Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fondy větší a větší a ...

aktualizováno 
Podílové fondy se konečně dostávají do širšího povědomí občanů, o čemž svědčí nárůst objemu majetku ve fondech. Jednotlivé společnosti se předhánějí ve zveřejňování výše obhospodařovaného majetku v investičních společnostech a jednotlivých fondech. Podívejme se, co nového nám přinesl uplynulý týden v oblasti kolektivního investování.

Pro podílníky některých fondů společnosti OB Invest byla jistě potěšující zpráva, že jim OB Invest vyplatí zvláštní doplatek, v průměru do sta korun, vyplývající z použití nové metodiky v účtování fondů při začleňování OB Investu do skupiny ČSOB Asset Management. Další novinky se týkají zajištěných fondů a dalšího slučování. Společnost HSBC plánuje od poloviny října nabízet další tranši zajištěných podílových fondů, které garantují 100% návratnost vložené investice.  

Obhospodařování fondů investiční společnosti Newton Investment je od 23. září, kdy nabylo právní moci rozhodnutí Komise pro cenné papíry, převedeno na společnost J&T Asset Management. Osm fondů, s objemem prostředků přes 200. mil. Kč, tak bude postupně sloučeno s fondy J&T PERSPEKTIVA. Hned druhý den, tedy 24. září, pozastavila J&T odkupování a zveřejňování hodnoty podílových listů, zatím na dobu neurčitou. Maximální doba, na kterou v mimořádných případech může takto pozastavit odkup podílových listů je tři měsíce.

Ke slučování fondů a pozastavení odkupů a prodejů podílových listů dochází také ve společnosti ŽB Asset Management. V úterý 1. října dojde ke sloučení fondů Živnobanka - korunový balancovaný fond (KBF) s fondem Živnobanka - růstový fond. Živnobanka – KBF k tomuto datu zanikne a jeho podílníci se stanou podílníky přejímajícího fondu. V souvislosti s touto změnou tak bylo od 23. září ukončeno obchodování s podílovými listy Živnobanka – KBF a od 30. září budou pozastaveny prodeje a odkupy podílových listů fondu Živnobanka - růstový fond. Opět se neví, kdy bude obchodování obnoveno, ovšem i zde platí ona tříměsíční lhůta.

 

Podílové fondy získávají na oblibě

 

Unie investičních společností v tomto týdnu zveřejnila svou „výroční zprávu“, která hodnotí období roku 2001 a první poloviny roku 2002. Ze zprávy si můžeme udělat následující obrázek o kolektivním investování v České republice. Zatímco na konci roku 2001 byl majetek fondů ve správě členů UNISu na úrovni 64,2 mld. Kč, na konci tohoto týdne činil 91,58 mld. Kč, což představuje takřka 43% nárůst. I když část tohoto nárůstu způsobilo otevření několika uzavřených podílových a investičních fondů, svědčí tato čísla o obratu ve vnímání podílových fondů. Ty se stávají alternativou k bankovním vkladům, což se týká hlavně fondů peněžního trhu a fondů dluhopisových.

 

Zatím se, přes snahu UNISu a dalších investičních společností, nepodařilo prosadit změnu zdanění podílových fondů na úroveň obvyklou v západní Evropě. V souvislosti se zvýšenými nároky na příjmy do státního rozpočtu se ani nepočítá, že by k tomuto kroku mělo dojít v nejbližší době. Nový zákon o kolektivním investování, jenž by měl přinést harmonizaci s právem Evropské unie, rozšíření možností pro české fondy - tzv. evropský pas a vymezení subjektů kolektivního investování s jejich předmětem podnikání, je stále ve fázi příprav.

 

Investoři by měli získávat stále více informací o podílových fondech, čemuž napomůže spolupráce UNISu a  AKATu (Asociace pro kapitálový trh, která poskytuje informace o zahraničních fondech).

 

Obchodování podle UNISu

 

Objemy majetku ve fondech jsou na vzestupu, uplynulý týden přiteklo do fondů dalších 750 mil. Kč. Investiční společnosti se vzájemně předhánějí ve zveřejňování objemu majetku ve fondech. ISČS překročila v počtu podílníků hranici 300 tisíc osob a majetek v její správě vzrostl od začátku roku o 10 mld. Kč na současných 35 mld. Kč. IKS informuje o 10 miliardách ve správě fondu IKS peněžního trhu, investice do fondů IKS od počátku roku přesáhly 5 mld. Kč,... Z těchto a podobných zpráv je patrné, že se ubíráme směrem, jakým jde i zbytek Evropy, kde je v podílových fondech více majetku než na bankovních vkladech.

 

Z tabulky můžeme vidět pozitivní výsledky ve výnosech fondů, tento týden byl průměrný výnos všech kategorií v kladných číslech (kromě fondů fondů, což je však způsobeno tím, že všechny fondy fondů investují do podílových listů zahraničních fondů). Na první místo v akciových fondech se dostal ČPI Fond farmacie a biotechnologie, který těžil z růstu akcií farmaceutických společností na začátku uplynulého týdne.

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

název fondu

výsledek

název fondu

výsledek

Čisté prodeje (Kč)

ČSOB Výnosový

262 mil.

ISČS Sporotrend

- 31 mil.

ISČS Sporoinvest

194 mil.

1.IN Středoevropský

- 26 mil.

ISČS Sporobond

159 mil.

IKS Dividendový

- 14 mil.

Akciové fondy

ČPI Fond farmacie a biotech.

3,97%

Akro Eurotech

- 4,07%

ISČS Eurotrend

2,79%

Akro Svět

- 2,27%

Akro Mezinárodní akciový

2,54%

1.IN Akciový fond

- 1,65%

Dluhopisové fondy

ČSOB Český dluhopisový

0,63%

ČPI Korp. dluhopisů

- 0,48%

ISČS Trendbond

0,61%

ČPI Fond státních dluhopisů

0,07%

ČSOB Nadační

0,53%

Živnobanka - OF

0,14%

Fondy peněžního trhu

ČSOB Český pen. trh

1,16%

ISČS Merkur

0,04%

Akro Obligace

0,48%

IKS Dividendový

0,05%

1.IN Fond pen. trhu

0,17%

ČSOB Výnosový

0,05%

Fondy fondů

IKS Fond fondů

- 2,82%

 

  

1.IN Fond fondů

- 4,14%

 

  

ISČS Globaltrend

- 5,38%

 

 

Smíšené fondy

ISČS Sporomix 5

1,61%

Živnobanka-KBF

- 0,83%

ISČS Sporomix 3

1,13%

ČPI  Český

- 0,62%

Pioneer Trust

0,90%

ČPI  Moravskoslezský

- 0,62%

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Tester - New Project!

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.