Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLOSA: České penze místo barelu ropy připomínají sud střelného prachu

aktualizováno 
S lehce výbušnou myšlenkou přišel minulý týden šéf vládní důchodové komise Martin Potůček. Lidem by se měly znepříjemnit, když už ne rovnou znemožnit jednorázové výběry peněz z penzijního spoření. Je to krok správným směrem? ptá se Aleš Tůma, investiční analytik Partners.

Nestačí lidi jen vhodně motivovat? Někdy pomůže pouhá formulace či lehce vychytralý návrh formuláře. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nespořte, Investujte!

Není jen jeden způsob, jak se zajistit na stáří. Poradíme, jak spořit na důchod pomocí investic.

Myšlenka je celkem jednoduchá: naprostá většina klientů třetího pilíře volí výplatu peněz jednorázově, v duchu hesla lepší vrabec v hrsti. To je podle důchodové komise problém, protože pak hrozí, že jim později ve stáří už žádné peníze na přilepšenou ke státní penzi nezbudou.

Do jisté míry je to pravda. Finančně nezodpovědných je v populaci dost na to, aby to byl problém skutečně makroekonomický. Zároveň mají lidé sklon vlastní finanční gramotnost spíše nadhodnocovat. Podobně, jako jsme všichni nadprůměrní řidiči, i když je to samozřejmě matematicky nemožné.

Když vodit za ručičku, tak chytře

Jak na tuto skutečnost zareagovat? Kacířská myšlenka je, nechat lidi udělat jejich vlastní rozhodnutí a nést důsledky. I když ta rozhodnutí budou třeba špatná.

Z této možnosti samozřejmě akademikům i politikům vstávají hrůzou vlasy na hlavě, protože oni přece umí finančně plánovat lépe než prostý lid. A pak je tu také fakt, že v celkově liberálnějším systému by bylo méně teplých míst a méně miliard k přerozdělování. To je jedna z mála věcí, na které se rozhádaní politici zřejmě celkem shodnou.

Čtěte článek, na který Aleš Tůma ve své glose reaguje

Stát štědře podporuje spoření na důchod, ale lidé si peníze vybírají najednou a v penzi jsou odkázáni na důchody a sociální dávky.

Důchod po částech a ne najednou, žádá vláda. Experti řeší, jak na to

Ale ani paternalistický přístup státu nemusí nutně mít podobu brutálních regulací. Stačí pošťouchnutí. Tento termín pochází z práce behaviorálních ekonomů Richarda Thalera a Casse Sunsteina. Stačí zkrátka lidi vhodně motivovat. Někdy může stačit pouhá formulace či lehce vychytralý návrh formuláře. Pravověrný liberál něco takového těžko stráví. Ale je fakt, že pošťouchnutí nezbavuje nikoho možnosti volby.

Hlavně ne změnu změny

Jedno takové opatření ostatně vláda letos zavedla. Pokud si peníze vyberete formou penze na 10 a více let, budou osvobozeny od daně z výnosu. Což může být částka v řádu desítek, nebo dokonce stovek tisíc.

Aleš Tůma

investiční analytik Partners

Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor mezinárodní obchod a specializaci peněžní ekonomie a bankovnictví. V médiích často komentuje vývoj na finančních trzích, makroekonomickou situaci, investiční trendy nebo výsledky podílových fondů. Je držitelem titulu Chartered Financial Analyst.

Aleš Tůma, investiční analytik Partners: Absolvoval Vysokou školu ekonomickou...

Zdanění není zrovna jemné řešení, ale v tomto případě jde o změnu stávajících pravidel (danilo se vždy) ve směru jejich liberalizace: Nezdaníme vás, když budete odpovědnější. Pokud chce stát střadatele motivovat ještě víc, nechť je informace o dani třeba povinně výraznou součástí formuláře, na kterém si střadatel bude výběr zařizovat.

Není penze jako penze

Navíc debatě o dlouhodobosti moc neprospívá, když do ní šéf komise Martin Potůček přidává ještě doživotní penze. To je, na rozdíl od výplaty na pevně danou dobu, pojistný problém. Finanční instituce musí krýt i riziko dlouhověkosti klientů. Navíc při současných extrémně nízkých úrokových sazbách se dost těžko „garantuje“ atraktivní výše penze.

Stejný problém by měl i uvažovaný státní penzijní fond. Pokud by garantoval vyšší než „tržní“ penzi, pouze by přenášel riziko zpět na veřejné finance. Své o tom ví penzijní plány amerických států a firem. Příliš štědře nastavený plán už ostatně nejednu firmu položil, a na úrovni států bude ještě veselo.

Důležitá je důvěra

Česko bohužel, například na rozdíl od Norska, nemá významná naleziště ropy a tedy ani svůj státní fond, do kterého by mohlo zisky z ní ukládat a moudře investovat. Slovo moudře je na místě, tedy přinejmenším v případě Norů, kteří v tom opravdu nejsou amatéři.

Ropa nás tedy nezachrání. Rozhodně nás ale nezachrání ani podobné výbušné nápady. Nikdo totiž nebude mít motivaci ve třetím pilíři dlouhodobě zůstávat, když nebude mít důvěru, že se pravidla během doby výplaty penze zase čtyřikrát nezmění!

A ještě poznámka na závěr: I když mezi lidmi padají silná slova na adresu penzijního spoření, stále dává smysl ho využívat. I s rizikem budoucích změn pravidel. Stačí se podívat na příklad druhého pilíře. Kdo do něj místo remcání ve stylu „však on mi to stát stejně sebere“ vstoupil, bude teď při jeho zrušení, inkasovat docela slušnou sumu, navíc čistá ruka bez daně.

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Místo pobočky banka na kolečkách. Má německé řešení zelenou i u nás?

(Ilustrační snímek)

Pojízdná banka brázdí už tři roky německý venkov. Tamější spořitelna tak pečuje o zákazníky, často staré lidi, kteří...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz