Výběr

Výběr | foto: Profimedia.cz

Fondy se rozbíhají pomalu

Akciové trhy v uplynulém týdnu neukázaly nic převratného. To platí jak pro zámořské akcie, tak pro domácí burzu. Nový index Pražské burzy tedy nezačal nejlíp a doufejme, že se mu bude v budoucnu dařit víc. Domácí fondy na tom byly o trochu lépe, ani zde se však není čím chlubit.

Začátek týdne se na trzích v USA nesl v očekávání výroků nového šéfa FEDu o stavu ekonomiky a tím i o další možnosti zvyšování úrokových sazeb. Úterní prohlášení nakonec nasvědčují tomu, že ke zvyšování s největší pravděpodobností dojde a to samozřejmě vyvolalo na trzích negativní emoce. Ve středu však už na trzích panovala dobrá nálada, když k optimismu velkou mírou dopomohla klesající cena ropy.

Dobrá nálada však bohužel dlouho nevydržela, k čemuž přispěly, jak zveřejněné makroekonomické výsledky, tak opět rostoucí ropa. Trhy ukončily týden bez výrazných posunů oproti hodnoty minulého týdne, výraznější pohyby se pak očekávají příští týden v souvislosti se zmiňovaným pohybem úrokových sazeb (DJIA 0 %, Nasdaq + 0,3 %, S&P 500 -0,31 %).

Jednou z nejvýznamnějších událostí prvního dne v uplynulém týdnu na Pražské burze bylo zavedení nového indexu PX, jehož báze vychází z indexů PX-D a PX 50. Podíly jednotlivých titulů v indexu byly upraveny podle jejich aktuální tržní kapitalizace a jeho hodnota navazuje na index PX 50. Nejvýraznější týdenní nárůst zaznamenaly akcie společnosti CME (+3,5 %), a to i přes páteční pozastavení obchodování z důvodu úpisu nových akcií na trhu Nasdaq.

Dařilo se společnosti ČEZ (+2,6 %), které pomohly velmi dobré výsledky, a také farmaceutické Zentivě (+2,8 %). Největším propadákem byl tabákový koncern Philips Morris (-7,3 %), jehož akcie klesaly prakticky celý týden a páteční výsledky tento klesající trend jenom zpečetily. Vzhledem k absenci dalších růstových titulů tak index PX zakončil první týden existence mírně v mínusu (-0,08 %).

Kalkulačka

Bude letos kapitálový trh opět úspěšný? Více ZDE.

Domácím podílovým fondům se, až na pár výjimek, výkonnostně dařilo. Výraznější propad zaznamenal pouze fond ČSOB dluhopisových příležitostí (-1,20 %), který, podobně jako další dva ztrátové dluhopisové fondy, směřuje prostředky do středoevropských dluhopisů, resp. do dluhopisů nových členských zemích Evropské unie. Druhým fondem, ztrácejícím více než půl procenta byl akciový fond ČPI Ropného a energetického průmyslu (-0,79 %).

Nejvýraznější růst zaznamenal fond ISČS Sporotrend (+1,46 %), kterému se sice v poslední době příliš nedařilo, v dlouhodobé výkonnosti však stále patří mezi domácí špičku.

Čisté prodeje nadále jednoznačně ovládají fondy fondů (+264 mil. Kč). Profilové produkty zkrátka táhnou. Za poslední tři měsíce do nich investoři vložili přes tři miliardy korun. Oba nejprodávanější fondy z této skupiny, ISČS Vyvážený mix (+75,8 mil. Kč) ani IKS Fénix smíšený (+61,3 mil. Kč) však nakonec ani zdaleka nemohly tento týden konkurovat akciovému favoritovi, fondu ISČS Sporotrend (+130,9 mil. Kč). Také díky němu byly akciové fondy jako celek tak úspěšné (+175,8 mil. Kč).  Nutno ale podotknout, že každý jeden akciový fond přispěl svou troškou, jelikož všechny zaznamenaly kladné čisté prodeje.

Ani smíšené fondy (+107,4 mil. Kč) se nemusí stydět, jejich oblíbenost totiž neklesá, spíše naopak. Tento týden to dokazují především fondy IKS Balancovaný (+38,8 mil. Kč) a IKS Global konzervativní (+28,9 mil. Kč). Úplně mimo zájem investorů jsou již fondy peněžního trhu (-200 mil. Kč), mezi nimiž se nenašel jediný zástupce s kladnými čistými prodeji a nejvíce ztrácel kdysi nejoblíbenější ISČS Sporoinvest (-141,6 mil. Kč). Také díky nim si domácí fondy ve statistikách AFAM za týden připsaly v čistých prodejích nevýrazných 399,3 milionů korun.

Které fondy preferujete při výběru vy? Řídíte se při tom minulou výkonností? Napište nám, budeme se těšit.