy v Americe skončily v plusu (Dow Jones +0,51 %, S&P 500 +0,89 %) a přestože je měsíc září na základě historických dat považován pro akcie za nejhorší měsíc v roku, uplynulý týden tento předpoklad zatím nepotvrdil.

Na pražské burze minulý týden jednoznačně excelovaly akcie společnosti ČEZ, které překonávaly nejen rekordy v obchodovaných objemech (v druhé polovině týdnu překračovaly hranici 1 mld. Kč), ale týden navíc zakončily na úctyhodných 228,5 Kč. Cenu ovlivnil kromě zdražení elektřiny také končící tendr na Slovenské elektrárny. Informace o tom, že slovenská strana upřednostnila italský Enel přišla až po skončení obchodování. Ostatní tituly už takovou aktivitou nehýřily a Zentiva dokonce po dlouhé době zaznamenala pokles cen akcií na úroveň 571,75 (-2,8 %). Podobně jako ve světě, i doma však nejsledovanější indexy ukončily týden v kladných číslech (PX-50 +2,8 %, PX-D +2,4 %).

Celkově se dařilo také fondům, které dosáhly většinou kladné výkonnosti, i když výsledky nebyly až tak optimistické jako minulý týden. Nejlépe dopadly smíšené fondy - všechny dosáhly kladného čísla. V této skupině fondů vyznívají čísla jednoznačně nejlépe ve prospěch

Chcete mít přehled o tom, co se děje na trzích s akciemi? Čtěte naší rubriku AKCIE

fondů ČSOB, které za minulý týden obsadily první příčky. Nejlépe na tom byly fondy ČSOB středoevropský (+1,28 %), ČSOB  Fond obchodu (+1,01 %) a ČSOB Křišťálový fond (0,92 %). Na opačném konci se umístily všechny fondy společnosti Akro.

Mezi akciovými fondy skončil na prvním místě taktéž fond ze skupiny ČSOB, konkrétně ČSOB Akciový mix (+1,44 %). Mínusovou výkonnost si připsaly fondy ČPI farmacie a biotechnologie (-0,39 %) a IKS Světových indexů. U dluhopisových fondů se nedařilo fondům s většinovým podílem domácích dluhopisů, nejhůře na tom byly fondy IKS Dluhopisový (-0,18 %), ČPI státních dluhopisů (-0,16 %) a Živnobanka-obligační (-0,14 %). Nejlepší týdenní zhodnocení pak zaznamenaly fondy Živnobanka - Nadační (+0,32 %) a IKS Plus bondový (+0,27 %). Mezi fondy peněžního trhu si připsal zápornou výkonnost pouze fond IKS Peněžní trh (-0,04 %). Ostatní fondy skončily tradičně v kladných číslech.

Obchodování podle UNISu

 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB Akciový Mix 1,44% ČPI farmacie a biotech. -0,39%
ČPI rop. a energet. 0,59% IKS Světových indexů -0,10%
ČPI nové ekonomiky 0,55% ČPI globál.značek 0,01%
Dluhopisové Živnobanka - NADAČNÍ 0,32% IKS Dluhopisový -0,18%
IKS Plus bondový 0,27% ČPI státních dluhopisů -0,16%
ČPI korp. dluhopisů 0,12% Živnobanka-obligační -0,14%
Fondy fondů IKS Fond fondů 0,54%    
       
Peněžního trhu ČSOB výnosový 0,04% IKS Peněžní trh -0,04%
Živnobanka-Sporokonto 0,04%    
ČPI Peněžní 0,03%    
Smíšené ČSOB středoevropský 1,28% AKRO pravidel. dividend 0,01%
ČSOB  Fond obchodu 1,01% AKRO mezinár flexibilní 0,01%
ČSOB Křišťálový fond 0,92% AKRO kapitál. výnosů 0,01%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB nadační 6,3 IKS Dluhopisový -42,2
ČSOB středoevropský 2,3 IKS Peněžní trh -39,5
Živnobanka-akciový fond 2,2 ČSOB Bond Mix -5,3

Zdroj: UNIS