Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy - opět důvod k radosti

aktualizováno 
Zatímco americké akciové trhy si na konci výsledkového období připisují jen mírné přírůstky, domácí akcie opět útočily na historická maxima. Přízně investorů si užívají i podílové fondy, které si tentokrát polepšily i výkonnostně.

Konec výsledkové sezóny v USA přináší na akciové trhy mnohem méně kurzotvorných informací a trhy tak spíše stagnují. Ke slovu se navíc opět hlásí ropa, jejíž stoupající cena začala negativně působit již v pondělí a spolu s biotechnologickými společnostmi a výrobci aut měla hlavní podíl na negativním startu nového týdne. Neočekávaný pokles cen černého zlata sice v úterý pomohl trhům k optimismu, ve středu však již zdražující ropa dobře rozjeté trhy opět utlumila.

Ve čtvrtek překonala cena ropy hranici 55 dolarů za barel a i přes pozitivně působící růst americké produktivity indexy opět stagnovaly. Poslední den v týdnu se trhy přeci jenom vzpamatovaly, zejména díky zprávám z trhu práce. Všechny nejdůležitější ukazatele tak mohly končit týden v černých číslech (DJIA +0,91 %, Nasdaq +0,24 %, S&P 500 +0,9 %).

Pražské akcie pokračovaly i tento týden v nastoupeném trendu překonávání rekordů. Dopomohla jim k tomu i skutečnost, že hned čtyři společnosti v pondělí reportovaly své hospodaření v loňském roce a svými výsledky splnily, nebo dokonce předčily očekávání investorů. Dobré výsledky tak nejvíce dopomohly farmaceutické Zentivě (+8,2 %), která i přes dlouhodobý růst v minulých týdnech překročila hranici 950,- Kč za akcii. Rekordy překonával také Unipetrol (+5,7 %), který pokořil hranici 180,- Kč a nebýt pátečního výprodeje, byla by jeho konečná cena ještě výš.

Své maxima překonávaly také společnosti ČEZ, ORCO a také Komerční banka, silná

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

korekce v druhé polovině týdne však posledně jmenovaný titul nakonec poslala do červených čísel (-2,8 %). Podobně dopadl také tabákový koncern Philip Morris (-1,4 %), kterému uškodilo snížené hodnocení. Za zmínku stojí zmrtvýchvstání Erste Bank (+7,2 %), která po dlouhé době začátkem týdne posílila a dostala se tak těsně pod svoje historické maximum. Oba hlavní indexy si tak v týdnu opět připsaly výrazný růst (PX-D +3,10 %, PX 50 +2,50 %).

Fondy dělají investorům radost

Fondy opět vydělávají. Po neúspěšném týdnu, kdy velká část podílových fondů ve statistice Unie investičních společností (UNIS) investory svou výkonností nepotěšila, se fondům opět dařilo tak, jak jsem na to v poslední době zvyklí. Nejvyšší týdenní výkonností se mohou pochlubit dva akciové fondy, ČSOB Akciový Mix (+1,98 %) a ČPI - Ropného a energetického průmyslu (+1,82 %), kterému dopomohly dobré výsledky ropných společností, související se zdražováním ropy.

Zahanbit se nadaly ani fondy smíšené. Mezi nimi se nejvíce dařilo fondu ČSOB Křišťálový (+1,64 %), v těsném závěsu s fondy AMSLICO zahraničný rastový (+1,51 %) a AKRO mezinárodní flexibilní (+1,50 %). Dařilo se všem fondům peněžního trhu, i dluhopisovým fondům, mezi nimiž si stabilní výkonnost udržuje fond AMSLICO stredoeurópsky (+0,82 %).

Vzácná shoda panuje ve výkonnosti obou fondů fondů, které se tento týden zaznamenaly kladnou výkonnost (IKS fond fondů +1,34 % ISČS Globaltrend +1,31

Fondy: poplatky a daně, jak na ně. Otestujte své znalosti ZDE.

%). To samé se však již nedá říci o jejich čistých prodejích, které jsou dlouhodobě odlišné. Zatímco fond společnosti ISČS zaznamenal v týdnu přírůstek +6,5 mil. Kč (za poslední tři týdny + 72,0 mil. Kč), fond IKS si připsal záporné čisté prodeje ve výši - 5,7 mil. Kč (za tři měsíce - 57,0 mil. Kč).

Nejen akcie jsou v oblibě investorů

Celkově nejvyšší čisté prodeje zaznamenal v týdnu fond IKS Peněžní trh (+165,1 mil. Kč), následován tradičním rivalem ISČS Sporoinvest (+129,0 mil. Kč). Na opačném konci statistik čistých prodejů se octl akciový fond IKS Světových indexů (-16,8 mil. Kč), celkově si však akciové fondy i s přispěním fondu ISČS Sporotrend (+80,9 mil. Kč) připsaly přírůstek 64,0 mil. Kč.

Vysoké čisté prodeje zaznamenaly také fondy smíšené (+117,4 mil. Kč), kde se vytáhl zejména fond IKS Balancovaný (+86,5 mil. Kč). Od 28.2. se obnovil prodej a zpětný odkup smíšených fondů společnosti AKRO: energetiky, kapitálových výnosů a pravidelných dividend.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB Akciový mix 1,98% ČPI farm. a biotech. -0,14%
ČPI rop. a energet. 1,83% ISČS-SPOROTREND 0,15%
ISČS-EUROTREND 1,40% ČPI Nové ekonomiky 0,42%
Dluhopisové AMSLICO stredoeuróp. 0,82% IKS Plus bondový -0,05%
ISČS-ČS korporátní 0,23% ISČS-TRENDBOND -0,03%
ISČS-SPOROBOND 0,17% ČPI Státních dluhopisů 0,00%
Fondy fondů IKS Fond fondů 1,34%           
ISČS-GLOBALTREND 1,31%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,08% ČSOB Výnosový 0,04%
ČPI Peněžního trhu 0,08% Pioneer Sporokonto 0,05%
IKS Peněžní trh 0,06%     
Smíšené ČSOB Křišťálový 1,64% J&T Opportunity SKK -0,10%
AMSLICO zahr. rast. 1,51% J&T AM Druhý KSIO -0,03%
AKRO mezinár. flexi. 1,50% AKRO pravidel. dividend -0,00%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 165,1 IKS Světových indexů -16,8
ISČS SPOROINVEST 129,0 ISČS řízených výnosů -8,3
IKS Balancovaný 86,5 IKS Fond fondů -5,7

Zdroj: UNIS

Tradičně se v čistých prodejích dařilo i fondům společností KBC/ČSOB a ING. Fondy ING si oproti předešlému týdnu polepšily a připsaly si čisté prodeje ve výši 114,9 mil. Kč, s velkým přispěním ING Českého akciového fondu - CAP (+95,4 mil. Kč). Fondy KBC/ČSOB přírůstek z předešlého týdne nezopakovaly, přesto je 299,1 mil. Kč v čistých prodejích dobrý výsledek.

Investujete do podílových fondů, nebo upřednostňujete jiné formy zhodnocování prostředků? Napište nám svoje zkušenosti.
 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Tesla a nejlepší investiční tah historie

Kurzy.cz Ze společnosti Tesla už se stala pevná součást finančně-mediální zábavy. Její poslední epizoda se točí kolem úvah a plá...

Najdete na iDNES.cz