tisícikoruna (líc)- vydání 1985, autor - prof. Albín Brunovský, první tisícikoruna od konce 2. světové války

tisícikoruna (líc)- vydání 1985, autor - prof. Albín Brunovský, první tisícikoruna od konce 2. světové války

Hlasujte pro nejkrásnější tisícikorunu!

  • 30
Také patříte mezi ty, co si ještě nevybrali českou bankovku podle svého gusta? Možná ji najdete právě mezi tisícovkami. Pomozte nám vybrat tu nejkrásnější!

Nedávná anketa, v níž jste měli možnost hlasovat o nejkrásnější českou, resp. československou stokorunu, se setkala s velkým ohlasem. Kromě hlasů jste však často připojovali své náměty na mnohem vydařenější bankovky, ale jiných nominálních hodnot.

Vybrali jsme proto bankovky nominálu jeden tisíc korun a jako důležitý časový mezník zvolili opět 28. říjen 1918, tedy vznik samostatné Československé republiky.

Fotogalerie tisícikorunových bankovek ZDE

HLASUJTE ZDE

Věděli jste například, že:

  • po rozpadu Rakouska-Uherska byly v Československé republice ve hře úvahy o československém franku? Touto myšlenkou se skutečně v r. 1920 zabýval tehdejší ministr financí Dr. Alois Rašín, což uvedl ve své knize „Můj finanční plán“.
  • mezinárodního ocenění se dočkala tisícikoruna z 25.5.1934, a to na mezinárodní výstavě umění v Paříži. Bankovka pocházela z dílny Maxe Švabinského (autor) a Karla Wolfa (rytec), vyobrazen na ní byl František Palacký.
  • první tisícovka od konce druhé světové války se v našem oběhu objevila až v roce 1985, autorem byl prof. Albín Brunovský.
  • autorem současné tisícikoruny (vzor 1993) je Oldřich Kulhánek a na její výrobě se podílel rytec Václav Fajt (podílel se rovněž na výrobě bankovek slovenských)