Horké léto: jak ho v práci přežít

  • 207
Abyste udrželi pracovní tempo i v rozpálených letních dnech, to chce silnou vůli. Pomoci může stále se rozšiřující používání klimatizace a nápoje, často poskytované firmami zdarma. Ale nesprávně používaná klimatizace spíše škodí!

Dělník, který nedávno pracoval ve stavební buňce na jedné pražské stavbě, se nejspíš kvůli horku nedožil konce směny. Jeho srdce nezvládlo téměř šedesátistupňovou teplotu, ve které se po mnoho hodin pohyboval. I když případy nedodržení zásad hygieny práce většinou nekončí takto tragicky, je třeba se důsledně bránit slunečnímu žáru a nadměrnému teplu.

V nepříznivých podmínkách zásadně klesá pracovní výkon. A to může pro zaměstnavatele znamenat nepříjemnou ekonomickou ztrátu. Povinnost pečovat o své zaměstnance a vytvářet pro ně takové pracovní podmínky, aby při práci nehrozilo poškození jejich zdraví, ostatně ukládá zaměstnavatelům i zákoník práce.

Kromě pitné vody, která musí být k dispozici nejen pro pití, ale třeba pro případné ošetření ran, mají zaměstnanci, kteří pracují ve velkém horku nebo vykonávají fyzicky náročnou práci, nárok na takzvané ochranné nápoje. „Tyto nápoje musí být zdravotně nezávadné, nesmějí obsahovat příliš cukru, musí mít vhodnou teplotu a množství alkoholu v nich nesmí překročit jedno procento hmotnosti. Zákoník práce stanoví, že zaměstnanci v horkých provozech nemají zákaz požívat alkoholické nápoje, pokud jde o pivo se sníženým obsahem alkoholu, tedy maximálně osmistupňové,“ říká advokátka Markéta Tillerová.

Jak používat klimatizaci

Kromě péče o pitný režim se stále více firem snaží své pracovní prostory klimatizovat. Ale mnohdy nadšení ze zakoupeného systému a neznalost způsobí, že lidé klimatizaci používají nesprávně a diví se, že jim způsobuje zdravotní problémy. „Správně provozovaná klimatizace zajistí, že rozdíl mezi venkovní teplotou ve stínu a teplotou v místnosti bude okolo 6 °C (maximálně 8 °C). Jestliže je tedy venku tropický den s teplotou 33°C, optimální teplota v kanceláři by měla být 27 °C. Teplotní rozdíl vychází z fyzických dispozic člověka, pro kterého je kolísání teplot způsobené střídáním pobytu venku a uvnitř velmi nepříjemné, zvláště v případě lidí se srdečními problémy,“ vysvětluje Aleš Kroupa, obchodní ředitel firmy Klima-classic.

Samotné horko přispívá zejména ke ztrátě tekutin z těla, což se projevuje únavou, bolestmi hlavy, případně mdlobami.

I když je pochopitelné, že při provozu klimatizace jsou vhodnější zavřená okna a dveře, aby se zbytečně neplýtvalo energií a zařízení neztrácelo účinnost, klimatizace nenahradí přívod čerstvého vzduchu. „Občasné přirozené větrání je důležité, jinak se v místnosti hromadí zklimatizovaný, ale přesto vydýchaný vzduch přinášející únavu, ospalost a nesoustředěnost na práci,“ říká Aleš Kroupa.

Při práci v klimatizovaných místnostech si mnozí lidé stěžují na nachlazení, například rýmu nebo kašel. Může být klimatizace zdraví škodlivá? „Záleží na jejím správném nastavení, přiměřeně ochlazovaný vzduch může uškodit spíše citlivějším jedincům,“ tvrdí lékařka Pavla Chaconová.

Špatně nastavené zařízení může člověku způsobit i celkové podchlazení. „Problémem také bývá, že firmy instalují klimatizaci, jako by to byly ventilátory, a nechávají zaměstnance pracovat v proudu chladného vzduchu. Důsledkem bývají bolesti hlavy a zablokované obratle krční páteře,“ dodává Aleš Kroupa.

Provoz klimatizace také odvlhčuje v místnosti vzduch, proto by zaměstnanci neměli, i když necítí velkou žízeň, zapomenout doplňovat tekutiny.

Lidé, kteří klimatizaci špatně snáší by se v první řadě měli snažit domluvit se zaměstnavatelem na prohlídce a případném vyčištění zařízení, případně úpravě nastavené teploty. „Pokud dlouhodobě nesnáší práci v klimatizovaném prostředí, pravděpodobně jim nezbývá nic jiného, než se obrátit na závodního lékaře, který posoudí jejich zdravotní stav a navrhne zaměstnavateli vhodnou změnu pracovních podmínek,“ vysvětluje Markéta Tillerová.

Přilby musí větrat

Nepříjemným letním vedrům jsou vystaveni nejvíce pracovníci ve venkovních provozech, na stavbách a v továrnách. I zde platí, že zaměstnavatel jim kromě dostatku tekutin musí zajistit dobré pracovní podmínky. Práci na rozžhaveném letním slunci se snaží omezovat například stavební společnost Skanska. „Na stavbách, kde pracoviště není chráněné před teplem a zejména přímým slunečním zářením, se organizuje práce v dělených směnách - část brzo ráno a část pozdě odpoledne,“ vysvětluje vedoucí vnějších vztahů Ondřej Šuch.

Během největší polední výhně jsou převáděni na jinou práci i pracovníci stavební firmy INTAU-CZ. „Při práci vně budov letní vedra zohledňujeme, říká její jednatel Tomáš Auda.“

Zvládnout nepříjemné teplo pomáhají i užitečné maličkosti. „Přilby, které v současnosti zavádíme, mají účinnější větrání a ochranné pracovní oděvy jsou z prodyšnějšího materiálu než v minulosti,“ říká Ondřej Šuch ze společnosti Skanska.

Když chybí klimatizace

Nemáte-li na pracovišti klimatizaci, pomozte si dodržováním několika zásad:

  • hodně pijte, ale vyhýbejte se chlazeným slazeným nápojům, zvolte neslazený čaj nebo vodu pokojové teploty
  • co nejvíce větrejte
  • pokuste se „rozhýbat“ vzduch pomocí ventilátorů
  • dělejte si častější pracovní přestávky
  • častěji měňte rytmus práce a druh činnosti

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

 

,