Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fulbrightova komise poskytuje poradenství o studiu v USA

  9:12aktualizováno  9:12
Studujete na střední škole, umíte dobře anglicky a máte zájem pokračovat ve studiu v USA? Pokud přesně nevíte, jak na to, může vám s výběrem vhodné školy a získáním všech potřebných informací pomoci Poradenské centrum Fulbrightovy komise. Komise také organizuje výměny českých a amerických středoškolských profesorů a poskytuje stipendia vysokoškolákům a vědeckým pracovníkům.

Fulbrightova komise v České republice funguje již přes deset let jako součást mezinárodních vzdělávacích programů, založených americkým senátorem J. Williamem Fulbrightem v roce 1946, a nabízí několik stipendijních programů pro vysokoškoláky a vědecké pracovníky (podrobněji jsme o nich psali v minulém čísle). Zájemci o Fulbrightova stipendia musí umět velmi dobře anglicky, mít české občanství a trvalý pobyt v ČR. V počítačovém testovacím centru Fulbrightovy komise je možné složit jazykovou zkoušku TOEFL nebo testy studijních předpokladů GRE a GMAT potřebné pro postgraduální studium.

Studijní poradenství

Poradenské centrum je určeno všem zájemcům o studium v USA, i když se na ně nevztahují Fulbrightovy stipendijní programy, tedy například i středoškolákům či lidem s praxí. Zájemci zde zřejmě naleznou nejrozsáhlejší informace o možnostech studia v USA u nás. Seznamy amerických škol, katalogy stipendijních programů, přípravné materiály k testům i informace o testech, které školy požadují. Testy TOEFL, GRE a GMAT lze po telefonickém objednání (cca týdenní lhůta) vyzkoušet nanečisto. Každý čtvrtek pořádá centrum informační semináře (například pro středoškoláky, pro vysokoškoláky, pro postgraduanty). "Uchazečům o studium v USA doporučujeme jít nejdříve na seminář a pak se teprve objednat na individuální konzultaci.

Mnoho potřebných věcí se na semináři dozvědí a pokládané otázky pak budou konkrétnější," uvádí Jakub Tesař, studijní poradce Fulbrightovy komise. Při individuálních konzultacích v otevíracích hodinách centra vám jeho pracovníci kvalifikovaně poradí s výběrem školy, pomohou se zorientovat v přijímacích požadavcích, upozorní na některé možnosti financování studia. "Za studenty nemůžeme rozhodovat, můžeme jim pouze poradit a pomoci při výběru, školu si musí vybrat sami," zdůrazňuje Jakub Tesař. S informacemi o Fulbrightových programech a možnostech studia v USA cestují studijní poradci po českých univerzitách. Navíc spolupracují s Akademickým informačním centrem v Brně, kde je možné se obrátit na koordinátorku Fulbrightovy komise pro Moravu.

Mimo to se mohou mimopražští zájemci téměř ke všem informacím dostat na webových stránkách komise. "Naše internetová stránka, to je vlastně základní průvodce neboli informační portál pro zájemce o studium v USA," vysvětluje Jakub Tesař. Jsou tam ke stažení mj. aktuální informace o testech, stipendiích, odkazy na vyhledávání stipendií, škol, informací. Najdete tam i e-mailovou diskusní skupinu Study-X s databází stipendií. Poradenské centrum se zúčastňuje i takzvaných veletrhů vzdělávání, kde prezentuje vzdělávací příležitosti v USA, Fulbrightovu komisi a její programy. Všechny služby poskytuje poradenské centrum zdarma.

Nejméně jeden a půl roku předem

Odborníci z komise doporučují všem zájemců o studium ve Spojených státech amerických začít s přípravou jeden a půl až dva roky dopředu. Na prvním místě je podle nich výběr školy, zjištění požadavků na přijetí (jaké testy, doporučující dopisy atd.), zjištění výše školného, zajištění financování, možnost stipendií nebo jiné finanční pomoci. Teprve potom by měl zájemce skládat jazykový test. "Výhodou je, že se potřebné formality dají vyřídit z domova. Vše je však třeba řešit korespondenčně, to samozřejmě trvá dost dlouho," poznamenává Jakub Tesař. "Mezi školami, jejich požadavky a tím, co nabízejí, je velký rozdíl. Všechno je třeba včas a dobře zjistit." Podle odborníků mají šanci dobří sportovci, protože hodně amerických škol nabízí i sportovní stipendia. Šikovní atleti, basketbalisté nebo fotbalisté, kteří splní akademické požadavky, si tak mohou zajistit studium. V současné době studuje v USA okolo 1200 lidí z České republiky. Z toho asi 700 těch, kteří začali vysokou až v USA, a okolo 500 postgraduantů, tzn. těch, kteří odcházeli studovat s titulem Bc. nebo Mgr. Nejžádanějším oborem studia je ekonomie a obchod.

Výměna středoškolských učitelů

Jde o přímou výměnu - český učitel si s americkým na jeden školní rok vymění školu, úvazek, studenty, předměty a někdy také bydlení. Do tohoto programu se mohou přihlásit učitelé, kteří za sebou mají alespoň tři roky praxe po škole v oboru, který vystudovali. Podmínkou je české občanství, výborná znalost angličtiny a dobrý zdravotní stav. Vzhledem k tomu, že američtí učitelé mohou učit pouze v angličtině, lze takovou výměnu provést pouze u vyučujících anglického jazyka, popřípadě u učitelů vyučujících jiné předměty v angličtině. Jen několik našich škol má totiž výuku i dalších předmětů v angličtině, takže může jet např. český učitel biologie do USA vyučovat biologii a tamější učitel učit tento předmět u nás.

Úspěch celého programu tak závisí na nalezení vhodného výměnného partnera. "Dosud se to více méně dařilo," říká Hana Rambousková, koordinátorka z Fulbrightovy komise. Americký učitel v době výměny dál dostává svůj americký plat, česká škola mu nic neplatí. Českému účastníkovi také dál běží jeho český plat, navíc dostává od Fulbrightovy komise stipendium, které jemu a případně jeho rodinným příslušníkům umožní žít v USA. Českým učitelům je hrazeno také pojištění a zpáteční letenka. Tyto náklady si rodinní příslušníci musí hradit sami. Uzávěrka přihlášek na další školní rok je 1. 11. Přihláška (je k dispozici na internetové stránce) obsahuje tři doporučující dopisy. Výběrové řízení ukončuje ústní pohovor, ke kterému se žadatel dostane po úspěšném absolvování jazykového testu TELP (Test of English Language Proficiency). Ten se skládá přímo ve Fulbrightově komisi v den pohovoru.

Informace

Fulbrightova komise
Táboritská 23
130 87 Praha 3
Hotel Olšanka, 2. patro
Tel. 02/22718452
Fax. 02/6975600
e-mail: fulbright@fulbright.cz
www.fulbright.cz

Poradenské centrum:
tel. 02/22718452 l.24
otevírací doba
Po 10-16
Út 10-18
Čt 10-16

informační semináře:
každý čtvrtek v 16.45

koordinátor pro Moravu:
Hana Sedláková
při Akademickém informačním centru v Brně
Komenského nám. 2
662 43 Brno
tel. 05/42126446
fax. 05/42126465
e-mail: sedlakova@ics.muni.cz

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Boj o zaměstnance nekončí. Firmy chtějí dál nabírat, říká průzkum

Ilustrační snímek

Firmy se budoucnosti nebojí a hodlají nabírat zaměstnance ve velkém. Prozradil to tradiční průzkum společnosti...

Odborník: Lidé nejsou stroje, ale pláč do práce nepatří

Ilustrační snímek

Robotizace rychle pokračuje, přesto je hlavním motorem firem stále člověk. Člověk, který vnímá a cítí a s nímž si...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz