Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Home office, čili práce z domova, je v kurzu. Vydělají firmy i zaměstnanci

aktualizováno 
Zájem o práci z domova v Česku prudce roste. Tento způsob zaměstnávání začal být „in“ v době krize, kdy firmy šetřily i na nákladech na pracovní místo.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - počítač, práce u počítače, žena, notebook | foto: Profimedia.cz

Doma pracují lidé intenzivněji, déle a s větší produktivitou. Důvodů je více, mezi ty nejčastější patří, že nejsou rušeni kolegy a předvídají nedůvěru zaměstnavatele, který nemůže kontrolovat jejich výkon. O to víc se snaží. Uvádí to zpráva Gender Studies, která se věnuje slaďování práce a rodiny.

Benefit v podobě home office a pružné pracovní doby zaznamenal loni velký nárůst popularity na straně zaměstnanců i zaměstnavatelů. "Je oblíbený napříč všemi obory. Patří mezi top deset nejžádanějších benefitů. Největší meziroční nárůst je v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Využívá ho více než 40 procent všech IT profesionálů," říká ředitel personální agentury Robert Half a dodává: "Je nutné připomenout, že v tomto případě je home office chápán jako možnost pracovat určitý počet dní v měsíci nebo týdnu z domova. Větší část pracovní doby ale zaměstnanec stejně tráví ve firmě."

Čtyřicet procent IT pracovníků využívá home office

Nebýt v kanceláři se cení

Takový systém práce z domova nabízí svým pracovníkům například společnost Scio. Home office tam využívá téměř 70 procent lidí.

"Maximálně mi to vyhovuje. Mám malého syna, mohu se mu věnovat i přes den a práci si posunu na večer či noc. Pokud bych si někdy měl vybírat, jestli menší plat a home office, nebo vyšší plat a práci v kanceláři, zvolil bych první variantu," říká Bohumil Kartous z managementu Scia. Zároveň odmítá námitky některých odpůrců flexibilního zaměstnávání, že lidé doma ztrácejí kontakt s firmou, což se odráží ve výsledku jejich práce.

"Všichni jsme spolu v kontaktu, navíc se pravidelně v práci setkáváme každé úterý a čtvrtek ve stanovené hodiny. Domluvíme se na všem potřebném, vyřešíme věci, které se týkají všech, a pak se rozejdeme domů. Pokud řešíme něco aktuálního, samozřejmě se v práci sejdeme i jindy," dodává Bohumil Kartous.

Home office využívají i v administrativě a bankovnictví. Například v Citibank pracuje z domova zhruba 30 procent zaměstnanců, které banka vybavila potřebnou technikou. "Některé kolegyně pečující o malé děti mohou pracovat z domova téměř denně, jiní zaměstnanci mohou využívat tento způsob třeba jednou až dvakrát za týden," říká Branislav Cehlárik, manažer pro vnější vztahy firmy Citibank. Podle něj se systém za čtyři roky osvědčil, pracovní výsledky "domácích zaměstnanců" jsou srovnatelné s výsledky kolegů v kanceláři.

Bez odpovědnosti a důvěry to nejde

Odborníci pracovního trhu se shodují, že práce z domova je možná jen v případě oboustranné důvěry, tedy tam, kde na pracovišti panují dobré vztahy mezi vedením a podřízenými.

"Zejména ze strany zaměstnance vyžaduje vyšší míru disciplíny a samostatnosti. Z tohoto důvodu nemusí být home office vhodný pro každého zaměstnance," tvrdí Aleš Křížek z firmy Robert Half, který předpokládá, že zaměstnavatelé budou nabízet práci z domova a pružnou pracovní dobu stále častěji. "Současně bude zajímavé v příštích letech pozorovat, jak budou zaměstnavatelé reagovat na nastupující generaci Y, tedy lidi narozené mezi roky 1979 a 1999, kteří preferují rovnováhu mezi prací a soukromým životem," dodává Křížek.

Předsudky stranou

Práci z domova oceňují především rodiče malých dětí, handicapované osoby nebo lidi pečující o své blízké. A ti, kdo žijí v malých odlehlých vesnicích. Má pro ně jasné výhody.

Spokojené by mohly být i malé a střední firmy, kterým by to umožnilo využívat kvalifikovanou pracovní sílu s úsporou nákladů na místo. "Firma nemusí zajišťovat stravování, ušetří i za energie, nemusí platit za přesčasy či za práci ve dnech volna a svátků," dává příklady Kateřina Nevřalová ze společnosti Euroface Consulting, která pracovala na projektu Teleworking – šance pro zaměstnání, jenž se mimo jiné zabývá i flexibilním zaměstnáváním.

Práce z domova má však i nevýhody. „V našem průzkumu uváděli zaměstnavatelé menší kontrolu práce a problémy s předáváním informací. Při dalším zkoumání se ukázalo, že jsou to předsudky. Máme už takové komunikační prostředky, které kontrolu umožňují. A hlavně to, zda podřízený dobře plnil své úkoly, se projeví na odevzdané práci," míní Nevřalová a upozorňuje na jiný problém: "Lidé pracující z domova mohou pociťovat izolovanost, stres, absenci kontaktu s kolegy. Jsou však metody, které simulují osobní kontakt s pracovním týmem.Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Z malé dílny vybudoval obuvnické impérium. Pak nastaly spory o majetek

Zakladatelem zlínské továrny byl Tomáš Baťa (vpravo), který na trh prorazil s...

Nastoupíte do unikátní pracovny, která funguje jako výtah, a za okamžik se ocitnete na vyhlídkové terase...KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

Jaké odškodnění žádat, když po příletu nedorazí kufr, nebo je na odpis

Ilustrační snímek

Letět na dovolenou či služební cestu letadlem je rychlé a pohodlné. Můžete mít však smůlu a vaše zavazadla, která jste...

PŘEHLEDNĚ: Kdy zaměstnavatel musí uznat a odškodnit úraz jako pracovní

Ilustrační snímek

Aby mohl být úraz zaměstnance považován za pracovní, musí být splněno několik podmínek. Především se úraz musí stát při...

Další z rubriky

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

PŘEHLEDNĚ: Kdy zaměstnavatel musí uznat a odškodnit úraz jako pracovní

Ilustrační snímek

Aby mohl být úraz zaměstnance považován za pracovní, musí být splněno několik podmínek. Především se úraz musí stát při...

Co je dobré vědět o odvodech a daních, když si v létě přivyděláváte

Ilustrační snímek

Prázdninové měsíce jsou ideální příležitostí pro přivýdělek nejen pro studenty, ale i zaměstnance nebo osoby samostatně...

Čínská bublina o velikosti 42 bilionů dolarů

Čínská bublina o velikosti 42 bilionů dolarů

Kurzy.cz Svět financí jako by se v posledních týdnech smrštil na prakticky jediný problém: americkou obchodní válku s Čínou, sou...

Najdete na iDNES.cz