Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hluboký dekolt se může vymstít

  10:00aktualizováno  10:00
Čeká vás důležité pracovní jednání. Je horko. Ze skříně vytahujete šortky nebo minisukni. Stop! NIČÍTE SI KARIÉRU. Odhalovat kolena či ramena se nesluší.
Je vám vedro, že byste svlékli i kůži? Pokud máte jít na významnou obchodní schůzku, smiřte se s tím, že budete zahaleni téměř od hlavy až k patě. Ani v běžných dnech byste to v práci s odkrýváním těla neměli přehánět.

Letní vedra odhalí i jiné stránky zaměstnanců, než jsou jejich pracovní schopnosti. Hluboké výstřihy, průsvitné halenky, krátké sukně či šaty na ramínka dají vyniknout tělesným křivkám pracovnic. Pánské kraťasy, šortky a trika bez rukávů zase prozradí, zda kolega chodí do posilovny, jestli má na paži tetování nebo nosí řetízek kolem krku. Tohle je však realita jen v některých firmách.

Kdy jsou holá ramena tabu

NENECHTE SI UJÍT
Ne! (c) profimedia.cz/corbis
Jak vytěžíte z leasingu co nejvíce?
Problematika DPH je s účinností od 1. 5. 2004 upravena zákonem č. 235/2004 Sb., o DPH. Zákon vnesl do systému výpočtu a uplatňování DPH celou řadu změn,

boss
Řešením je často nejjednodušší cesta
Jiří Matula je generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti Transfinance. Dále je předsedou Asociace faktoringových společností.

Polévka (c) profimedia.cz/corbis
Polévky v prášku chutnají lépe než před lety
Polévky v prášku sice nenahradí ty domácí, zase ušetří čas a mohou vylepšit jídelníček na dovolené. Některé ale chutnají jen jako obarvená voda.

Většina zaměstnavatelů o určitou kulturu oblečení svých lidí dbá. Ne že by jim kontrolovali šatník. Na pracovišti se prostě respektuje, že se nehodí mít holé, bosé nohy a odhalená ramena. Platí to nejvíce pro zaměstnance, kteří pracují s klienty. „Není to sice nikde uzákoněno, ale obecně platí, že naši pracovníci musí působit seriózně, i co se týká oblečení. Tabu je vyzývavý oděv, který více odhaluje, než skrývá,“ říká mluvčí ČSOB Milan Orság. Kdo pravidlo poruší, přinejmenším riskuje, že k němu bude mít nadřízený vážnou řeč.

Co tedy nosit?

„Je to bohužel tak - manažeři se na formálním obchodním jednání opravdu musí pařit v obleku a škrtit v kravatě,“ říká Pavel Šebek ze společnosti Personal Image Design. Jako hulvát, který neví, co se sluší, působí na takovém setkání manažer v košili rozepnuté tak, že je vidět hruď. Neměl by si ani sundávat sako.

„Když mám jednání v létě, nikdy na ně nepřijdu v tričku, natož v šortkách. Pro nejdůležitější setkání volím oblek, pro ostatní košili s krátkým rukávem a kravatu,“ potvrzuje manažer Tomáš Duba ze Sew-Eurodrive.

I pro ženy platí, že by mělo být vidět co nejméně kůže. „Jako obchodní ředitelka společnosti musím dbát při jednání s klienty na formální oblékání,“ říká Charlotta Kocevová z Papiriusu. Co se za takový oděv považuje? „Halenka z neprůsvitného materiálu, bez velkého výstřihu a s rukávkem. Sukně končí ve výšce kolen a níže. V každém případě žena musí mít silonky a stejně jako muži uzavřené boty,“ upřesňuje Šebek.

Potlačte svůj sex-appeal

V zaměstnání není dobré ukazovat spíše nahé než zakryté tělo i z jiného důvodu. „Borce odhalujícího svaly či spoře oblečené ženy bere v zaměstnání vážně málokdo, a hlavně ne v souvislosti s jejich pracovní pozicí. Někdo si sporé oblečení také může vysvětlit jako výzvu k flirtu,“ říká personalistka Alice Hamidová z Mercury Group.

Pokud se pánové radují z pohledu na vnadné kolegyně, měli by se ve vlastním zájmu radovat opravdu jen z něho. „Obdivné poznámky, pískání a pokřikování může být vnímáno jako sexuální obtěžování,“ říká právník Libor Hůla. Obvinění z harassmentu vaší kariéře také neprospěje. Pokud by si na dotyčná stěžovala, může vás podle zákoníku práce zaměstnavatel potrestat. Nebo i vašeho přímého nadřízeného za to, že takové jednání na pracovišti vůbec trpěl, byť nevědomky.


Někteří manažeři vydělávají 300 tisíc korun měsíčně i více. A peníze investují mimo jiné do svého vzhledu, odpočinku, zálib a sportu. Utrácejí čeští šéfové statisíce za luxus? Více ZDE.Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Překvapte kolegy promyšlenou prezentací. Chce to vtip a správné obrázky

Ilustrační snímek

Prezentace v práci před nadřízenými a kolegy má rád málokdo. Potvrzují to průzkumy, jejichž respondenti tvrdí, že při...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz