Hledání práce může trvat dlouho

Mám v úmyslu změnit práci. U posledního zaměstnavatele jsem strávil hodně dlouhou dobu, a tak nevím, jak dlouho vlastně hledání práce v současné době trvá. Poradíte?
J. J. Písek

Hledání práce může trvat různě dlouhou dobu. Stává se, že jeden člověk si najde práci za týden a druhý za čtyři měsíce, ačkoli jsou jejich profese totožné. Tuto skutečnost ovlivňuje řada faktorů. Jedním z nich je samozřejmě intenzita hledání, ale ani ta někdy neznamená zaručený výsledek.

 Někteří lidé mají velmi vyhraněnou představu o využití svých znalostí, a proto si na tu správnou šanci raději počkají, než aby udělali ukvapený krok. Když už se najde pozice, která by jim přesně vyhovovala, nemusí se dotyčná osoba z jakýchkoli důvodů zamlouvat potenciálnímu zaměstnavateli. Navíc, pokud nastane ta chvíle, kdy se setkají dvě strany s totožnými představami, není stále ještě jisté, že vážnějších kandidátů nebude více. Je proto vhodnější počítat raději s delším časovým horizontem a pokud možno nebýt při hledání práce pod tlakem.

Osobně se domnívám, že průměrná doba, po kterou si člověk hledá zaměstnání, trvá zhruba dva až tři měsíce. To mimochodem zhruba odpovídá průměrné délce trvání vypsaného výběrového řízení. Výjimku paradoxně mohou tvořit vysoce specializovaní odborníci či manažeři s úzkoprofilovým zaměřením. Jejich hodnota je sice díky jejich "vzácnosti" vysoká, počet volných pracovních míst, kde by využili veškerou svou odbornost, je však nízký. Proto je zcela přirozené, že takoví odborníci hledají vhodné uplatnění třeba i půl roku či rok. Častěji však přijmou zaměstnání, které zcela neodpovídá jejich kvalifikaci, aby mohli na vhodnou příležitost v klidu vyčkat.