Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hospodští bojují o zákazníky a zlepšují polední menu

  10:00aktualizováno  10:00
Spolek, to je mezi ostravskými štamgasty pojem. V notoricky známé restauraci v centru Ostravy posedávalo vždy pár zákazníků už od rána. Teď prý krize dorazila i sem – po desáté hodině ráno tu není ani jeden.

František Dvořáček, majitel restaurace Spolek | foto: MF DNES

Jedna z vůbec nejstarších hospod v kraji pocítila první dopady ekonomické krize poprvé na počátku letošního roku. "Leden, to ještě jakžtakž šlo, ale únor byl bídný," říká provozovatel ostravského pivního baru a restaurace Spolek František Dvořáček. Jak dodává, je zvědavý, co se bude dít dál.

Podle něj se teď snaží šetřit všichni. "Ubylo obecně zákazníků ze všech vrstev. Ať už z bank, co chodili na pivo, nebo i těch štamgastů, co chodili večer," vysvětluje Dvořáček. Krize se podepsala nejen na návštěvnosti, ale také na útratě, kterou tu návštěvníci nechávají. "Ani ten stálý štamgast si už nedá ty svoje čtyři nebo pět piv, ale dá si třeba jen tři," dodává.

Za únor tak ve Spolku zaznamenali pokles tržeb o jednu pětinu. "Co jsem se bavil s ostatními kolegy, tak u nich je to podobné. V podstatě ten pokles o pětinu je všude. Někde i víc. Zatím to ještě není tak bolavé, ale už to je cítit," říká Dvořáček. Peněz na nákup nových věcí či vybavení tak začíná ubývat. 

Zdokonalujeme denní menu

A jak se s poklesem tržeb snaží ostravský Spolek vyrovnávat? "Je pravda, že moc toho neděláme. Pouze se snažím personálu vštěpovat, že host je jeho bytí. Pokud nebude host, nebudou ani oni. Snad to trošku funguje," vysvětluje. A pak si přece jen ještě na něco vzpomíná: "Když se sejde partička, dáme jim alespoň rozkrájené chleby se škvarkama na chuť a pro pocit, že o ně je zájem. A snažím se zdokonalovat denní menu, i když počty pozvolna klesají, ale velice pozvolna."

František Dvořáček provozuje ostravský Spolek už desátým rokem. Podařilo se mu sem po několika letech, co byl uzavřen, zpátky nalákat hosty. Spolek je tak znovu vyhledávaným místem. Obzvláště pak v létě využívají lidé příjemného posezení na zahradě se vzrostlými stromy. "Zahradu jsem také rozšířil o nový přístřešek, kterému se zase říká vagon, a o čtrnáct lavic, což je asi sedmdesát míst navíc," nastiňuje Dvořáček. Už tak je ostravský Spolek svým prostorem asi největší v Ostravě. Bez zmíněných 70 míst se sem vejde 150 hostů.

Období ve Spolku považuje František Dvořáček za své nejúspěšnější. A tak doufá, že i přes krizi se v centru Ostravy udrží. "I v minulosti, když byla krize, vždycky hosté byli."

Hlavní zájem: zákazník

Jiří Štefek z oddělení komunikace Hospodářské komory ČR si myslí, že do hospod a restaurací se bude chodit vždycky. Hospodské bude zajímat, jak často a kolik peněz lidé v jejich zařízeních utratí. "Hostinští budou muset začít inovovat a lákat na něco, co by se mohlo nazývat kýčem. Například na jídla z babiččiny kuchařky či krajové speciality nebo speciality z cizích zemí. Smažený sýr, kuřecí prsíčka Havaj či nakládaný hermelín si může kdekdo udělat doma," říká.

V případě přemrštění cen majitelům restaurací hrozí podle něj odliv hostů a krach. Své hosty by si měli  "hýčkat", nabízet jim širokou nabídku jako polední výhodná menu. "Pro majitele hospod na venkově a v malých městech stojí za úvahu rozšíření kulturní nabídky jejich zařízení," domnívá se. "Od věci není ani čas od času pořádat něco na způsob happy hour, kdy třeba za každé druhé pivo bude třetí gratis, ten čas je pak pochopitelně třeba nastavit tak, aby návštěvníky tato nabídka přilákala do zařízení o hodinu či dvě dříve, než by normálně přišli."
 

co si ještě přečtete v mf dnes

13. 3. Vyhněte se chybám při hledání práce
14. 3. Pracujte pro stát, je to jistota

Autoři:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Pět tipů, jak přeprat únavu v práci. Pomůže správné sezení i přestávky

Ilustrační snímek

Zná to snad každý. Přijdete z oběda, začnou vám padat víčka a poslední, na co máte chuť, je pustit se do práce. Jak...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz