Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy prožívají poklidné léto

aktualizováno 
Již dva roky vám pravidelně přinášíme čtvrtletní hodnocení českých fondů. Ve scoringovém hodnocení zkoumáme, jak se fondům daří zhodnocovat vložené prostředky s přihlédnutím k rizikovosti fondu. Nejlepší fondy s nejvyšším výnosem a nejnižší rizikovostí oceňujeme pěti hvězdičkami, nejhorší jednou hvězdičkou. A jak to tedy v červnu vypadalo?

Počet hvězdiček přidělený ve scoringu slouží jako jednoduché vodítko k tomu, jak hodnotit výkonnost a rizikovost fondu jedním přehledným ukazatelem. Čím má fond více hvězdiček, tím má ve srovnání s ostatními fondy vyšší výnos a nižší riziko.

Scoring tak sleduje relativní, nikoliv absolutní, výkonnost a riziko. Pokud tedy některému fondu v červenci přibyla hvězdička, neznamená to nutně, že by měl ve srovnání s předchozím obdobím vyšší výnos nebo nižší riziko. Znamená to pouze, že jeho výkonnost je v konkurenci ostatních fondů relativně vyšší a riziko relativně nižší než tomu bylo při posledním hodnocení v dubnu.

České fondy jsou ve scoringu hodnoceny v široké konkurenci zahraničních fondů, přičemž fondy jsou hodnoceny v každé kategorii (akciové, dluhopisové, smíšené fondy, fondy fondů a fondy peněžního trhu) zvlášť. Pokud mají například české dluhopisové fondy v červencovém scoringu průměru 4 hvězdičky, znamená to, že mají ve srovnání se zahraničními dluhopisovými fondy vyšší výnos a nižší a riziko, a proto je výhodné do nich investovat. V ostatních kategoriích mají české fondy zhruba v průměru tři hvězdičky, což znamená, že si vedou zhruba stejně jako jejich zahraniční konkurenti.

Co se týče vývoje od posledního hodnocení, naprostá většina fondů si udržela svoji výkonnost a rizikovost a obdržela stejný počet hvězdiček jako v dubnu. Nejvíce hvězdiček ubylo v kategorii fondů peněžního trhu, v jejichž výkonnosti se odrazilo snižování úrokových sazeb ze strany ČNB. Naopak dluhopisové fondy z poklesu sazeb profitovaly a hvězdičky spíše získávaly. V ostatních kategoriích nedošlo k žádným výraznějším posunům. Sečteno a podtrženo, celkově čtyřem fondům ubyla jedna hvězdička a naopak třem fondům jedna hvězdička přibyla. Ve scoringovém hodnocení se objevily čtyři nové fondy, které teprve nyní v červenci dosáhly dostatečně dlouhé historie ke scoringovému ohodnocení. Podívejme se blíže na fondy v jednotlivých kategoriích.

Fondy peněžního trhu

Více o českých i zahraničních fondech se dozvíte ZDE.

Výnosy fondů peněžního trhu v létě pokračují ve svém poklesu. Výkonnost těchto fondů je totiž víceméně odvozena ze sazeb na mezibankovním trhu, které se v průběhu posledních tří měsíců snížily o zhruba půl procenta. V průměru si fondy peněžního trhu připsaly za poslední tři měsíce pouze 0,7%. Ve srovnání s výnosem termínovaných vkladů je ale roční výkonnost těchto fondů ( 3% ) více než slušná. Nejlépe se v posledních třech měsících dařilo fondu ISČS-Sporoinvest , který svým podílníkům připsal takřka jedno procento. Naopak nejhůře si vedl fond AKRO Obligace, který ve stejném období ztratil 1,6%. Oproti minulému scoringu si pohoršily tři fondy - 1. IN. Fond peněžního trhu, který se nyní může pyšnit pouze 4 hvězdičkami (předtím pět), po jedné hvězdičce ztratily i fondy ISČS-MERKUR a AKRO Obligace (oba mají nyní jednu*).

Dluhopisové fondy

Starší scoringové výsledky  naleznete zde:

duben 2003

leden 2003

říjen 2002

červenec 2002

duben 2002

leden2002

září 2001

červen 2001

Dluhopisové fondy naopak na poklesu sazeb na mezibankovním trhu vydělaly, neboť platí, že čím nižší jsou úrokové sazby, tím vyšší je cena dluhopisů. Průměrná výkonnost dluhopisových fondů v posledních třech měsících činí slušných 2,3%, roční výkonnost se tak udržuje stále vysoká a dosahuje takřka 8 %. Statistiky tak potvrzují skutečnost, že investice do dluhopisových fondů se stále vyplácí. Polovička z hodnocených fondů obdržela nejvyšší možné hodnocení – pět hvězdiček. O jednu hvězdičku si polepšily fondy ČSOB český dluhopisový  (nyní 4 hvězdičky) a ČP Invest – Fond korporátních dluhopisů (nyní dvě hvězdičky). Z našeho scoringového hodnocení vypadl fond J&T AM konzervativní , který se sloučil s fondem J&T AM balancovaný do fondu J&T AM PERSPEKTIVA-S smíšený.

