Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Helvag - tři čtvrtě miliardy v ohrožení

  0:01aktualizováno  0:01
Po pádu makléřské společnosti KTP Quantum se objevil na kapitálovém trhu další problém. V ohrožení je zhruba půl až tři čtvrtě miliardy korun, které více než tisícovka lidí svěřila neznámé švýcarské společnosti Helvag výměnou za slib velmi atraktivních výnosů. Z dostupných informací vyplývá, že vůbec není jisté, zda lidé, kteří se rozhodli s Helvagem vydělat, ještě své peníze uvidí.

Šéfy Helvagu nyní stíhá německá policie a někteří z nich už jsou několik měsíců ve vazbě kvůli podezření, že zpronevěřili sumu v řádu dvaceti až třiceti milionů marek. V České republice se firmě Helvag podařilo shromáždit od roku 1997 od klientů něco mezi půl a tři čtvrtě miliardy korun.

Zákazníky na českém trhu nehledala. Její produkt, tedy možnost investovat do švýcarských a německých nemovitostí, nabízí v Česku prostředník. Tím je firma OVB Allfinanz, která je jedním z největších investičních poradců v tuzemsku.

Lidé neinvestovali peníze přímo do nemovitostí, ale stali se nejprve členy spolku Helvag. Od roku 2000 pak byli vkladateli komanditní společnosti Helvag KG se sídlem ve Švýcarsku. Ta v Německu vlastnila nemovitosti a měla je pronajímat restaurační síti. Z nájmu pak měl plynout onen slibovaný výnos.

Německý tisk přinesl zprávu o prvním policejním zákroku proti špičkám Helvagu už loni v létě. Čeští vkladatelé však ještě celý další rok žili v domnění, že jejich peníze v zahraničí vydělávají. Teprve před nedávnem se dozvěděli z dopisu od firmy OVB, která Helvag uvedla na trh, že něco není v pořádku.

KOMPLETNÍ ANALÝZU KAUZY HELVAG ČTĚTE ZDE!

 "OVB každý rok dostával účetní závěrky Helvagu, žádný signál nebyl, vše jsme se dozvěděli až z německých novin," tvrdí advokátka společnosti OVB Blanka Doležalová. Jak velké je riziko, že o svou investici přijdou, však lidé, kteří do Helvagu investovali, nevědí dodnes. V centrále OVB Allfinanz totiž panuje informační embargo, zaměstnanci jen odkazují znepokojené klienty na svou právní kancelář.

"Vůbec nevíme, co s penězi je. Jevilo se nám to jako investice s malým rizikem, ale teď vidíme, že to tak není," říká místostarosta Velké Bíteše Dalibor Kolář. Zastupitelstvo Bíteše se na přelomu let 1999 a 2000 rozhodovalo, kam má uložit výtěžek z prodeje akcií v majetku města, aby se co nejlépe zhodnotil.

"Investiční poradce OVB nám doporučil, abychom peníze vložili do Helvagu.
Zvažovali jsme všechna rizika a nakonec jsme byli pro, za dvanáct let mělo z našich tří milionů být 25 milionů, byla tam dokonce garance," vzpomíná Kolář.

Na co lákal Helvag nové klienty?
• investice do švýcarských a německých nemovitostí 
• malé riziko 
• roční výnos až 5,6 procenta 
• možnost investice na 7, 10 nebo 14 let 

I zastupitelé Velké Bíteše čekají, zda se podaří advokátům OVB peníze vypátrat a dostat zpět do České republiky. Zatím mají v ruce jen to, co ostatní vkladatelé - dopis, kde mimo jiné OVB uvádí: "Věříme, že chápete, že proti kriminální energii se lze jen těžko chránit."

Právě garantovaný výnos, který měl ročně dosahovat 5,6 procenta, byl lákavý. Ale zůstal jen na papíru. Katalog Helvagu, který na první pohled působí poměrně seriózním dojmem, nabízí možnosti investice na sedm, deset či čtrnáct let. Minimální vklad měl činit 200 tisíc korun.

Česká firma OVB se teprve nyní snaží prověřit, zda Helvag říkal pravdu o svých podnikatelských aktivitách. "Jsme v kontaktu se zahraničím. Snažíme se získat výpisy z katastru nemovitostí, do kterých mělo být investováno. Zjišťujeme, jak hospodaří ty restaurace. Provádíme analýzu rizikovosti investice a odpovědnosti. Měla by být hotova v říjnu," říká Doležalová.

Podle advokátky zatím proti zadrženým šéfům Helvagu nebyla vznesena obžaloba.
Možnost investovat do spolku Helvag roky nabízelo několik tisíc dealerů OVB bez toho, že by si toho všimly regulační orgány. Produkt Helvagu je však natolik nestandardní, že se na něj patrně žádný dohled nevztahuje.

Nejde o cenný papír, vklad do banky nebo investiční fond. Je to vklad do zahraniční komanditní firmy. "Investice sjednocuje jistotu vkladu s výnosy podnikatelských účastí," lákal katalog. "Je smutné, že vše opět nasvědčuje tomu, že lidé naletěli investičnímu podvodu, a je neuvěřitelné, že to finanční zprostředkovatel (OVB pozn. redakce) neprohlédl," říká Martin Fuchs z Asociace pro kapitálový trh.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

KOMENTÁŘ: Investoři do akcií prožívají další vítězný rok

Ilustrační snímek

Investice do akcií se neobejdou bez určité dávky rizika. Očekávaného zhodnocení nemusíte dosáhnout a můžete i prodělat....

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz