Nesnesitelná lehkost home office. Práce z domova není jednoduchá

Na jedné straně svoboda, na té druhé samota. Mnozí, kteří v březnu home office vítali, dnes sahají po antidepresivech. Recepty, jak zvládnout práci z domova, ne u každého fungují.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pojem home office už leckterému uchu nezní jako splněný sen. „Člověk, který o práci z domova sní a má hlavu plnou představ, jak je to skvělé a jednoduché, brzy vystřízliví. Je potřeba sebedisciplína a kázeň. První dny můžou být zajímavé, ale s těmi dalšími je to stejný stereotyp jako chodit do práce. Jen s tím rozdílem, že doma je člověk dopoledne většinou sám,“ říká Nikolas Pátek, marketingový ředitel společnosti Colop, který home office velmi využívá.

Hledáte pohodlnou práci z domova? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz

Zaměstnancům se naprosto promění rituály. Už nemusí vstávat a odcházet v určitou hodinu, ale také si nepopovídají v kuchyňce ani v sousední kavárně, na poradách se nevtipkuje jako dřív a u oběda je také každý sám.

„Reakce na nařízený home office jsou samozřejmě velmi individuální, a můžeme tedy spíše hovořit o tom, co je časté. Na začátku je běžná reakce, že odpočinek bude častější než práce. Zvláště u pozic, kde se před home office pracovalo výhradně v kanceláří a doma vůbec. Po týdnu dvou se začnou povinnosti hromadit, a to vyvolá často pocit viny nebo studu, který vede k navrácení k práci. Je ovšem také riziko, že tyto pocity převládnou a zaměstnanec se dostane do depresivní a prokrastinační spirály,“ říká psycholog společnosti Devire Michal Kubánek.

KVÍZ: Pracujete z domova online? Umíte se ubránit kybernetické kriminalitě?

Ale z praxe zná i zcela opačný typ zaměstnance, skoro stejně častý. „A pak jsou tady tací, kteří zjišťují během prvního týdne, že když nikdo vedle nich nelouská oříšky a nesrká kafe, pracuje se jim výrazně lépe a jediný stres, který mají, je ten z návratu do normálního fungování,“ vysvětluje psycholog.

Jen zrak a sluch

Na jaře byla Martina Melicharová nadšená. Ze dne na den zůstala na home office ona i její partner ajťák. Z bytu na pražském Proseku vyráželi na procházky do poloprázdných parků, sledovali filmy a vařili skvělé obědy, které se ale po několika týdnech začaly zajídat.

„Kdybych to shrnula, řekla bych, že jsem byla v práci efektivnější, nic mě nerušilo, ušetřila jsem čas. Ale zároveň mě čím dál víc frustrovalo, že nemám téměř žádný sociální kontakt a doma byla ponorka. Teď se to zase jako bumerang vrací,“ zoufá si manažerka, která se v menším podniku stará o výdaje.

„Záleží na osobnosti, ale může se dostavit silný pocit odloučení a neschopnost pracovat. Když v kanceláři vidíte, že ostatní pracují, pracujete taky, protože vám ani nic jiného nezbývá. Najednou jste doma a tam máte naprosto jiné návyky,“ poznamenává Nikolas Pátek.

„Práce na dálku s sebou přináší zajímavé psychologické aspekty, které, myslím, teprve budou předmětem dalšího zkoumání. Bez sociálního fyzického kontaktu trvá každá komunikace déle. Ze čtyř smyslů (zrak, sluch, čich, hmat), které běžně používáme, jsme omezeni pouze na dva – zrak a sluch. A to je významný rozdíl,“ míní lektorka Alexandra Safi Narwa z ManpowerGroup.

Body pro podnikatele

Jako manažer si Nikolas Pátek na práci z domova vyzkoušel i své lidi. „Člověk, který je v práci průměrný, bývá podle mé zkušenosti na home office dokonce podprůměrný. Nejhorší jsou však univerzální návody na home office, které určitě každý čte a zkouší se řídit podle nich. Ale je důležité si to udělat po svém. Každému sedí něco jiného,“ míní manažer společnosti Colop.

Z koho se stane „domácí“ profesionál nejdřív? „Práce z domova může více vyhovovat lidem, kteří třeba podnikali a nyní jsou zaměstnaní, různým nezávislým profesionálům, kteří si umějí plánovat svůj čas efektivně a podobně,“ přemítá Nikolas Pátek z Colop.

Řadový zaměstnanec si podle něj projde několika fázemi od toho, že zkusí v pyžamu ráno sledovat seriály a u toho pracovat, až po extrémní dodržování některých homeofficových pravidel z internetu.

Anebo bude odpočítávat čas, až se bude moct vrátit mezi své. „V první vlně korony jsme zavedli práci z domova pro všechny pozice, u nichž to bylo možné. Naši zaměstnanci neměli s tímto způsobem práce problém, ale jakmile to situace dovolila, velmi rádi se vrátili do kanceláří. Díky této zkušenosti jsem přesvědčena, že ani v budoucnosti pro nás home office nebude běžným formátem práce,“ říká Jaroslava Šindelářová z logistické společnosti Geis.

Úzkost z izolace, obavy z nemoci či ztráty zaměstnání se snaží tlumit všemi prostředky i personalisté, kteří coby styční důstojníci mezi vedením a podřízenými vysílají správné impulzy, aby vše šlo hladce.

Proti neduhům na home office nasazují firmy online kurzy všeho druhu. „Pořádáme pravidelné týmové neformální telefonáty, kde probíráme běžná témata jako knihy, filmy a podobně. V dubnu jsme uspořádali webinář s psychologem, který radil, jak se vyrovnat s pocity izolace a nejistoty, a na měsíc říjen plánujeme na téma mentální zdraví další workshopy,“ představuje Lenka Pospíšilová ze SAP Services.

Peníze na výbavu

Vedení firem zase řeší domácí produktivitu. I když ne všude stejně. „Existují odhady, že i když produktivita mírně klesne, vzhledem k tomu, že firmám klesnou náklady spojené s prací v kancelářích, společnost přesto ušetří,“ říká Ladislav Hájek, manažer pobočky personální agentury Grafton Recruitment.

SPOČÍTÁNO: Kolik stojí home office a co vám musí zaměstnavatel proplatit

Podle něj se řada podniků o takové úspory se svými zaměstnanci i podělí – třeba navýšením datových limitů nebo příspěvkem na vybavení domácí kanceláře. Tyto firmy pak efektivitu zaměstnanců řeší.

„Setkáváme se s různými modely řízení. Od polovojenského vedení, kdy se zaměstnanci se svými úkoly hlásí několikrát denně, přes benevolentnější způsoby, kdy se úkoly sledují v nějaké aplikaci či pomocném trekovacím systému. A existují i úplně volné modely, kdy jsou zaměstnanci necháni svému osudu, neboť se manažer často mylně domnívá, že jeho lidi ‚přece vědí, co mají dělat‘. Neexistuje obecná rada, jak by manažer měl postupovat,“ říká Ladislav Hájek.

  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...