Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy Newton mizí z trhu

  12:00aktualizováno  12:00
Komise pro cenné papíry schválila fúzi fondů Newton s fondy J&T. Se značkou podílových fondů Newton se tak již nesetkáme. Ale to není jedinou novinkou uplynulého týdne. Některé společnosti se snaží nalákat investory zajímavými nabídkami. O jaké se jedná?

Bezesporu nejvýznamnější zprávou uplynulého týdne je převod fondů investiční společnosti Newton na skupinu J&T. Tento převod již posvětila i Komise pro cenné papíry, takže již nic nebrání k začlenění fondů. Kromě nákupu fondů Newton získala J&T Asset Management pod svou správu letos již fondy investAGe. Objem spravovaného majetku ve fondech se tak rozroste ze dvou miliard o dalších 240 milionů korun. Skupinu Newton netvoří jen správa fondů, ale řada dalších aktivit, které zůstanou pochopitelně zachovány. Předpokládaným důvodem akvizice je silné konkurenční prostředí. Společnosti spravující větší objem majetku mají nespornou výhodu v nižších nákladech na obchodování. Tato operace nemusí být poslední fúzí na českém trhu. Už delší dobu se jedná o spojení ŽB-Trustu s investiční společností Pioneer.

Více nejen o českých, ale i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Nedávno došlo ke sloučení některých fondů uvnitř J&T. Menší fondy byly začleněny do fondů J&T Perspektiva (akciový, peněžního trhu a smíšený). Podobný osud postihne v nejbližší době i fondy Newton. Kolik podílových listů nového fondu získají podílníci fondů Newton? Jedná se o klasický výpočet, kdy se hodnota podílového listu konkrétního fondu Newton vydělí hodnotou podílového listu příslušného fondu J&T Perspektiva. Vezmeme-li fiktivní případ sloučení smíšených fondů Newton International (hodnota ve 36. týdnu 0,6961 Kč) a J&T Perspektiva - S (1,0336 Kč), pak podílník získá za jeden podílový list Newton International 0,67 podílového listu J&T Perspektiva - S.

J&T byla nejvíce postižena povodněmi. Proto také na nejdelší období přerušila obchodování s podílovými fondy. Od 5.9. byl obnoven prodej a odkup u všech fondů J&T AM Perspektiva a fondů investAGe AG7 a AG2000.

ČP Invest - investujte v září zdarma

Po celý měsíc září můžete investovat do všech fondů a investičních programů společnosti ČP Invest bez vstupního poplatku. Stačí pro to splnit tři podmínky:

 podpis "Návrhu na uzavření smlouvy o podmínkách nákupu a odkupu podílových listů" v období 1. - 30. 9. 2002 včetně. 
-   připsání finanční částky na příslušný účet nejpozději do 15. 10. 2002 včetně. 
-   uzavření výše uvedeného návrhu buď korespondenčně (nezbytný je úředně ověřený podpis podílníka, lze provést např. na matrice) nebo v centrále ČP INVEST.

Živnobanka - skočte si pro bonus

Od 2.9. do 20. 12. bude probíhat akce, při níž každý desátý investor, který investuje minimálně 50 tisíc korun, získá bonus. Investicí  do fondu Živnobanka - Sporokonto, lze získat bonus 1 000 Kč ve formě podílových listů Živnobanka - Sporokonta. Investicí do kteréhokoli z fondů Živnobanka - obligační fond, Živnobanka - růstový fond a Živnobanka - akciový fond, získáte bonus 5000 Kč, a to ve formě podílových listů Živnobanka - obligačního fondu.

1. IN - zpožděné údaje

První investiční společnost zkracuje dobu oceňování aktuální hodnoty podílových listů všech obhospodařovaných otevřených podílových fondů. To má za následek nemožnost zveřejňování aktuální hodnoty podílových listů pro příslušný den. Příčinou je časná uzávěrka příjmu podkladů pro zveřejnění těchto údajů. Hodnoty podílových listů otevřených podílových fondů První investiční společnosti tak na Fincentru budeme zveřejňovat s jednodenním zpožděním.

Obchodování podle UNISu

Po nepříliš vysokých čistých prodejích v minulém týdnu se nyní obchodování opět rozjelo naplno a do fondů sdružených v Unii investičních společností přiteklo dalších 616 milionů korun. Největší měrou se na tom podílel ČSOB Výnosový, který byl minule hlavní příčinou nízkých čistých prodejů. S mimořádně velkým odlivem se musel smířit 1. IN Restituční fond. Objem spravovaných prostředků v tomto fondu klesá konstantě o přibližně 100 milionů korun týdně, tentokrát se jednalo o částku čtyřnásobně vyšší.

Akciové trhy navázaly na špatné výsledky předchozího týdne a pokračovaly v poměrně strmém pádu. Z mizérie na akciových trzích těží dluhopisy. České dluhopisové fondy si tak v průměru připsaly slušných 0,22%.

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

ČSOB Výnosový

482 mil.

1. IN Restituční

- 416 mil.

ISČS Sporoinvest

222 mil.

Živnobanka Růstový fond

- 22 mil.

ISČS Sporobond

128 mil.

IKS Globální

- 7 mil.

Akciové fondy

Akro Svět

- 1,11%

Akro Eurotech

- 9,08%

J&T Perspektiva – A

- 3,0%

ČPI Nové ekonomiky

- 6,49%

ČPI Globálních značek

- 3,20%

ČSOB Svět. akciový

- 6,07%

Dluhopisové fondy

ČPI Korp. dluhopisů

1,70%

ISČS Trendbond

- 0,57%

1. IN Dluhopisový

0,37%

ČPI Státních dluhopisů

- 0,01%

ISČS Bondinvest

0,31%

ČSOB Nadační

0,0%

Fondy peněžního trhu

ISČS Sporoinvest

0,17%

ISČS Merkur

- 0,92%

1. IN Peněžního trhu

0,08%

Akro Obligace

- 0,74%

IKS Peněžní trh

0,06%

ČPI Peněžní

- 0,09%

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

- 4,24%

 

 

IKS Fond fondů

- 5,43%

 

 

ISČS Globaltrend

- 7,7%

  

 

Smíšené fondy

1. IN - PIF

0,15%

ISČS Sporpmix 5

- 3,54%

Balancovaný f. nadací, ŽB Trust

0,08%

ČPI Smíšený

- 3,28%

J&T COOP Prosperita

0,04%

Pioneer Trust

- 2,81%

Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Technik vstřikovacích forem

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.