Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy konečně zase „sypou“

aktualizováno 
Situace se obrací k lepšímu. Poslední měsíc ukázal, že investoři, kteří uvěřili v otočení trendu na akciových trzích, mohou nyní sklízet plody svého optimismu. Květen byl pro akciové investice mimořádně úspěšný a trend by se neměl zastavit. Jak si vedly fondy v květnu? Stále jsou nejlepší volbou dluhopisové fondy, nebo již místo favorita zabraly fondy akciové?

Již roky nevídaný růst trhů můžeme sledovat na výkonnosti akciových fondů. Z 683 zahraničních fondů s povolením Komise po cenné papíry k veřejné nabídce v České republice je takřka 80 % akciových fondů. Ty v květnu v průměru zhodnotily investované prostředky o 5,63 %. Příčinou takového růstu je především oživení na americkém trhu, který vykázal v květnu nejvyšší růst. Evropské akcie totiž korigovaly své mimořádné zisky z dubna a skončily s nižšími zisky.

 

Trhy v USA pozitivně reagují na zlepšující se firemní výsledky a větší aktivitu v průmyslu. Index ISM vzrostl nad očekávání trhů z dubnových 50,7 na 54,7, zatímco trh očekával pouze 52. (O indexu ISM jsme psali v tomto článku). Akciové indexy se v květnu výrazně přiblížily hodnotám s výraznou rezistencí – 9000 bodů u Dow Jones Industrial Average, 1000 bodů u S&P 500,… Prolomení rezistencí jsme poté viděli na začátku června (DJIA), případně se očekávají v nejbližších dnech.

 

Průměrná květnová výkonnost zahraničních fondů
Typ fondů Průměr kategorie
Akciové fondy 5,63%
Smíšené fondy 1,63%
Dluhopisové fondy 1,65%
Fondy peněžního trhu 0,28%
Zdroj: AKAT ČR

 

Jak již bylo řečeno, nejdůležitějším údajem u akciových fondů je celkový trend pozitivních výnosů. Slabší makroekonomické údaje vykazovaly země eurozóny, kde se zpomalil růst HDP – v prvním čtvrtletí na 0,8 % z 1,2 % ve čtvrtém čtvrtletí 2002.

Vyzkoušejte si roli portfolio manažera v naší investiční hře. Můžete obchodovat na amerických trzích NASDAQ, AMEX a NYSE

Pokles byl tažen především nízkými investicemi, a spotřebou domácností, naopak k růstu vyrovnával především růst zásob (+0,4 % za 1Q oproti –0,2 % za 4Q 2002). Další vrásku na čelech ekonomů způsobuje nezaměstnanost, kterou se stále nedaří snížit.

 

Akciové fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
CS EF (LUX) GLOBAL BIOTECH B 26,31% Franklin T JAPAN EUR -7,18%
Templeton EUROPEAN A ACC USD 25,67% ABN AMRO SOC.RESPONS.EQ.F. -5,21%
Franklin BIOTECH 21,66% US GROWTH FUND -5,10%

Zdroj: AKAT ČR

 

Dluhopisové trhy čeká pokles výnosů

 

Jednoznačně nejvýznamnějším faktorem, který ovlivňoval dluhopisové a peněžní trhy jsou deflační tlaky, které jsou patrné jak v Evropě, tak v USA. Pokles cen je vidět na ukazatelích CPI, stejně tak na indexu cen výrobců (PPI). K poklesu přispívá nízká cena ropy, slabý dolar a slabý výkon ekonomik. Zatímco snížení sazeb v USA se neočekávalo, uvolnění monetární politiky ze strany ECB bylo již dlouho požadováno a v květnu všeobecně očekáváno. ECB posléze na začátku června snížila klíčovou sazbu o 50 bp na 2 %. Výnosová křivka v USA i v Evropě výrazně poklesla po celé své délce, nejvíce ve střední části. Protože se nepočítá s výrazným zlepšením makroekonomických ukazatelů ani v USA, tím méně v Evropě, dá se předpokládat další pokles výnosů dluhopisů.

 

Dluhopisové fondy
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
Templeton Global Bond USD 11,37% ESPA Bond Dollar       -4,08%
ABN AMRO Global Em.Mark.Bond Fund 9,81% ESPA Bond Dollar - CORP.VT -3,65%
ABN AMRO Latin Am. Bond Fund 9,19% CI EURO Hedge Bond -2,88%

Zdroj: AKAT ČR

 

Pokles dolaru znamenal vyšší atraktivitu eurových obligací, což přispělo k dalšímu růstu jejich cen. Obecně však pokles výnosů u dluhopisů byl v Evropě nižší než v USA. Nejúspěšnější fondy května se opět rekrutují z řad fondů s vyšším rizikem – investujících na rozvíjejících trzích a do dluhopisů ze spekulativního stupně (high yield dluhopisů). Templeton Global Bond je fond investující především na evropském kontinentu ponejvíce ve Velké Británii. Vydělával především na své dolarové expozici v těchto zemích a tedy na posilování eura vůči dolaru. Z dřívějších dnů fond eliminoval své pozice v Japonsku a v Rusku a Latinské Americe.

 

Druhý fond v pořadí – ABN AMRO Global Emerging Markets, je již plně zainvestován na rozvíjejících se trzích, nejvíce v Ekvádoru, Venezuele, Brazílii a Rusku. Pro srovnání, jak se liší podobně zaměřený fond od konzervativního fondu, jsou názorné hodnoty výnosu do splatnosti a volatility. Global Emerging Markets má při stejné duraci výnos do splatnosti 12,6 %, zatímco konzervativní Euro Bond Fund stejné společnosti má výnos do splatnosti 4,36%. Volatilita je v poměru 17,9 % oproti 2,9 %.

 

Fondy peněžního trhu
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
RAIFFEISEN Dolarový 1,06% HVB LUX PORTF. US-DOLLAR-CASH -1,07%
KBC MULTI CASH CAD Medium 1,03% Templeton US$ LIQ RES C ACC -0,30%
UNI-GLOBAL "Max 3 roky" (EUR) 0,89% Templeton US$ LIQ RES BX ACC -0,10%

Zdroj: AKAT ČR

 

U fondů peněžního tru je situace standardní, pokles výnosové křivky se dotkl i těchto fondů. Nejlepší Raiffeisen Dolarový likvidní fond investuje především do pokladničních poukázek amerického ministerstva financí, s příměsí investic v Kanadě a Austrálii (v místních měnách).

 

Smíšené fondy
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
Templeton Global Balanced A 15,26% ABN AMRO Model Fund 6 -3,87%
Franklin Income BX ACC 11,12% ABN AMRO Model Fund 5 -2,25%
PARVEST Horizon 30 EURO 9,29% ESPA PRO TOP -1,31%

Zdroj: AKAt ČR

 

Předchozí články, věnované vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde:

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

leden

únor

březen

duben

Smíšené fondy byly v květnu méně úspěšné než měsíc předtím. Z 2,3% poklesla jejich výkonnost na 1,6 % v průměru. Pořadí se v tomto segmentu často nemění, neboť i počet smíšených fondů je u nás registrováno minimum. První dvě příčky patří již tradičně Franklin Templetonu. Oba mají velkou část portfolia zainvestovánu na akciových trzích. Templeton Global Balanced 60 %, v Evropě i USA, Franklin Income Fund má v akciích 55 % a jeho portfolio tvoří z 90 % americké cenné papíry.

 

K novinkám v České republice patří nové fondy KBC, z nichž byl již představen KBC Renta Slovakrenta, nicméně registrovány byly i další fondy, jejichž účel je patrný již z jejich názvu: KBC Renta Zlotyrenta, KBC Renta Forintrenta, KBC Renta Nokrenta, KBC Renta Yenrenta.

 

Investujete do zahraničních fondů? Myslíte si, že doba, na kterou všichni čekáme je již zde – růst akciových trhů?

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Ilustrační snímek
Zisk dvacet tisíc denně? Nevěřte všemu, může jít o trik v překladu

Kdo chce začít investovat, jde na internet. Tam je informací nejvíc. Jenomže ne vše, co se píše, je pravda. Stejně jako nemusí být úplně pravdomluvný člověk,...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA EXPEDICE S AJ/NJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.