Hlupák tvrdí, moudrý pochybuje

  • 19
"Kde blb, tam nebezpečno," známe od Jana Wericha - i díky Miroslavu Horníčkovi, který tento jeho citát často uváděl. Jak tedy poznat omezence v práci dostatečně rychle, abychom mohli učinit preventivní obranná opatření a nemuseli při srážce s ním trpět více, než je nezbytně nutné?

Hlupák zpravidla vyvažuje nízkou všeobecnou inteligenci vyšší suverenitou. Člověk až kroutí hlavou, jak dokáže osoba tak hodně hloupá být na to vyvolávání dojmu své chytrosti a schopnosti chytrá a vynalézavá. Hlupák nesmírně rád cokoliv tvrdí. Zejména něco, co je odlišné od názorů vašich. Hlupák je zamilován do prohlášení typu: nemáte pravdu, tak to není, vyvedu vás z omylu, mám nárok na to a to. A také je s chutí nadužívá.

S vámi mezi čtyřma očima - a ještě častěji před jinými lidmi v práci; vůbec nejraději před vaším společným šéfem. Nerozlišuje mezi vlastním názorem a skutečností - nejednou je pokládá za totožné. "Musí to být pravda - přece a právě proto, že to tvrdím já." To je fanatická víra hlupákova. A když pravda je v určité situaci jedna a vy máte jiný pohled - tak právě on je tím, kdo si zaslouží ocenění, vyšší plat, výhody a pochvaly. To je logika hlupákova -a on si ji nesmírně nerad nechává zviklat. Nicméně vy ji zviklat musíte - kam byste jinak v práci přišli? Následující rada je jedna z nejúčinnějších: Zkoušejte na blbce otázky. Cokoliv, co vám přijde na mysl v podobě věty oznamovací, převeďte beze změny obsahu do věty tázací. Místo "Ale to není pravda, co říkáš!" zkuste "Jsi si tím, co říkáš, tak naprosto jistý? A z jakého důvodu?"

Dávám výpověď. Nevážíte si mě
Více čtěte ZDE.

Ryjte do hlupáka otázkami. Ptejte se po zdrojích jeho jistot - zpravidla jsou pochybné. Ptejte se, zda k tomu, co on tvrdí, neexistují ještě jiné možnosti. Zkrátka - nikdo nevydrží argumentovat věčně. Zakončíte-li svou argumentaci tečkou nebo vykřičníkem (a vše vás k tomu svádí), nastalé ticho jde k vaší tíži. (Aha, už nemá, co by řekl - pomyslí si o vás leckdo kolem.) Zakončíte-li věcně stejnou argumentaci otazníkem, nastalé ticho jde k tíži vašeho protivníka. Je to on, na kom je řada, aby s ním něco udělal.

Existují i celé knížky s desítkami takových řečnických protitriků, takových slovních vyproštění ze sevření, takových protiúderů, takových obran proti manipulaci. Kdo byť trochu hledá, najde.