Smíšené fondy

V této kategorii dochází obvykle k největším posunům v hodnocení, neboť investiční strategie českých smíšených fondů je značně rozdílná – některé smíšené fondy jsou podle složení portfolia de facto akciovými fondy a jiné zase dluhopisovými fondy. Tentokrát však v této kategorii nedošlo k dramatickým změnám, a to především díky poklidnému vývoji akciových trhů. Jedinou změnou je tak přírůstek jedné hvězdičky u fondu J&T AM FOND PLUS (nyní 3). Mezi nováčky v hodnocení patří fond J&T AM PERSPEKTIVA, který vznikl přeměnou z fondu AGb InvestAGe a který hned při své premiéře získal plný počet hvězdiček, J&T AM YSE Akcionářů (čtyři *) , J&T AM International a ISČS-Sporomix 3 (po třech *).

Akciové fondy

Počet fondů hodnocených v této kategorii je s ohledem na dlouhý investiční horizont akciových fondů (5 let) nízký, je hodnoceno pouze pět českých fondů. Ačkoliv si české fondy v posledních třech měsících připsaly takřka sedm procent, ještě lépe se dařilo zahraničním fondům s výkonností zhruba 10%. Na druhou stranu byly zahraniční fondy více rizikové (volatilní), takže scoringové hodnocení českých akciových fondů se nezměnilo.

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože pouze jeden český fond (1.IN Fond fondů) má dostatečně dlouhou historii ke scoringovému hodnocení, což nestačí k objektivnímu srovnání fondů v této kategorii.

 

Fondy peněžního trhu

Scoring červenec 2003

Scoring duben 2003

1. IN. Fond peněžního trhu **** *****
ISČS-Sporoinvest **** ****
ČP Invest – Fond peněžního trhu **** ****
IKS Peněžní trh **** ****
Živnobanka-Sporokonto *** ***
ČSOB peněžní trh *** ***
CitiMoney Czech Crown Fund *** ***
J&T AM PERSPEKTIVA-P ** **
ISČS-MERKUR * **
AKRO Obligace * **
Dluhopisové fondy
IKS Dluhopisový ***** *****
1.IN Dluhopisový fond ***** *****
ISČS-Sporobond ***** *****
CitiBond Czech Fund ***** *****
ČSOB český dluhopisový **** ***
ISČS-Bondinvest *** ***
IKS Plus bondový *** ***
ČP Invest – Fond korporátních dluhopisů ** *
Smíšené fondy
ISČS-Výnosový OPF ***** *****
J&T AM PERSPEKTIVA **** ****
ISČS-Fond řízených výnosů **** ****
investAGe AG7 FOND **** ****
J&T AM YSE Akcionářů **** n.a.
AKRO Český *** ***
IKS Balancovaný *** ***
CitiSelect Balance Fund *** ***
investAGe AG 2000 FOND *** ***
ISČS-Sporomix 3 *** **
J&T AM FOND PLUS *** n.a.
J&T AM International *** n.a.
AKRO mezinárodní balancovaný ** **
AKRO výnosový ** **
1.IN Středoevropský fond ** **
1.IN Výnosový fond ** **
Pioneer Trust ** **
Akciové fondy
ČP Invest – Fond globálních značek **** ****
ISČS-Sporotrend **** ****
1.IN Akciový fond *** ***

n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

Chtěli byste si spočítat, kolik vám přinese stavební spoření? Zajistí vám penzijní připojištění  spokojený důchod? Naspoříte více s penzijním fondem, stavební spořitelnou nebo podílovým fondem? Navštivte naši specializovanou sekci kalkulačky

 
 
 

 

 

 

Myslíte si, že si dluhopisové fondy udrží vysokou výkonnost? Věříte v růst akcií? Berete při investování ohled na scoring nebo se řídíte pouze výkonností fondu? Napište nám svůj názor!

 

Autor:Nejčtenější

Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Tři osvědčené zásady, jak se vyhnout pracovnímu stresu z termínů

Ilustrační snímek

Stresuje vás, že máte před sebou úkol s pevně stanoveným termínem, o kterém víte, že je šibeniční? Nebo se umíte...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Další z rubriky

Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především...

Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Ilustrační snímek

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník...

Tři otázky, které pomohou v rozhodování, kam investovat ušetřené peníze

Ilustrační snímek

Přistály vám na účtu peníze z dědictví, prodeje chaty, nebo se váš šéf při rozdělování prémií opil? Jak rozumně...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"
Nepatří vám pozemek nebo dům? Stát hledá vlastníky pro "pozemky bez majitele"

V Česku je stále mnoho pozemků a domů, které mají neznámého majitele, nebo se o ně právoplatný majitel nepřihlásil. Úřa... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.