Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy pokračují v úspěšném tažení

aktualizováno 
Akciové trhy u nás i ve světě sice začaly uplynulý týden optimisticky a hlavní indexy překonávaly svá dlouhodobá maxima, konec týdne však přinesl vystřízlivění. Na trhu s podílovými fondy se objevily další zajištěné novinky. Unie investičních společností rozšířila pole působnosti a změnila svůj název.
Peníze

Peníze - Peníze - ilustrační foto | foto: MF DNES

Americké akcie hned od začátku týdne pokračovaly v optimizmu z minulého týdne. Investoři se těší na výsledkovou sezonu a indexy Dow Jones i Nasdaq překonávají psychologické úrovně (DJIA 11000, Nasdaq 2300 bodů). Již v úterý se však na trzích začala projevovat mírná nervozita, zmiňovaná výsledková sezona totiž nezačala podle představ a indexy stagnovaly.

Ve středu sice panovala na trzích díky dobrým výsledkům některých velkých společností nákupní nálada, ke korekci a vybírání zisků po dobrém začátku roku však nakonec ve čtvrtek přeci jen došlo. Páteční nevýrazná seance již s trhy nijak výrazně nehnula (DJIA 0 %, Nasdaq +0,5 %, S&P 500 -0,5 %).

I pražská burza začala druhý týden v roce pokračujícím růstem, a indexy tak opět mohly přepsat svá historická maxima. Optimizmus neznal konce a až na Erste posilovaly všechny tituly. Již v úterý se však situace změnila. Snížené doporučení dostala Erste bank, která emitovala nové akcie na získání kapitálu na nákup rumunské banky BCR. Také u Českého Telecomu došlo ke snížení investičního doporučení.

Do konce týdne se oslabování dočkaly také akcie společností Zentiva, Komerční banky nebo ČEZu. Naopak, výrazný nárůst zaznamenaly akcie společnosti Unipetrol, která hodlá v příštích letech investovat přes 17 mld. Kč. Dalším výrazně posilujícím titulem bylo Orco, které dostalo zvýšené doporučení. I přesto však nakonec indexy zaznamenaly mírný týdenní pokles (PX-D -0,40 %, PX 50 -0,16 %).

UNIS se změnil na AFAM

Uplynulý týden byl na novinky v oblasti podílových fondů poměrně bohatý, a to nejen co se týče nabídky nových zajištěných produktů, ale také samotné Unie investičních společností. Na její mimořádní valné hromadě konané 10. ledna došlo ke změně názvu společnosti na Asociaci fondů a asset managementu České republiky, zkráceně AFAM ČR. Kromě změny názvu došlo také k rozšíření činnosti o asset management a „nová asociace by tedy měla být reprezentantem celého investičního managementu v ČR“ (podobně, jako je tomu u Asociace pro kapitálový trh - AKAT). Novými členy asociace se staly Česká spořitelna a.s. a Pioneer Asset Management a.s. AFAM následovala příklad evropské asociace FEFSI (jejíž členem je od roku 1996), která loni v únoru také změnila svůj název na EFAMA a rozšířila svou činnost.

Na rozdíl od akcií se domácím fondům dařilo stejně jako předešlý týden. Jednoznačně největší nárůst tentokrát zaznamenal minule nejhorší Růstový fond nadací (+4,90 %), zahanbit se však nenechaly ani další smíšené fondy, konkrétně IKS Balancovaný (+3,15 %), nebo Balancovaný fond nadací (+2,89 %). Přes dvě procenta se pak dostaly ještě dva zástupci akciových fondů, AKRO nových ekonomik (+2,95 %) a ČPI Ropného a energetického průmyslu (+2,28 %).

Vedle dobré výkonnosti se domácí podílové fondy také těší stálému zájmu investorů, což dokazují také čisté prodeje (fondy AFAM za týden celkově +773,9 mil. Kč). Také v čistých prodejích se tento týden nejvíce dařilo smíšeným fondům (+250,3 mil. Kč), především díky nejprodávanějšímu fondu J&T Opportunity CZK, který si sám připsal bezmála stovku milionů (+98,9 mil. Kč). přes devadesát milionů se dostal také IKS Peněžní trh (+91,6 mil. Kč) a po dlouhé době si tak fondy peněžního trhu mohly připsat úspěšný týden (dohromady +115,9 mil. Kč).

Vytáhl se také akciový ISČS Sporotrend s prodeji +80 mil. Kč a celkově si tak akciové trhy přišly na 141,8 mil. Kč. Ještě lépe se prodávaly fondy fondů (+168,3 mil. Kč) a dařilo se také fondům dluhopisovým (+97,6 mil. Kč).

Obchodování podle AFAMu  

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AKRO nových ekonomik 2,95% ČPI Farm a biotech. -0,70%
ČPI Rop. a energet. průmyslu 2,28% AIG FCE zahraničný rastový -052%
ČPI Nové ekonomiky 0,97% IKS Světových indexů 0,42%
Dluhopisové AIG FCE stredoeurópsky 1,12% ISČS-ČS korpor. dluhopisový -0,09%
IKS DLuhopisový 0,93% ČPI Korpor. dluhopisů 0,05%
IKS Plus bondový 0,84% ČSOB Bond Mix 0,15%
Fondy fondů IKS Max 5 1,51% ISČS Konzervativní mix 0,11%
IKS Fond fondů 1,30% ISČS Opatrný mix 0,12%
IKS Max 1 1,19% ISČS Vyvážený mix 0,19%
Peněžního trhu ISČS-SPOROINVEST 0,06% IKS Peněžní trh 0,02%
ČPI-Peněžního trhu 0,06% ČSOB Výnosový 0,04%
Pioneer-Sporokonto 0,05%    
Smíšené Růstový fond nadací 4,90% ISČS Řízených výnosů -0,02%
IKS Balancovaný 3,15% J&T Druhý KSIO -0,01%
Balancovaný fond nadací 2,89% AKRO progresivních společností 0,00%
Čisté prodeje mil. Kč J&T Opportunity CZK 98,9 ISČS-SPOROINVEST -6,0
IKS Peněžní trh 91,6 Pioneer-obligační

-4,8

ISČS-SPOROTREND 80,0 ČPI Nové ekonomiky -4,6

Zdroj: AFAM

Novinky na poli zajištěných produktů

Rok 2005 může být určitě považován za rok velkého rozmachu zajištěných fondů a zdá se, že v příštím roce se bude v nastoleném trendu pokračovat. Po třech novinkách od ČSOB zahájila i Česká spořitelna minulé pondělí prodej dvou nových zajištěných fondů. ESPA-ČS zajištěný fond 11 nabízí za pět svého trvání plnou návratnost investovaných prostředků a maximální potenciální výnos 40 %. Naproti tomu ESPA-ČS zajištěný fond 12 vydělá za pět let minimálně 5 %, jeho maximum je však omezeno na 35 %. Výnos obou fondů závisí na vývoji kurzů akcií 25 světových společností a bude se průběžně uzamykat. Vstupní poplatek při nákupu podílových listů je nulový, minimální investice je 5 000 Kč a prodej podílových listů bude ukončen nejpozději 27.2.2006.

Myslíte si, že i rok 2006 bude pro zajištěné fondy stejně úspěšný jako ten předcházející? Těšíme se na vaše názory.

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz