Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hory v Česku: služby i ceny světové

aktualizováno 
Projet se na saních tažených koňmi, posedět při sklence venku na kůžích pod vyhřívací lampou, nechat se přivézt na sjezdovku privátním instruktorem. Všechno, co bylo donedávna dostupné jen v cizině, si můžete dovolit i v českých horách. Musíte mít chuť a hlavně možnost utrácet.
Počasí, mraky, sníh, hory

Počasí, mraky, sníh, hory | foto: Profimedia.cz

Pokud budete jen lyžovat, pořídíte týdenní pobyt na tuzemských horách včetně permanentky v průměru zhruba za tři až osm tisíc korun, podle toho, které hory a středisko si vyberete.

Za další služby a atrakce zaplatíte další stovky až tisíce korun. Například dvě hodiny individuální výuky lyžování s odvozem na sjezdovku a domů přijdou ve Špindlerově
Mlýně na 1200 korun, sklenka alkoholu v takzvaném apres-ski baru, tedy v místě, kam se chodí rovnou ze sjezdovky, zhruba na 80 až 100 korun.

Mimo velká centra je levněji

Česká republika je obkroužená horami a sjezdovkami, stačí si vybrat podle ceny a nároků na lyžování. K dražším místům patří Krkonoše, především kvůli nejznámějšímu zdejšímu středisku Špindlerovu Mlýnu. Provozovatelé menších krkonošských areálů se však nechávají slyšet: Krkonoše nejsou jen Špindlerův Mlýn, jinde jsou ceny i poloviční.

NENECHTE SI UJÍT
Domek (c) profimedia.cz/corbis
Jak ručit za družstevní byty?
Paní Lucie si vybrala byt v cenové relaci odpovídající jejím možnostem. Má to ale jeden háček - jde o byt družstevní. Hypoteční ústavy obecně na družstevní byty neposkytují hypotéku, resp. nelze jimi za úvěr ručit.
Daně, daňové nedoplatky, daň
Nižší daně? Když splníte podmínky
Skoro polovinu roku vyděláváme peníze, které pak v rámci všelijakých daní odevzdáme státu. Podnikatelé mají tuto skutečnost víc na očích, protože za ně žádné odvody neřeší zaměstnavatel.
myš - (c) profimedia.cz/corbis
Je lepší být v práci šedá myš, nebo vamp?
Nemohlo mi ujít, jak si kolegyně ochočila šéfa. Směje se jeho někdy přihlouplým vtipům, ukazuje výstřih, pohazuje hřívou. Neodporuje mu, ale stejně vše dělá po svém. Mám to dělat také tak?

Zatímco například týdenní pobyt na Pustevnách v Beskydech přijde včetně permanentky zhruba na 3500 korun, v Peci pod Sněžkou je nutné počítat i s dvojnásobnou cenou. Záleží především na typu ubytování a blízkosti sjezdovek.

Například na Králickém Sněžníku seženete nocleh za 250 korun, harrachovské penziony si účtují za osobu v pokoji s příslušenstvím zhruba 400 až 600 korun, ve Špindlerově Mlýně je třeba počítat s 600 až 900 korunami. Denní permanentka v hlavní sezoně tu stojí 750 korun. Jinde se pohybují ceny zhruba od 300 do 550 korun.

„Byli jsme velmi překvapeni úrovní služeb v Špindlerově Mlýně. Blíží se nebo vyrovná alpským zemím. Kvalita tratí, ubytování, půjčoven, pohostinství či doplňkových služeb je už velmi podobná,“ říká Soňa Dostálová, která jezdí do nejznámějšího horského střediska s přestávkami už od konce šedesátých let.

„Jediné, co jsme městu vytýkali, byly špatně sjízdné, kluzké vedlejší silnice,“ doplňuje. Ondřej Katz ze SKI magazínu potvrzuje, že Špindlerův Mlýn je naše nejlepší, ale také nejdražší středisko.

Pokud však dává například rodina s dětmi přednost klidu a domácí pohodě, může si vybrat některý zmenších areálů. Ondřej Katz uvádí jako příklad středisko Kohůtka v Jeseníkách či Bublavu v Krušných horách.  O návštěvníky se perou i další střediska.

Konkurují i Alpy

Například ve Ski areálu Lipno slibují kvalitní výcvikové hřiště pro děti s pohyblivými koberci pro přepravu začátečníků a vyhřívanou hernou, kde mohou malí lyžaři odpočívat. Herlíkovice lákají na upravené, dlouhé sjezdovky a levnější ubytování a služby v těsné blízkosti Špindlerova Mlýna.

Cenovou konkurencí pro tuzemská střediska začínají být i Alpy. Obecně jsou tu ceny zhruba o dvacet až padesát procent vyšší v porovnání s velkými českými centry, ale najdou se týdny, kdy nemusí návštěvník zaplatit o nic víc než například v Krkonoších.

Manželé z Ostravy v důchodovém věku využili nabídky týdenního mimosezonního pobytu v rakouském Wagrainu pro návštěvníky nad 60 let s permanentkou zdarma. Za ubytování v penzionu přímo na sjezdovce zaplatili dohromady 15 tisíc korun. Podle nich je škoda, že takové nabídky nenajdou lidé běžně v cestovních kancelářích. Oni sami si pobyt si zařídili prostřednictvím internetu, žádná cestovka v jejich okolí jim podobný nenabídla.

Chcete vědět, jak si užít lyžařský týdenní pobyt na horách za tři, pět, nebo deset tisíc? Rady a tipy, jak ušetřit na horách, naleznete v našem aktuálním tématu.

Kam jezdíte na hory vy? Myslíte si, že je výhodnější jet do Alp než například do Krkonoš? S jakými nejlevnějšími nabídkami jste se kdy setkali? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Úroky u hypoték rostou každý měsíc. Ideální je refinancovat úvěr v létě

Ilustrační snímek

Na konci roku bude podle odborníků průměrný úrok u hypotéky s pětiletou fixací na 3,5 %. To značí, že ten, komu se...

Zájem o hypotéky klesá, úrokové sazby stagnují

Ilustrační snímek

V červenci o hypoteční úvěry nebyl valný zájem. Oproti červnu bylo v sedmém měsíci letošního roku uzavřeno o 2 014...

Zájem o hypotéky roste kvůli obavám ze zdražení a zpřísnění podmínek

Ilustrační snímek

Hypotéky po květnovém zastavení růstu úrokových sazeb začaly mírně zlevňovat. Průměrná úroková sazba klesla na 2,49...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz