Hlásíte děti na střední školu?

-
Forma testu s výběrem odpovědi (vybírá se správná odpověď z nabídnutých možností) má své výhody i nevýhody. Hlavní nevýhody jsou dvě: náročnější příprava takových testů a nemožnost testovat některé schopnosti, zejména kreativní a produktivní (např. schopnost mluvit a psát v cizím jazyce). Často se ovšem mylně předpokládá, že takovými testy nelze testovat nic jiného než znalosti - i z dnešní ukázky je názorně vidět, že to není pravda. K výhodám testu s výběrem odpovědi naopak patří objektivita, přesnost, spolehlivost (výsledek je méně závislý na náhodě) a také nenáročnost na vyhodnocení. Z těchto důvodů se také stále více prosazují v přijímacích zkouškách i na střední školy. Uchazeči o přijetí na střední školu by se tedy i na takovouto formu zkoušky měli připravit. Dnešní ukázka pochází z testu obecných studijních předpokladů pro 9. třídu z projektu PŘIJĺMAČKY NANEČISTO nadace Scio. Bližší informace viz dnešní otázka a odpověď.

1. K danému slovu vyberte to, které se nejvíce blíží k jeho opačnému významu. ZAPNOUT

A) skončit
B) zavřít
C) odemknout
D) rozepnout
E) odepnout

2. Z nabídnutých slov vyberte to, které se nejlépe hodí do následující věty. Obě strany tvrdošíjně odmítají ..... ze svých požadavků.

A) odstoupit
B) snížit
C) odejít
D) zmírnit
E) ustoupit

3. Lidstvo jednou doplatí na bezohledné chování vůči přírodě, nezmění-li ihned svůj přístup. V uvedené větě nahraďte podtržené slovo bezohledné tak, aby smysl věty zůstal stejný:

A) nedůvěřivé
B) sobecké
C) nešikovné
D) ohleduplné
E) zajímavé

4. Kontrolor, který přijel na týdenní inspekci do malého města, má za úkol zkontrolovat všech pět obchodů, které ve městě jsou: Drogerii, Obuv, Potraviny, Lékárnu a Sport. Při sestavování plánu musí dodržet následující pravidla:

* Do Drogerie musí jít dřív než do Lékárny i dřív než do Sportu.
* Do Obuvi musí jít dřív než do Potravin i dřív než do Lékárny.
* Každý den může kontrolovat pouze jeden obchod.

Jediným dnem v týdnu, na který si může naplánovat kteroukoliv prodejnu, je:

A) pondělí
B) úterý
C) středa
D) čtvrtek
E) pátek

5. Na oslavě se dělily tři dorty: oříškový, ovocný a smetanový. Oříškový byl dvakrát větší než ovocný a čtyřikrát větší než smetanový. Oříškový se dělil na 20 stejných dílů, ovocný na 6 stejných dílů a smetanový na 4 stejné díly. U kterého dortu byl jeden díl největší a u kterého nejmenší?

A) Největší byl u smetanového, nejmenší u ovocného.
B) Největší byl u smetanového, nejmenší u oříškového.
C) Největší byl u oříškového, nejmenší u ovocného.
D) Největší byl u oříškového, nejmenší u smetanového.
E) Největší byl u ovocného, nejmenší u oříškového.

Řešení (úspěšnost při ověřování v 9. třídách): 1d (48 %), 2e (52 %), 3b (91 %), 4C (28 %), 5e (3 %)