Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fulbrightova komise poskytuje poradenství o studiu v USA

  9:12aktualizováno  9:12
Studujete na střední škole, umíte dobře anglicky a máte zájem pokračovat ve studiu v USA? Pokud přesně nevíte, jak na to, může vám s výběrem vhodné školy a získáním všech potřebných informací pomoci Poradenské centrum Fulbrightovy komise. Komise také organizuje výměny českých a amerických středoškolských profesorů a poskytuje stipendia vysokoškolákům a vědeckým pracovníkům.

Fulbrightova komise v České republice funguje již přes deset let jako součást mezinárodních vzdělávacích programů, založených americkým senátorem J. Williamem Fulbrightem v roce 1946, a nabízí několik stipendijních programů pro vysokoškoláky a vědecké pracovníky (podrobněji jsme o nich psali v minulém čísle). Zájemci o Fulbrightova stipendia musí umět velmi dobře anglicky, mít české občanství a trvalý pobyt v ČR. V počítačovém testovacím centru Fulbrightovy komise je možné složit jazykovou zkoušku TOEFL nebo testy studijních předpokladů GRE a GMAT potřebné pro postgraduální studium.

Studijní poradenství

Poradenské centrum je určeno všem zájemcům o studium v USA, i když se na ně nevztahují Fulbrightovy stipendijní programy, tedy například i středoškolákům či lidem s praxí. Zájemci zde zřejmě naleznou nejrozsáhlejší informace o možnostech studia v USA u nás. Seznamy amerických škol, katalogy stipendijních programů, přípravné materiály k testům i informace o testech, které školy požadují. Testy TOEFL, GRE a GMAT lze po telefonickém objednání (cca týdenní lhůta) vyzkoušet nanečisto. Každý čtvrtek pořádá centrum informační semináře (například pro středoškoláky, pro vysokoškoláky, pro postgraduanty). "Uchazečům o studium v USA doporučujeme jít nejdříve na seminář a pak se teprve objednat na individuální konzultaci.

Mnoho potřebných věcí se na semináři dozvědí a pokládané otázky pak budou konkrétnější," uvádí Jakub Tesař, studijní poradce Fulbrightovy komise. Při individuálních konzultacích v otevíracích hodinách centra vám jeho pracovníci kvalifikovaně poradí s výběrem školy, pomohou se zorientovat v přijímacích požadavcích, upozorní na některé možnosti financování studia. "Za studenty nemůžeme rozhodovat, můžeme jim pouze poradit a pomoci při výběru, školu si musí vybrat sami," zdůrazňuje Jakub Tesař. S informacemi o Fulbrightových programech a možnostech studia v USA cestují studijní poradci po českých univerzitách. Navíc spolupracují s Akademickým informačním centrem v Brně, kde je možné se obrátit na koordinátorku Fulbrightovy komise pro Moravu.

Mimo to se mohou mimopražští zájemci téměř ke všem informacím dostat na webových stránkách komise. "Naše internetová stránka, to je vlastně základní průvodce neboli informační portál pro zájemce o studium v USA," vysvětluje Jakub Tesař. Jsou tam ke stažení mj. aktuální informace o testech, stipendiích, odkazy na vyhledávání stipendií, škol, informací. Najdete tam i e-mailovou diskusní skupinu Study-X s databází stipendií. Poradenské centrum se zúčastňuje i takzvaných veletrhů vzdělávání, kde prezentuje vzdělávací příležitosti v USA, Fulbrightovu komisi a její programy. Všechny služby poskytuje poradenské centrum zdarma.

Nejméně jeden a půl roku předem

Odborníci z komise doporučují všem zájemců o studium ve Spojených státech amerických začít s přípravou jeden a půl až dva roky dopředu. Na prvním místě je podle nich výběr školy, zjištění požadavků na přijetí (jaké testy, doporučující dopisy atd.), zjištění výše školného, zajištění financování, možnost stipendií nebo jiné finanční pomoci. Teprve potom by měl zájemce skládat jazykový test. "Výhodou je, že se potřebné formality dají vyřídit z domova. Vše je však třeba řešit korespondenčně, to samozřejmě trvá dost dlouho," poznamenává Jakub Tesař. "Mezi školami, jejich požadavky a tím, co nabízejí, je velký rozdíl. Všechno je třeba včas a dobře zjistit." Podle odborníků mají šanci dobří sportovci, protože hodně amerických škol nabízí i sportovní stipendia. Šikovní atleti, basketbalisté nebo fotbalisté, kteří splní akademické požadavky, si tak mohou zajistit studium. V současné době studuje v USA okolo 1200 lidí z České republiky. Z toho asi 700 těch, kteří začali vysokou až v USA, a okolo 500 postgraduantů, tzn. těch, kteří odcházeli studovat s titulem Bc. nebo Mgr. Nejžádanějším oborem studia je ekonomie a obchod.

Výměna středoškolských učitelů

Jde o přímou výměnu - český učitel si s americkým na jeden školní rok vymění školu, úvazek, studenty, předměty a někdy také bydlení. Do tohoto programu se mohou přihlásit učitelé, kteří za sebou mají alespoň tři roky praxe po škole v oboru, který vystudovali. Podmínkou je české občanství, výborná znalost angličtiny a dobrý zdravotní stav. Vzhledem k tomu, že američtí učitelé mohou učit pouze v angličtině, lze takovou výměnu provést pouze u vyučujících anglického jazyka, popřípadě u učitelů vyučujících jiné předměty v angličtině. Jen několik našich škol má totiž výuku i dalších předmětů v angličtině, takže může jet např. český učitel biologie do USA vyučovat biologii a tamější učitel učit tento předmět u nás.

Úspěch celého programu tak závisí na nalezení vhodného výměnného partnera. "Dosud se to více méně dařilo," říká Hana Rambousková, koordinátorka z Fulbrightovy komise. Americký učitel v době výměny dál dostává svůj americký plat, česká škola mu nic neplatí. Českému účastníkovi také dál běží jeho český plat, navíc dostává od Fulbrightovy komise stipendium, které jemu a případně jeho rodinným příslušníkům umožní žít v USA. Českým učitelům je hrazeno také pojištění a zpáteční letenka. Tyto náklady si rodinní příslušníci musí hradit sami. Uzávěrka přihlášek na další školní rok je 1. 11. Přihláška (je k dispozici na internetové stránce) obsahuje tři doporučující dopisy. Výběrové řízení ukončuje ústní pohovor, ke kterému se žadatel dostane po úspěšném absolvování jazykového testu TELP (Test of English Language Proficiency). Ten se skládá přímo ve Fulbrightově komisi v den pohovoru.

Informace

Fulbrightova komise
Táboritská 23
130 87 Praha 3
Hotel Olšanka, 2. patro
Tel. 02/22718452
Fax. 02/6975600
e-mail: fulbright@fulbright.cz
www.fulbright.cz

Poradenské centrum:
tel. 02/22718452 l.24
otevírací doba
Po 10-16
Út 10-18
Čt 10-16

informační semináře:
každý čtvrtek v 16.45

koordinátor pro Moravu:
Hana Sedláková
při Akademickém informačním centru v Brně
Komenského nám. 2
662 43 Brno
tel. 05/42126446
fax. 05/42126465
e-mail: sedlakova@ics.muni.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Chcete být úspěšní? Naučte se naslouchat a dávat to ostatním najevo

Není důležité všechno v práci vědět, ale naslouchat lidem. To je ten klíč k dorozumění s ostatními. Kdo umí naslouchat, dokáže v kolektivu udržovat dobré...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Poradna: Proč si zřizovat soukromou datovou schránku a na co dát pozor

Stále více lidí uvažuje o zřízení osobní datové schránky, aby mohli pohodlněji komunikovat se státními orgány. Jaké jsou výhody a nevýhody datové schránky, to...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

ANO vyhrálo ve všech krajích. Podívejte, jak volili vaši sousedé
ANO vyhrálo ve všech krajích. Podívejte, jak volili vaši sousedé

Vítězství hnutí ANO ve volbách do Poslanecké sněmovny bylo opravdu drtivé. Strana Andreje Babiše vyhrála ve všech krají... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.