Fondy: spekulace se vyplácejí!

  • 4
Ačkoli tak zpravidla nečiníme, upozornili jsme Vás před třemi týdny na zajímavou spekulativní investici. A hle: věci se daly do pohybu a výsledky by mohly dokonce překonat naše očekávání. Ale nejen to se v uplynulém týdnu odehrálo ve světě podílových fondů.

Další rapidní růst výkonnosti na obzoru

 

Není to tak dávno, co jsme informovali o rapidním nárůstu vlastního jmění fondu InvestAGe AGb z důvodu vyrovnání významné pohledávky. Podobná situace je na spadnutí i nyní. Týká se fondu Newton YSE akcionářů. Komise pro cenné papíry v pondělí tohoto týdne pozastavila obchodování s tímto fondem. Impulsem k tomuto kroku byl mimo jiné i komentář „Investice roku: 30 procent do Vánoc?“, uveřejněný na stránkách Fincentra 13.6. tohoto roku.

 

Ke změně statutu došlo u jiného fondu této společnosti – Newtonu Euro. Nejvýznamnější změnou je jeho přeřazení z kategorie smíšených mezi fondy akciové. Již dříve měl tento fond limit investic do akcií ve výši 90%, takže investiční strategie se nezmění.

 

Další fond 1. IN se otvírá

 

2.7. nabylo právní moci rozhodnutí Komise pro cenné papíry, kterým povoluje přeměnu Investičního fondu bohatství na otevřený podílový fond s názvem “1.IN - Fond bohatství, otevřený podílový fond První investiční společnosti, a.s.”. Konečný termín přeměny investičního fondu na otevřený podílový fond je závislý na rozhodnutí Městského soudu v Praze. Dnem přeměny je totiž den výmazu investičního fondu z obchodního rejstříku. Podle předpokládaného časového harmonogramu by mohlo dojít k otevření fondu již v říjnu 2002. Za každou akcii IF se jmenovitou hodnotou 1 000 Kč obdrží akcionáři, kteří budou majiteli akcií IF ke dni výmazu IF z obchodního rejstříku, jeden tisíc podílových listů nově vznikajícího otevřeného podílového fondu se jmenovitou hodnotou 1 Kč. Při odkupování podílových listů bude na přechodné období po vzniku otevřeného podílového fondu uplatňována srážka v následující výši (tak tomu bylo i u jiných otevíraných fondů):

 

6% v období prvního měsíce po dni přeměny,
5% v období druhého měsíce po dni přeměny,
4% v období třetího měsíce po dni přeměny, 
3% v období čtvrtého měsíce po dni přeměny,
2% v období pátého měsíce po dni přeměny,
1 % v období šestého měsíce po dni přeměny.

 

Obchodování podle UNISu

 

Aktuální informace o českých, ale i zahraničních fondech naleznete v této sekci 

Přehoupli jsme se do dalšího čtvrtletí, a tak se nejprve pojďme podívat na vývoj v tom uplynulém. Ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračoval příliv nových investic do otevřených podílových fondů. Během tohoto období došlo k nárůstu vlastního jmění členů Unie investičních společností ČR  o 7,1 miliardy Kč z původních 76,3 miliardy Kč, tj. o 9,3 %. K růstu majetku přispěly kladné čisté prodeje, které za všechny fondy dosáhly hodnoty 4,2 miliardy Kč, při prodejích ve výši 15,1 miliardy Kč a odkupech ve výši 10,9 miliardy Kč. Na tomto výsledku se rozhodující měrou podílely fondy peněžního trhu s nejvyššími čistými prodeji za celou historii od roku 1997 ve výši 6,6 miliardy Kč. Další významnou část růstu majetku vytvořilo zahrnutí OPF Živnobanka – obligačního fondu, a dále šesti OPF spravovaných novým řádným členem - investiční společností J&T Asset Management. O těchto událostech jsme informovali v minulých článcích.

 

Vzhledem k přijetí nových členů a změně statutů některých fondů (viz např. výše) uvádíme aktualizovanou tabulku rozdělení fondů do jednotlivých kategorií:

 

Typ fondu

Počet

Vlastní jmění k 28.6. 2002 v mil. Kč

Peněžního trhu

11

37 440,58

Dluhopisové

12

13 022,10

Smíšené

37

30 831,78

Akciové

15

1 456,27

Fondy fondů

3

717,12

CELKEM

78

83 467,84

 

Prázdninové výprodeje zasáhly i podílové fondy. Tentokrát, již bez výrazně negativního vlivu ČSOB Výnosového jako v minulém týdnu, dosáhly čisté prodeje –99 milionů korun. Nálada na akciových trzích se nachází na bodu mrazu a to se projevuje na výsledcích fondů. Akciové v minulém týdnu v průměru přišly o 3,3%. Smíšené fondy a fondy fondů na tom byly o něco lépe, ztratily shodně jen 1,2%. Nutno však podotknout, že na špatném výsledku fondů fondů se velkou měrou podílel ISČS Globaltrend FF. Mizérie akciových trhů nahrává dluhopisům, všechny fondy investující hlavně v ČR dokázaly svěřené prostředky zhodnotit.

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje

ISČS Sporoinvest

185 mil.

1. IN - PIF

- 367 mil.

ISČS Sporobond

91 mil.

ČSOB Výnosový

- 290 mil.

IKS Peněžní trh

84 mil.

1. IN Restituční

- 280 mil.

Akciové fondy

ČPI Ropného a energetického prům.

-1,07%

Akro Svět

-6,80%

ČPI Globálních značek

-1,15%

Akro Eurotech

-6,34%

1. IN – Akciový fond

-1,79%

ČPI Farmacie a biotechnologie

-6,16%

Dluhopisové fondy

ČPI Korporátních dluhopisů

1,04%

ISČS Trendbond

-1,13%

ČPI Státních dluhopisů

0,59%

IKS Plus bondový

-0,90%

1. IN - Dluhopisový

0,40%

ISČS Sporobond

0,11%

Fondy peněžního trhu

ŽB Sporokonto

0,17%

Akro Obligace

-1,24%

IKS Peněžího trh

0,15%

J&T Perspektiva - P

0,03%

ISČS Sporoinvest

0,13%

ČPI Peněžní

0,03%

Fondy fondů

1. IN Fond fondů

-0,06%

 

 

IKS Fond fondů

-0,91%

 

 

ISČS Globaltrend

-2,65%

  

 

Smíšené fondy

ISČS Výnosový

0,37%

J&T Komenius

-3,22%

ISČS Český

0,28%

Akro Český

-2,93%

ŽB Trust Fond nadací

0,04%

Živnobanka Růstový

-2,54%

Zdroj: UNIS ČR