peníze, peněženka

peníze, peněženka

Globální akcie: omyly a mýty

O významu globálních akcií se začalo pochybovat po poslední korekci, která přivodila ztráty většině trhů na všech kontinentech. Padala Evropa, USA, Japonsko i Pacifik. Najednou, jako kdyby přestala mít regionální diverzifikace smysl.

Akciové trhy napříč všemi regiony velmi často synchronně padaly, když trpěly největšími poklesy, a to v různých politických a ekonomických dobách, dávno před globalizací. 
 
O významu globálních akcií se začalo pochybovat po poslední korekci, která přivodila ztráty většině trhů na všech kontinentech. Padala Evropa, USA, Japonsko i Pacifik. Najednou, jako kdyby přestala mít regionální diverzifikace smysl. Jenže není to tak. Globální investování má přinejmenším stejný význam jako dřív. Jen se na zapomnělo, jaký.

Pád všech regionů najednou není fenoménem poslední doby a není ani důsledkem globalizace. Akciové trhy napříč všemi regiony velmi často synchronně padaly, když trpěly největšími poklesy, a to v různých politických a ekonomických dobách, dávno před globalizací. Jakmile některý z největších trhů, USA nebo Japonsko, klesal výrazně víc, strhl s sebou často i ostatní regiony.

Výjimkou je například Druhá světová válka, kdy se směry akcií rozcházely a vyvíjely podle toho, jaké šance na vítězství se přisuzovaly jednotlivým stranám. Na začátku německé invaze rostly akcie okupovaných států a klesaly akcie spojenců a neutrálních států. S rostoucí územní převahou a vyhranými bitvami spojeneckých armád se trend začal obracet.

Z vývoje měsíčních hodnot MSCI akciových indexů v Evropě, USA, Japonsku a Pacifiku (bez Japonska) od roku 1973 vyplývá:

1) Čím vyšší byl pokles některého z regionů, tím vyšší byla pravděpodobnost poklesu všech ostatních. Četnost společného poklesu přitom výrazně vzrostla, pokud celý region Evropy nebo USA ztratil za měsíc více než 4 %, případně, pokud Japonsko nebo Pacifik klesly o více než 7 %.

2) Při dvouciferné ztrátě USA nebo Evropy neexistoval měsíc, v němž by alespoň jeden z dalších regionů rostl. Naopak při dvouciferné ztrátě Pacifiku a Japonska existovala nemalá pravděpodobnost, že alespoň jeden z ostatních regionů půjde nahorů.

3) Při menších poklesech, které nepřesahovaly 3 %, padaly všechny regiony jen velmi vzácně, a to častěji při poklesu USA nebo Japonska, než Pacifiku a Evropy. Nakonec ani letošní únor nebyl v rozporu s touto statistikou. USA a Evropa ztratily přibližně 2 %, zatímco Pacifik a Japonsko vzrostly. 
 
Více na investujeme.cz