Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy Newton mizí z trhu

  12:00aktualizováno  12:00
Komise pro cenné papíry schválila fúzi fondů Newton s fondy J&T. Se značkou podílových fondů Newton se tak již nesetkáme. Ale to není jedinou novinkou uplynulého týdne. Některé společnosti se snaží nalákat investory zajímavými nabídkami. O jaké se jedná?

Bezesporu nejvýznamnější zprávou uplynulého týdne je převod fondů investiční společnosti Newton na skupinu J&T. Tento převod již posvětila i Komise pro cenné papíry, takže již nic nebrání k začlenění fondů. Kromě nákupu fondů Newton získala J&T Asset Management pod svou správu letos již fondy investAGe. Objem spravovaného majetku ve fondech se tak rozroste ze dvou miliard o dalších 240 milionů korun. Skupinu Newton netvoří jen správa fondů, ale řada dalších aktivit, které zůstanou pochopitelně zachovány. Předpokládaným důvodem akvizice je silné konkurenční prostředí. Společnosti spravující větší objem majetku mají nespornou výhodu v nižších nákladech na obchodování. Tato operace nemusí být poslední fúzí na českém trhu. Už delší dobu se jedná o spojení ŽB-Trustu s investiční společností Pioneer.

Více nejen o českých, ale i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Nedávno došlo ke sloučení některých fondů uvnitř J&T. Menší fondy byly začleněny do fondů J&T Perspektiva (akciový, peněžního trhu a smíšený). Podobný osud postihne v nejbližší době i fondy Newton. Kolik podílových listů nového fondu získají podílníci fondů Newton? Jedná se o klasický výpočet, kdy se hodnota podílového listu konkrétního fondu Newton vydělí hodnotou podílového listu příslušného fondu J&T Perspektiva. Vezmeme-li fiktivní případ sloučení smíšených fondů Newton International (hodnota ve 36. týdnu 0,6961 Kč) a J&T Perspektiva - S (1,0336 Kč), pak podílník získá za jeden podílový list Newton International 0,67 podílového listu J&T Perspektiva - S.

J&T byla nejvíce postižena povodněmi. Proto také na nejdelší období přerušila obchodování s podílovými fondy. Od 5.9. byl obnoven prodej a odkup u všech fondů J&T AM Perspektiva a fondů investAGe AG7 a AG2000.

ČP Invest - investujte v září zdarma

Po celý měsíc září můžete investovat do všech fondů a investičních programů společnosti ČP Invest bez vstupního poplatku. Stačí pro to splnit tři podmínky:

 podpis "Návrhu na uzavření smlouvy o podmínkách nákupu a odkupu podílových listů" v období 1. - 30. 9. 2002 včetně. 
-   připsání finanční částky na příslušný účet nejpozději do 15. 10. 2002 včetně. 
-   uzavření výše uvedeného návrhu buď korespondenčně (nezbytný je úředně ověřený podpis podílníka, lze provést např. na matrice) nebo v centrále ČP INVEST.

Živnobanka - skočte si pro bonus

Od 2.9. do 20. 12. bude probíhat akce, při níž každý desátý investor, který investuje minimálně 50 tisíc korun, získá bonus. Investicí  do fondu Živnobanka - Sporokonto, lze získat bonus 1 000 Kč ve formě podílových listů Živnobanka - Sporokonta. Investicí do kteréhokoli z fondů Živnobanka - obligační fond, Živnobanka - růstový fond a Živnobanka - akciový fond, získáte bonus 5000 Kč, a to ve formě podílových listů Živnobanka - obligačního fondu.

1. IN - zpožděné údaje

První investiční společnost zkracuje dobu oceňování aktuální hodnoty podílových listů všech obhospodařovaných otevřených podílových fondů. To má za následek nemožnost zveřejňování aktuální hodnoty podílových listů pro příslušný den. Příčinou je časná uzávěrka příjmu podkladů pro zveřejnění těchto údajů. Hodnoty podílových listů otevřených podílových fondů První investiční společnosti tak na Fincentru budeme zveřejňovat s jednodenním zpožděním.

Obchodování podle UNISu

Po nepříliš vysokých čistých prodejích v minulém týdnu se nyní obchodování opět rozjelo naplno a do fondů sdružených v Unii investičních společností přiteklo dalších 616 milionů korun. Největší měrou se na tom podílel ČSOB Výnosový, který byl minule hlavní příčinou nízkých čistých prodejů. S mimořádně velkým odlivem se musel smířit 1. IN Restituční fond. Objem spravovaných prostředků v tomto fondu klesá konstantě o přibližně 100 milionů korun týdně, tentokrát se jednalo o částku čtyřnásobně vyšší.

Akciové trhy navázaly na špatné výsledky předchozího týdne a pokračovaly v poměrně strmém pádu. Z mizérie na akciových trzích těží dluhopisy. České dluhopisové fondy si tak v průměru připsaly slušných 0,22%.

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

ČSOB Výnosový

482 mil.

1. IN Restituční

- 416 mil.

ISČS Sporoinvest

222 mil.

Živnobanka Růstový fond

- 22 mil.

ISČS Sporobond

128 mil.

IKS Globální

- 7 mil.

Akciové fondy

Akro Svět

- 1,11%

Akro Eurotech

- 9,08%

J&T Perspektiva – A

- 3,0%

ČPI Nové ekonomiky

- 6,49%

ČPI Globálních značek

- 3,20%

ČSOB Svět. akciový

- 6,07%

Dluhopisové fondy

ČPI Korp. dluhopisů

1,70%

ISČS Trendbond

- 0,57%

1. IN Dluhopisový

0,37%

ČPI Státních dluhopisů

- 0,01%

ISČS Bondinvest

0,31%

ČSOB Nadační

0,0%

Fondy peněžního trhu

ISČS Sporoinvest

0,17%

ISČS Merkur

- 0,92%

1. IN Peněžního trhu

0,08%

Akro Obligace

- 0,74%

IKS Peněžní trh

0,06%

ČPI Peněžní

- 0,09%

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

- 4,24%

 

 

IKS Fond fondů

- 5,43%

 

 

ISČS Globaltrend

- 7,7%

  

 

Smíšené fondy

1. IN - PIF

0,15%

ISČS Sporpmix 5

- 3,54%

Balancovaný f. nadací, ŽB Trust

0,08%

ČPI Smíšený

- 3,28%

J&T COOP Prosperita

0,04%

Pioneer Trust

- 2,81%

Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Česká pošta: nově musíte pro zásilky až do depa

Kurzy.cz Klienti České pošty si stěžují, že pošta není schopna doručit balíky na určenou adresu, přestože klient doručení zaplat...

Najdete na iDNES.cz