Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historický rekord akciových fondů

aktualizováno 
Příliš pozitivních zpráv poslední týden nepřinesl. Statistiky sice potvrdily nárůst majetku v domácích fondech od začátku roku, ten byl ovšem velmi pozvolný. Jedinými skupinami fondů, které jsou pro investory atraktivní, zůstávají konzervativní fondy peněžního trhu a v posledních měsících velmi úspěšné fondy akciové. Výslednou bilanci sice ještě zlepší data za investice do fondů zahraničních správců, ale žádný výraznější přesun od depozit k investicím čekat nemůžeme. Novinkou týdne jsou dva zajištěné fondy HSBC.

Akciové i dluhopisové trhy v dalším zkráceném týdnu ztrácely a kromě makroekonomických ukazatelů, z nichž patrně nejdůležitějším byla vyšší inflace v USA otevírající cestu k dřívějšímu zvýšení sazeb, byly hlavními událostmi politické otázky. Domácí politickou scénou hýbe nejasný osud novely zákona o DPH, a tak pozornosti takřka ušel pokrok zákonodárců na poli zákonů z kapitálového trhu. Na své schůzi 14. dubna totiž Senát schválil zákon o podnikání na kapitálovém trhu, který doplňuje trojici nových zákonů z této oblasti. Prezident již den předtím, tedy 13. dubna, podepsal zákon o kolektivním investování a zákon o dluhopisech.

V domácích fondech je (ke konci prvního čtvrtletí) podle statistiky UNIS již 108,5 mld. Kč, což představuje 3,14% nárůst od začátku roku. Meziročně je však majetek ve fondech stále ještě o 0,83 % nižší (na konci prvního čtvrtletí 2003 bylo ve fondech 109,4 mld. Kč). O současných preferencích investorů nejvíce vypovídají čisté prodeje u jednotlivých fondů. Nejvyšší čisté prodeje zaznamenaly fondy peněžního trhu, u kterých prodeje převýšily odkupy o více jak 3,5 mld. Kč. Jde o vysoké číslo při

Speciální příloha o podílových fondech ZDE

pohledu na letošní statistiku, nicméně při pohledu zpět není až tak výjimečné. V prvním čtvrtletí 2003 činily čisté prodeje u peněžních fondů 7,8 mld. Kč a 4,4 mld. Kč za stejné období roku 2002.

Záporné čisté prodeje zaznamenaly již druhé čtvrtletí dluhopisové fondy – pokaždé 2,2 mld. Kč. Vezmeme-li v úvahu, že značná část financí z dluhopisových fondů byla pouze přesunuta do fondů peněžního trhu (které mají v krátkém horizontu vyšší výkonnost než dluhopisové), je dynamika kolektivního investování u nás ještě o poznání nižší. Historicky nejvyšší (od roku 1997, za které jsou data z UNIS) čisté prodeje akciových fondů z minulého čtvrtletí ve výši 734 mil. Kč se opakovaly i tentokrát - prodeje ve výši 689 mil. Kč jsou jen mírně nižší.

Podíl na majetku ve fondech Majetek ve fondech (mil. Kč) Nárůst majetku za I.Q/2004 (mil. Kč) Čisté prodeje I.Q/2004 (mil. Kč)
akciové  3,7% 4 050 921 689,1
dluhopisové 22,6% 24 542 -1 557 -2 264,8
peněžního trhu 48,0% 52 080 2 477 3 587,7
smíšené 25,2% 27 335 1 391 -78,8
fondy fondů 0,4% 461 68 50,3
celkem 100,0% 108 468 3 300 1 983,4
Zdroj: UNIS ČR

Zajímavé je i srovnání nárůstu majetku v jednotlivých druzích fondů s čistými prodeji. Na příkladě akciových fondů (921 mil. Kč x 689 mil. Kč) je patrný nárůst majetku v souvislosti s nárůstem hodnoty akcií v portfoliích fondů. Rušení či spíše slučování některých fondů peněžního trhu (do fondů smíšených) vysvětluje nižší nárůst majetku než čisté prodeje u fondů peněžního trhu. Nárůst majetku u smíšených fondů je naopak dán slučováním fondů, procesem otevírání a v novém roce především nárůstem majetku v důsledku soudních rozhodnutích (fondy AKRO, J&T).

Za samotný měsíc březen vzrostl majetek ve fondech o 1,1 mld. Kč, při čistých prodejích všech fondů ve výši 200 mil. Kč, nejvíce (-982 mil. Kč) odteklo z dluhopisových fondů.

Nové zajištěné fondy HSBC

Dva nové zajištěné fondy nabízí od 15. dubna do 8. června HSBC. Oba fondy mají investiční období 5 let, minimální investice činí 5 000 USD, GBP či EUR a s investicí při dodržení horizontu nejsou spojeny žádné poplatky. Zajištěný světový výběrový fond přichází s celkem jednoduchou konstrukcí. Výnos fondu je navázán na tři indexy: americký S&P 500, britský FTSE 100 a japonský Nikkei 225. Každý měsíc se samostatně pro jednotlivé indexy započte nárůst či pokles indexu, s tím že maximálně bude započteno 3 % při investici v USD a 3,8 % při investici v GBP. Kromě investovaných prostředků bude investorům vyplacen výnos u nejlepšího ze zmíněných tří indexů. Nezáleží tedy, jaký z rozvinutých trhů poroste nejvíce, investor vždy získá výnos odpovídající tomu nejúspěšnějšímu trhu.

Druhý fond Zajištěný čínský bonusový fond již podle názvu sází na vysoce dynamický trh Číny. Fond má již tradiční konstrukci odečítání či přičítáni nejslabší meziměsíční výkonnosti indexu od ročního bonusu. Pro každý rok činí bonus 8 % při investici v USD, 10,8 % u GBP a 7,3 % u EUR, bonus může být maximálně snížen na nulu. Indexem, od kterého se bude výnos odvíjet, je FTSE /Xinhua China 25 Index. Novinkou v případě této konstrukce je uzamykání bonusu v případě, že v jednom roce bude připsán minimálně celý bonus - to znamená, že ve sledovaném roce by

Aktuální tabulku kurzů naleznete ZDE

Srovanání fondů podle různých kritérií můžete provést v této sekci

nesmělo za žádný měsíc dojít k poklesu indexu. Pokud k tomu v jednom roce dojde, bude i v následujících měsících vždy připsán minimálně celý bonus (i v případě, že nejnižší meziměsíční výkonnost bude záporná). Na rozdíl od prvního fondu garantuje tento fond kromě 100% návratnosti vložených prostředků i minimální výnos ve výši odpovídající bonusu pro jednotlivé měny.

Obchodování podle UNISu

Z poslední týden činily čisté prodeje domácích fondů 143 mil. Kč, když opět nejvíce peněz přilákal ISČS Sporoinvest (187 mil. Kč). Prodeje fondů ze skupiny KBC tento týden překonaly celé domácí odvětví. KBC fondy si totiž připsaly 300 mil. Kč – 81 mil. Kč získaly zajištěné fondy z aktuální nabídky ČSOB/KBC, 193 mil. Kč fond peněžního trhu KBC MultiCash ČSOB CZK.

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI F. farmacie a biotech. 1,45% ČPI Fond nové ekonomiky -1,77%
ČPI F. ropného a energ. pr. 1,29% IKS Světových indexů -1,61%
ČSOB Akciový Mix -0,56% ISČS EUROTREND -1,56%
Dluhopisové Živnobanka NADAČNÍ 0,03% ISČS TRENDBOND -2,18%
ČPI korp. dluhopisů -0,06% IKS Plus bondový -1,72%
ČSOB Bond Mix -0,06% ČSOB nadační -0,64%
Fondy fondů IKS fond fondů -1,94%      
ISČS GLOBALTREND -2,05%    
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,04% IKS peněžní trh -0,04%
ČPI Peněžní 0,01% Živnobanka Sporokonto 0,00%
Smíšené J&T OPPORTUNITY SKK 0,23% ISČS Výnosový -2,19%
ČPI  Moravskoslezský 0,04% ČSOB středoevroproský -1,54%
ČPI  Český 0,03% ISČS SPOROMIX 5 -1,23%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 186,9 ISČS SPOROBOND -35,9
ISČS SPOROTREND 27,6 IKS dluhopisový -22,0
IKS balancovaný 13,4 ČSOB Bond Mix -9,4
Zdroj: UNIS ČR

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz