Peníze, úspory

Peníze, úspory | foto: Profimedia.cz

Fondy: Slušná šance na výdělek

Kdybyste před rokem investovali do akcií firem střední a východní Evropy, mohli jste do dneška vydělat 50 procent, v eurozóně 20 procent, v nemovitostních firmách 30 procent a ve firmách těžících zlato i přes 50 procent. V dobách, kdy se akciím nadmíru daří, se tradičně začínají o investování zajímat i běžní občané. A řeší otázku: Co mám udělat, aby se i moje peníze účastnily těch dvouciferných zisků?

Šanci slušně vydělat mají majitelé akcií a dluhopisů. Nakupovat je však přímo na burze není pro většinovou populaci vhodná metoda investování. Pro většinu lidí je pohodlnější vstoupit na kapitálové trhy nepřímo – přes otevřené podílové fondy. Ty jsou k dostání v pobočkách bank nebo u nebankovních investičních zprostředkovatelů. Obě cesty mají výhody i nevýhody.

Banky mívají omezenou nabídku

Většina bank v Česku umožňuje klientům, kteří nemají několik milionů korun potřebných na zvláštní péči (zvanou individuální správa aktiv), investování pouze do fondů spravovaných v rámci své finanční skupiny. To je třeba případ Komerční banky, u jejíchž přepážek klient zakoupí jen fondy jejích investičních společnosté IKS a SGAM. I z nabídky fondů omezené na jednu či dvě investiční společnosti však lze sestavit pro většinu zájemců o investování vhodné portfolio.

Banky, ve kterých si investor může vybrat fondy od různých investičních společností, totiž vedení účtu cenných papírů zpoplatňují. Standardní výše úhrady za tuto službu činí 0,2 procenta ročně z hodnoty držených cenných papírů. Mnohem větším problémem než omezená nabídka fondů se zdá v bankách poradenství. Poměrně dobře je na tom klient v bankách, které postupují následujícím způsobem: v pobočce se ho ujme pracovník speciálně vyškolený na investiční produkty, pomocí dotazníku zjistí jeho rizikový profil a pomocí interního softwaru navrhne portfolio fondů.

Hůř pochodí klient v bankách, v nichž musí každá pobočka plnit plán prodejů finančních produktů v kusech. Pracovníci jsou mu pak schopni doporučit jakýkoli produkt bez ohledu na jeho potřeby.

I zprostředkovatelům jde často o obchod

Druhou možností, jak nakoupit podíly fondů, je využití služeb investičních zprostředkovatelů. V Česku je jich přes osm tisíc.  Při využitíslužeb investičního zprostředkovatele má investor širší nabídku fondů než v bance. Například Broker Consulting má v nabídce 219 fondů od osmi investičních společností, AWD ČR 39 fondů od pěti investičních společností.

Pozor však, někteří finanční poradci se soustředí více na prodej finančních produktů, u nichž získají vysoké provize, a opomínají přitom prospěch klienta. Někdy vzhledem k většímu zaměření na obchod nemají ani dostatek znalostí a komplexních informací.

Co čekat od fondů

  • fond shromažďuje peněžní prostředky jednotlivých investorů
  • za své peníze investoři získávají podílové listy, které vyjadřují jejich majetkový podíl na celém portfoliu
  • hodnota podílového listu se mění v závislosti na situaci na trhu
  • podílové listy musí investiční společnost zpětně odkoupit, když ji o to investor požádá, odkoupí je za aktuální tržní cenu

Jak se stát investorem

1. Stanovte si dobu, po kterou nebudete investované peníze nebo jejich část určitě potřebovat.

2. Zamyslete se nad svou reakcí v případě, že hodnota investice poklesne. Jestli pokles nesnesete, jste konzervativní investor.

3. Fond vybírejte podle následujícího klíče:

  • při investicích do jednoho roku pouze fondy peněžního trhu,
  • čím delší dobu můžete peníze postrádat a čím víc zůstanete klidní, když hodnota vašich peněz poklesne, tím víc můžete nakoupit třeba akciových fondů,
  • kombinujte fondy peněžního trhu s dluhopisovými a akciovými, i když snesete riziko a investujete na dlouho. To proto, abyste kdykoli měli k dispozici peníze, které ve ztrátě téměř jistě nebudou (ty z peněžního trhu).

4. Podepište v bance nebo se zprostředkovatelem smlouvu o vydání podílových listů. Součástí smlouvy je i prohlášení, že znáte rizika spojená s investicí.

5. Pošlete peníze na číslo účtu vybraného fondu, použijte správný variabilní symbol podle smlouvy – to vás odliší od ostatních investorů.

6. Kdykoli pošlete další peníze, automaticky jsou vaším jménem nakoupeny za příchozí částku další podílové listy fondu. Do banky nebo ke zprostředkovateli už kvůli tomu nemusíte chodit.

7. Nakupovat můžete i podíly jiných fondů dané investiční skupiny – použijete přitom jiné číslo účtu; řeknou vám ho pracovníci fondu nebo ho najdete na internetových stránkách investiční společnosti.

8. Ze zaslaných peněz vám společnost automaticky strhne vstupní poplatek, pokud ho u daného fondu účtuje. V průběhu investování si bude strhávat i roční poplatek manažerský.

9. Až budete chtít investované peníze zpět, požádejte o odkup svých podílových listů nebo jen jejich části. Investiční
společnost peníze převede na váš běžný účet nebo je pošle složenkou na adresu. Pokud účtuje výstupní poplatek, strhne si ho automaticky.

10. Nákup i prodej podílových listů většinou trvá tři až pět dní. Některé investiční společnosti zavedly pro pohodlí investorů možnost nákupu a prodeje podílových listů přes internet a telefon.

Speciál DANĚ 2005: Kalkulačka pro výpočet výhodnosti společného zdanění či potřebné interaktivní formuláře