Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GSM Banking: do banky odkudkoliv

aktualizováno 
Chodit do banky dělá radost jen malému počtu klientů. Proto většina z nich využívá kanály přímého bankovnictví a volí si pro obsluhu svých financí cestu, která je pro ně nejpohodlnější – přes internet, po telefonu nebo pomocí mobilu. Co můžete čekat právě od aplikace GSM Banking v mobilním telefonu? Je tato cesta ideální?

Způsobů, jak ovládat svůj bankovní účet pomocí telefonu, je více. Vedle oblíbeného internetového bankovnictví se nabízí možnost použít klasického telefonního hovoru s bankéřem (telebanking) či hlasový automat (IVR), avšak mnohem výhodnější je telefon mobilní. I komunikace s bankou přes mobilní telefon však  může být realizována několika cestami, a to: buď pomocí krátkých textových zpráv (zadávání přesně definovaných SMS) a nebo pomocí GSM bankovnictví, což je bankovní aplikace uložená na SIM kartě, kdekoli na světě, pokud máte signál.

Komunikace mezi klientem a bankou probíhá pomocí SMS zpráv prostřednictvím služby SIM Toolkit. GSM Banking umožňuje provádět veškeré bankovní operace prostřednictvím speciálně nahraného menu v mobilu (jeho rozsah záleží na spolupráci operátora a banky), a tak jestliže máte svou banku v mobilu, můžete ji navštěvovat kdykoliv, bez omezení otevírací dobou.

Dárečky (c) profimedia.cz/corbis

Vánoce na dluh jsou dostupnější než loni. Na splátky se dá pořídit skoro všechno. Čtěte ZDE.

Všichni mobilní operátoři v ČR (Eurotel, Oskar, T-Mobile) již používání produktu GSM Banking nabízejí, ale ne všechny banky spolupracují se všemi mobilními operátory, a tak pokud budete chtít ovládat svůj účet v Raiffeisenbank touto cestou, musíte vlastnit jedině SIM kartu Eurotelu, jinak máte smůlu. Výběr mezi bankami je v současnosti poměrně široký, většina renomovaných bankovních domů GSM bankovnictví nabízí. Celkem je to osm bank: ČSOB, Česká spořitelna, eBanka, GE Capital Bank, HVB Bank, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnostenská banka.

Všechny jmenované banky své služby v rámci GSM Bankingu postupně rozšiřují a spolu s tím evidují i stálý nárůst klientů, kteří tuto cestu přímého bankovnictví využívají. Živnobanka hlásí meziroční ztrojnásobení počtu klientů, HVB Bank za rok 2004 nárůst o 195 % a podobné je to u všech ostatních bank. S největším počtem uživatelů se na špici drží stále GE Capital Bank, její Mobil Banka jich má okolo 160 tisíc.
 
Co služba nabízí?

Ovládání bankovního konta je stejně jednoduché jako procházení menu telefonu. Nabídka funkcí v bankovním menu je u většiny bank téměř totožná. Jakmile do bankovního menu vstoupíte a zvolíte z nabídky operaci, kterou budete chtít provést, budete vyzváni k zadání bezpečnostního bankovního kódu PIN, který jste si zvolili v bance. Díky němu není možné, aby s vaším účtem nakládal někdo nepovolaný, pokud mobil necháte bez dozoru a dostal by se k němu. Bezpečnostní bankovní PIN také chrání soukromé informace, které mohou z banky přijít na telefon. Jakmile obdržíte jakoukoli informaci z banky, zjistíte její obsah pouze po zadání bezpečnostního kódu.

Rozsah služeb je rozdílný

Platím!

Kam sáhnout pro levné peníze? Spotřebitelské úvěry: vyplatí se vybírat. Více ZDE

GSM Banking má svoji pasivní (zůstatky, úrokové sazby, devizové kurzy a další) a aktivní část (příkazy k úhradě, povolení inkasa, zakládání termínovaných vkladů atd.). V eBance dokonce umožňuje generování přístupových kódů (náhrada elektronického klíče) k běžnému účtu. Jsou to standardní služby, které můžete používat i přes ostatní kanály přímého bankovnictví.

Doplňkové možnosti GSM bankovnictví ale nejsou zdaleka tak široké jako u telefonního či internetového bankovnictví. K jejich službám patří i možnost získání výpisu z účtu, změny a rušení trvalých příkazů či inkas, nebo sjednání pojištění či stavebního spoření, popřípadě investici do fondů. GSM Banking má omezenou nabídku, avšak nabízí i služby jako např. u České spořitelny, ČSOB a GE Capital Bank dobíjení kreditu mobilních telefonů všech operátorů, nebo eBanka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnostenská banka zřízení termínovaného vkladu a HVB Bank umožňuje dokonce zrušení jednorázového příkazu k úhradě.
  

Banka Zůstatek a historie účtu Zřízení / zrušení TP* Povo-lení inkasa Jednoráz. příkaz k úhradě Zřízení / zrušení TV** Kurzy měn / úrokové sazby Dobíjení předplac. karet Další služby
ČSOB ano ano ano ano ne ano ano Konverze měn
Česká spořitelna ano ano ne ano ano ano ano  -
eBanka ano ne ne ano ano ano ne Mobilní klíč
GE Capital Bank ano ano   ano ne ano ano Zůstatky úvěrových účtů
HVB Bank ano pouze zřízení ano ano pouze zřízení ano ano Konverze měn, zrušení platebního príkazu
Raiffeisenbank ano ano ne ano ano ano ano Zrušení platebního příkazu
Živnostenská banka ano ano ne ano ano ano ano

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* trvalý příkaz

** termínovaný vklad

Zdroj: banky

Kolik stojí pohodlí?

GSM bankovnictví patří dnes mezi standardní způsoby přístupu k bankovnímu účtu. Nic ale není zadarmo, a tak si i pohodlí a dostupnost kdekoli na světě musíte zaplatit. Své si nevezme jen banka, platit je samozřejmě nutné i za odeslané SMS operátorovi. Klienti bank však nemusejí příliš váhat nad tím, zda si zřídit elektronický přístup přes přímé bankovnictví ke svému účtu. Úspora času a poplatků za transakce je natolik výrazná oproti transakcím prováděným na přepážce banky, že se přímé bankovnictví rozhodně vyplatí. Navíc měsíční poplatky za užívání těchto služeb jsou přijatelné. Nejčastější cena za používání přímého bankovnictví se měsíčně pohybuje okolo třiceti korun, v případě balíčků služeb je služba nabízena zdarma.
 

Banka Název služby Cena zřízení Cena vedení měsíčně Cena zrušení
ČSOB Mobil 24 zdarma 20 Kč / zdarma **** zdarma
Česká spořitelna GSM banking SIM Toolkit zdarma 25 Kč /   zdarma * zdarma
eBanka GSM SIM Toolkit 50 Kč dle zvoleného cenového programu 50 Kč
GE Capital Bank Mobil Banka zdarma 39 Kč ** zdarma
HVB Bank GSM Banking 200 Kč *** 35 Kč / zdarma **** zdarma
Raiffeisenbank GSM bankovnictví zdarma 35 Kč / zdarma **** 100 Kč
Živnostenská banka MiniBanka zdarma

30 Kč / zdarma ****

zdarma

*prouživateleslužbyServis24
** zřízení k běžnému účtu, jinak zahrnuto v měsíčním poplatku de cenového programu
*** Při výměně SIM karty na bankovní u operátora, klient má inicializaci služby GSM Banking zdarma.

**** v rámci balíčků služeb

Zdroj: banky

Za "bonbónek" v oblasti přímého bankovnictví je možné považovat PDA banking. Tento produkt nabízí pouze eBanka. Službu ocení skuteční elektroničtí nadšenci, kteří rádi investují do nákupu PDA počítače vybaveného aplikací pro přístup na internet několik tisíc korun.

Jak je to s bezpečností?

Při využití technologie SIM Toolkit je veškerá komunikace mezi vaším telefonem a bankou zašifrovaná a splňuje vysoké nároky kladené na bankovní aplikace zejména z důvodu bezpečnosti dat. GSM bankovnictví je možné využívat pouze z jedné SIM karty. Tím se snižuje pravděpodobnost zneužití a zjednodušuje ověření totožnosti klienta. Navíc je aplikace chráněna bankovním PINem. Zpráva, která odchází z telefonu do banky, i která se vrací z banky do telefonu, je šifrovaná.

Pokud jste se tedy rozhodli GSM Banking využívat, rozhodně máte banku kdykoli po ruce a základní přehled o pohybech na účtu je vám dostupný 24 hodin denně, stejně jako možnost zaplatit opomenutý příkaz k úhradě třeba v neděli po obědě. Tato služba není bankami zpoplatněna tak, aby nebyla dostupná poměrně velkému množství lidí a poplatky jsou účtovány v obdobné výši jako u ostatních kanálů přímého bankovnictví. Je však nutné vlastnit SIM kartu operátora, který GSM Banking ve spolupráci s vaší bankou poskytuje a mobilní telefon, který podporuje tzv. SIM Toolkit, jež je pro používání aplikace nezbytný (dnes je již běžnou součástí mobilu). Velkým plusem služby je bezpečnost transakcí, ale na rozdíl od dalších kanálů přímého bankovnictví nabízí GSM Banking menší škálu služeb a obsluha nemusí být pro některé klienty přehledná a srozumitelná.

Používáte GSB Banking? Jste spokojeni s množstvím operací, které nabízí? Napište nám, těšíme se na vaše názory.

 

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz