Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy si na nezájem nestěžují

aktualizováno 
Blížící se konec roku ovlivňoval aktivitu na akciových trzích a ta se během týdne pohybovala na velmi nízké úrovni. Vcelku klidný týden tak zažily nejen americké burzy, ale i burza naše. V domácích fondech se podobná neochota investorů neprojevovala, což se pozitivně projevilo na čistých prodejích.

V Americe se minulý týden začalo obchodovat ve velmi poklidném tempu a po dalším poklesu dolaru vůči euru se dostaly indexy do mínusu, když jim nepomohla ani klesající cena ropy (což vedlo pouze k poklesu akcií ropných společností). Druhý obchodní den pomohl akciím růst spotřebitelské důvěry, jehož index skončil výrazně nad očekáváním a firmy se tak mohou těšit na větší ochotu zákazníků utrácet peníze a generovat své zisky.

Ve středu ropa opět úřadovala, když její cena stoupla o 4,5 % poté, co americké zásoby ropy nečekaně poklesly. Nemalý vliv měly také bombové útoky v Saúdské Arábii. Výraznějším poklesem se prezentovala společnost Boeing, která ztratila zakázku od Číny na rok 2005. Poslední obchodní den v roce aktivita opět poklesla a indexy tak v průběhu týdne zaznamenaly relativně malé výkyvy. Nejvýraznější změnu pak zaznamenal technologický Nasdaq (DJIA -0,41 %, Nasdaq +0,74 %, S&P500 +0,17%).

Obdobně, jako v USA, i na Pražské burze (BCPP) byla aktivita v úvodu týdne mizivá. Pondělí totiž bylo poslední seancí s vypořádáním v roce 2004 v systému T+3 BCPP a aktivita se omezila jen na domácí investory. Poklesem si to však odnesla pouze Komerční banka.

Od úterka se už nakupovaly všechny spadové tituly. Nejvíce se v úterý dařilo Unipetrolu, který v průběhu týdne posílil o 5,3 % na 98,2 Kč na akcii. Největší týdenní nárůst ovšem zaznamenala překvapivě farmaceutická Zentiva, která ve středu začala svůj růst až k hodnotě 757,5, což je vzestup o 6,3 %. Výraznější mezitýdenní změny ještě zaznamenaly ČTel (+4,3 %) a ČEZ (+3,2 %), ostatní tituly skončily nevýrazně. Oba indexy si ale připsaly sympatickou změnu k lepšímu (PX-D +2,0 %, PX 50+2,07 %). Na konci roku se dařilo i mimoburzovnímu trhu, který zakončil kalendářní rok na svém historickém maximu 1443,51 bodů.

Domácí fondy si na nezájem nestěžovaly

Jaká je to "nepřemožitelná investice? Čtěte ZDE

Domácí podílové fondy podobnou ztrátou zájmu uplynulý týden netrpěly a přesto, že nám ve statistikách chybí údaje sedmi fondů (mezi nimi všechny fondy společnosti J&T), objemy prodejů a odkupů byly podobné předchozím týdnům. Celkově si domácí podílové fondy připsaly kladné čisté prodeje ve výši 344,2 mil. Kč. Jak už je zvykem, nejvíce se o to postaraly fondy peněžního trhu, mezi nimiž čněly dva nejsilnější, ISČS Sporoinvest (+244,0 mil. Kč) a IKS Peněžní trh (+149,5 mil. Kč).

Jako jediné zaznamenaly ztrátu fondy dluhopisové se zápornými čistými prodeji ve výši -77,7 mil. Kč. Nejvíce se o to postaral fond IKS Dluhopisový (-86,3 mil. Kč), kterému zdatně sekundoval ISČS Trendbond (-40,7 mil. Kč). Marně se naopak snažil fond ISČS Sporobond, který s čistými prodeji 38,2 mil. Kč obsadil celkově třetí místo mezi všemi fondy.

S výkonností to již tak růžové u fondů nebylo, v tomto případě se stoprocentně kladnými výsledky mohou chlubit pouze fondy peněžního trhu. Největší výkyvy se samozřejmě projevily u fondů akciových, nejlepší z nich (i celkově) skončil ČPI farmacie a biotechnologie (+1,43 %), nejhorším akciovým fondem (rovněž celkově) byl naopak fond IKS Světových indexů s výkonností -0,62 %.

Výnosy jako z pohádky

Přes jedno procento v týdenní výkonnosti se ještě dostal smíšený fond IKS Balancovaný (+1,40 %) a akciový ISČS Sporotrend (+ 1,18 %). Jeho roční výkonnost byla dokonce téměř 40-ti procentní, což je jednoznačně nejlepší výsledek mezi fondy společnosti UNIS.

Ještě výraznější výkonnostní růst si připsal ING Český akciový fond CAP s výkonností dosahující hranici 50 %. Tomu se také jako obvykle dařilo minulý týden přilákat i investory a jeho čisté prodeje dosáhly hodnoty 24,5 mil. Kč. Celkově si fondy ING za uplynulý týden připsaly čisté prodeje ve výši 37,7 mil. Kč.

V čistých prodejích se dařilo také fondům společnosti ČSOB/KBC, které zaznamenaly čisté prodeje ve výši 252,3 mil. Kč. Dařilo se zejména skupině fondů Multi Cash, mezi kterými se nejvíce prodával fond KBC Multi Cash ČSOB CZK Kap s čistými prodeji 125,6 mil. Kč.

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI farm a biotech. 1,43% IKS Světových indexů -0,62%
ISČS-SPOROTREND 1,18% ISČS-EUROTREND -0,17%
ČPI globál. značek 0,56% ČPI rop. a energ. -0,09%
Dluhopisové ISČS-ČS korp. dluhop. 0,06% ČPI státních dluhopisů -0,30%
IKS Plus bondový 0,06% IKS Dluhopisový -0,07%
ISČS-TRENDBOND 0,04% ISČS-SPOROBOND -0,06%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND 0,34%       
IKS Fond fondů -0,34%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,06% Živnobanka-Sporokonto 0,03%
ČSOB výnosový 0,05% ČPI peněžní 0,01%
IKS Peněžní trh 0,05%    
Smíšené IKS Balancovaný 1,40% ČSOB Kvanto kombin. -0,13%
ČSOB Křišťálový 0,71% ISČS-SPOROMIX 3 -0,05%
ČSOB středoevropský 0,59% AKRO mezinárodní flexi. -0,03%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS-SPOROINVEST 244,0 IKS Dluhopisový -86,3
IKS Peněžní trh. 149,5 ISČS-TRENDBOND -40,7
ISČS-SPOROBOND 38,2 ČPI farm a biotech -4,3

Zdroj: UNIS

Nová "specialitka" od HSBC

Zajímavou novinku představila uplynulý týden společnost HSBC, která na trh se zajištěnými produkty uvedla tři nové zajištěné fondy. Zmiňovanou specialitou je Atlantický růstový fond, který při investování v britské libře nabízí kromě zajištění návratu investované částky 100% participaci na vývoji indexů FTSE 100 (Velká Británie) a S&P 500 (USA), které jsou zastoupeny v poměru 50 - 50. Investoři tak mohou využít dosti výjimečnou situaci na britském kapitálovém trhu, která právě teď dovoluje společnosti uvést na trh tento produkt. Kromě britské libry je možné investovat do tohoto fondu také v americkém dolaru, zde je ale participace na výkonnosti indexů pouze 65%.

Dalšími fondy v nabídce jsou Čínský bonusový fond a Čínský bonusový fond plus, které jsou založeny na již známém principu zaklikávání výkonnosti. Čínský bonusový fond zajišťuje návratnost investované částky, horní hranice zhodnocení není omezena. Výnosy se vypočítavají z pěti ročních 12,5% bonusů zvýšených, nebo snížených o nejslabší měsíční výkonnost v každém roce a následně uzamčených. Zrádnost tohoto způsobu zaklikávání je v nízké výnosnosti fondů v případě velké volatility trhu. Investovat je možné pouze v americkém dolaru.

Čínský bonusový fond plus je denominován v americkém dolaru, britské libře a euru. Maximální zhodnocení není omezeno, minimálně je možné vydělat 9,15 % v dolaru, 12,65 % v libře a 7,35 % v euru. Zaklikávání je stejné jako u předchozího fondu a výše výchozího bonusu je rovna minimální garanci v každé měně. Oba fondy jsou vázány na vývoj čínského indexu FTSE/Xinhua China 25. Doba trvání všech tří fondů je 5 let, minimální investice je 5 000 měnových jednotek a upisovací období končí 2. února 2005.

Zdá se vám nabídka společnosti HSBC zajímavá? Myslíte si, že fondy v cizí měně jsou zajímavější než ty korunové, nebo je to podle vás naopak? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz