Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy - opět důvod k radosti

aktualizováno 
Zatímco americké akciové trhy si na konci výsledkového období připisují jen mírné přírůstky, domácí akcie opět útočily na historická maxima. Přízně investorů si užívají i podílové fondy, které si tentokrát polepšily i výkonnostně.

Konec výsledkové sezóny v USA přináší na akciové trhy mnohem méně kurzotvorných informací a trhy tak spíše stagnují. Ke slovu se navíc opět hlásí ropa, jejíž stoupající cena začala negativně působit již v pondělí a spolu s biotechnologickými společnostmi a výrobci aut měla hlavní podíl na negativním startu nového týdne. Neočekávaný pokles cen černého zlata sice v úterý pomohl trhům k optimismu, ve středu však již zdražující ropa dobře rozjeté trhy opět utlumila.

Ve čtvrtek překonala cena ropy hranici 55 dolarů za barel a i přes pozitivně působící růst americké produktivity indexy opět stagnovaly. Poslední den v týdnu se trhy přeci jenom vzpamatovaly, zejména díky zprávám z trhu práce. Všechny nejdůležitější ukazatele tak mohly končit týden v černých číslech (DJIA +0,91 %, Nasdaq +0,24 %, S&P 500 +0,9 %).

Pražské akcie pokračovaly i tento týden v nastoupeném trendu překonávání rekordů. Dopomohla jim k tomu i skutečnost, že hned čtyři společnosti v pondělí reportovaly své hospodaření v loňském roce a svými výsledky splnily, nebo dokonce předčily očekávání investorů. Dobré výsledky tak nejvíce dopomohly farmaceutické Zentivě (+8,2 %), která i přes dlouhodobý růst v minulých týdnech překročila hranici 950,- Kč za akcii. Rekordy překonával také Unipetrol (+5,7 %), který pokořil hranici 180,- Kč a nebýt pátečního výprodeje, byla by jeho konečná cena ještě výš.

Své maxima překonávaly také společnosti ČEZ, ORCO a také Komerční banka, silná

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

korekce v druhé polovině týdne však posledně jmenovaný titul nakonec poslala do červených čísel (-2,8 %). Podobně dopadl také tabákový koncern Philip Morris (-1,4 %), kterému uškodilo snížené hodnocení. Za zmínku stojí zmrtvýchvstání Erste Bank (+7,2 %), která po dlouhé době začátkem týdne posílila a dostala se tak těsně pod svoje historické maximum. Oba hlavní indexy si tak v týdnu opět připsaly výrazný růst (PX-D +3,10 %, PX 50 +2,50 %).

Fondy dělají investorům radost

Fondy opět vydělávají. Po neúspěšném týdnu, kdy velká část podílových fondů ve statistice Unie investičních společností (UNIS) investory svou výkonností nepotěšila, se fondům opět dařilo tak, jak jsem na to v poslední době zvyklí. Nejvyšší týdenní výkonností se mohou pochlubit dva akciové fondy, ČSOB Akciový Mix (+1,98 %) a ČPI - Ropného a energetického průmyslu (+1,82 %), kterému dopomohly dobré výsledky ropných společností, související se zdražováním ropy.

Zahanbit se nadaly ani fondy smíšené. Mezi nimi se nejvíce dařilo fondu ČSOB Křišťálový (+1,64 %), v těsném závěsu s fondy AMSLICO zahraničný rastový (+1,51 %) a AKRO mezinárodní flexibilní (+1,50 %). Dařilo se všem fondům peněžního trhu, i dluhopisovým fondům, mezi nimiž si stabilní výkonnost udržuje fond AMSLICO stredoeurópsky (+0,82 %).

Vzácná shoda panuje ve výkonnosti obou fondů fondů, které se tento týden zaznamenaly kladnou výkonnost (IKS fond fondů +1,34 % ISČS Globaltrend +1,31

Fondy: poplatky a daně, jak na ně. Otestujte své znalosti ZDE.

%). To samé se však již nedá říci o jejich čistých prodejích, které jsou dlouhodobě odlišné. Zatímco fond společnosti ISČS zaznamenal v týdnu přírůstek +6,5 mil. Kč (za poslední tři týdny + 72,0 mil. Kč), fond IKS si připsal záporné čisté prodeje ve výši - 5,7 mil. Kč (za tři měsíce - 57,0 mil. Kč).

Nejen akcie jsou v oblibě investorů

Celkově nejvyšší čisté prodeje zaznamenal v týdnu fond IKS Peněžní trh (+165,1 mil. Kč), následován tradičním rivalem ISČS Sporoinvest (+129,0 mil. Kč). Na opačném konci statistik čistých prodejů se octl akciový fond IKS Světových indexů (-16,8 mil. Kč), celkově si však akciové fondy i s přispěním fondu ISČS Sporotrend (+80,9 mil. Kč) připsaly přírůstek 64,0 mil. Kč.

Vysoké čisté prodeje zaznamenaly také fondy smíšené (+117,4 mil. Kč), kde se vytáhl zejména fond IKS Balancovaný (+86,5 mil. Kč). Od 28.2. se obnovil prodej a zpětný odkup smíšených fondů společnosti AKRO: energetiky, kapitálových výnosů a pravidelných dividend.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČSOB Akciový mix 1,98% ČPI farm. a biotech. -0,14%
ČPI rop. a energet. 1,83% ISČS-SPOROTREND 0,15%
ISČS-EUROTREND 1,40% ČPI Nové ekonomiky 0,42%
Dluhopisové AMSLICO stredoeuróp. 0,82% IKS Plus bondový -0,05%
ISČS-ČS korporátní 0,23% ISČS-TRENDBOND -0,03%
ISČS-SPOROBOND 0,17% ČPI Státních dluhopisů 0,00%
Fondy fondů IKS Fond fondů 1,34%           
ISČS-GLOBALTREND 1,31%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,08% ČSOB Výnosový 0,04%
ČPI Peněžního trhu 0,08% Pioneer Sporokonto 0,05%
IKS Peněžní trh 0,06%     
Smíšené ČSOB Křišťálový 1,64% J&T Opportunity SKK -0,10%
AMSLICO zahr. rast. 1,51% J&T AM Druhý KSIO -0,03%
AKRO mezinár. flexi. 1,50% AKRO pravidel. dividend -0,00%
Čisté prodeje mil. Kč IKS Peněžní trh 165,1 IKS Světových indexů -16,8
ISČS SPOROINVEST 129,0 ISČS řízených výnosů -8,3
IKS Balancovaný 86,5 IKS Fond fondů -5,7

Zdroj: UNIS

Tradičně se v čistých prodejích dařilo i fondům společností KBC/ČSOB a ING. Fondy ING si oproti předešlému týdnu polepšily a připsaly si čisté prodeje ve výši 114,9 mil. Kč, s velkým přispěním ING Českého akciového fondu - CAP (+95,4 mil. Kč). Fondy KBC/ČSOB přírůstek z předešlého týdne nezopakovaly, přesto je 299,1 mil. Kč v čistých prodejích dobrý výsledek.

Investujete do podílových fondů, nebo upřednostňujete jiné formy zhodnocování prostředků? Napište nám svoje zkušenosti.
 

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz