Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hotové peníze - co musíte a nemusíte přijmout

aktualizováno 
Používání hotovosti se stále ještě nevyhnete. A tak se s ní čas od času dostanete do situací, které vás mohou zaskočit, nebo vám dokonce sáhnout do peněženky. Podívejte se, jaká máte práva, ale také povinnosti při používání drobných. Radíme také, jak se vyhnout vysokým poplatkům za výměnu.
Existují mince, které nemusíte převzít. Stačí vědět jaké to jsou.

Existují mince, které nemusíte převzít. Stačí vědět jaké to jsou. | foto: Reuters

Hotovost, neboli platné bankovky a mince vydané Českou národní bankou (dále jen ČNB), jsou zcela běžnou součástí našeho života. Ať si jdete pro noviny, svačinu, šaty nebo jen dítěti dáváte kapesné. To vše obvykle zahrnuje manipulaci s bankovkami a mincemi různých nominálních hodnot. Zkrátka jen s platební kartou v řadě situací nevystačíte. A nezáleží na tom, zda si peníze vybíráte z bankomatu nebo raději na přepážce v bance.

Pokud upřednostňujete výběry na přepážce či vás k nim nutí omezené limity platební karty, měli byste vědět, jaká jsou základní pravidla pro výplatu hotovosti. Vy totiž takovou skladbu peněz, kterou vám na přepážce pokladní "vysází“, nemusíte přijmout. To však neplatí pro centrální banku (ČNB) a banky obecně.

. jaké bankovky najdete v bankomatech:

České spořitelny

200 Kč, 1 000 Kč, příp. 2 000 Kč

ČSOB
od 100 Kč do 5 000 Kč (bankovky vyjma 50korunových)

Komerční banky

500 Kč, 1 000 Kč, 2 000 Kč (ve vybraných bankomatech i 200 Kč)

Raiffeisenbank/eBanky

200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč

UniCredit Bank

200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2 000 Kč

Ostatní právnické osoby (např. obchody)  a především fyzické osoby mohou totiž odmítnout přijetí mincí už nad 10 kusů téže nominální hodnoty, stejně tak mohou odmítnout přijetí mincí nad celkovou částku 100 korun u mincí do nominální hodnoty 10 korun včetně a nad celkovou částku 500 korun u mincí vyšších nominálních hodnot. Převzít nemusíte ani platné české a československé pamětní mince. Tak praví litera vyhlášky ČNB, realita však může být i jiná.

Například v Kauflandu tak zaplatíte nákup v hodnotě 200 korun klidně v padesátihaléřových miních. "Vycházíme z toho, že peníze jsou peníze a že v tomto ohledu nedáváme svým zákazníkům jakékoliv omezení“, sdělil iDNES.cz Michael Štekl, tiskový mluvčí společnosti Kaufland ČR.

Nicméně výčet toho, co u pokladny můžete bez obav odmítnout převzít nebo čím naopak už v obchodě zaplatit nemůžete, nekončí. Můžete totiž odmítnout přijmout rovněž oběhem opotřebované nebo poškozené peníze, ale i takové peníze, u nichž máte podezření, že jsou pozměněné či padělané. 

Od pokladny s hotovostí neodcházejte, na pozdější reklamace nebude brán zřetel
Rozhodně si předtím, než odejdete od přepážky, předávanou hotovost vždy přepočítejte a celý obnos sami překontrolujte s ohledem na pravost. Pokud odejdete a budete chtít později reklamovat, že částka není úplná, nepochodíte.

Pokladní rovněž včas upozorněte, jak celý obnos chcete vyplatit – tedy v jakých nominálních hodnotách. Pokud vámi požadovanou skladbu hotovosti nebude schopna nabídnout, velmi pravděpodobně se bude snažit vydat takovou, která se maximálně přiblíží vaší představě.

. drobné raději vložte na účet

V případě, že potřebujete vyměnit větší množství drobných za peníze vyšší nominální hodnoty, raději celý obnos vložte na svůj účet a pak peníze vyberte z bankomatu. Pokud vám totiž pokladní případný poplatek neodpustí, vyjde to levněji.

Výměna drobných za jiné? Obvykle žádný problém
Pro výměnu vyšších nominálních hodnot za nižší si zajděte do banky, tam vám je vymění bez problémů a hlavně většinou bez poplatku.

Samozřejmě to platí v případě, že nehodláte směnit větší množství kusů bankovek či mincí jedné nominální hodnoty. Pak už se vám totiž může stát, že poplatek za realizaci výměny zaplatíte. V Bawag Bank činí například sazba za výměnu peněz 5 %, min. 25 a max. 1 000 korun bez rozdílu množství měněných bankovek mincí, ale podle tiskové mluvčí banky jsou drobné výměny poskytovány bezplatně. Jinde zaplatíte až v případě 50 či více kusů.

 Banka  Zpoplatněná výměna (od ks bankovek či mincí) Výše poplatku
 Bawag Bank  nerozhoduje  5 %, min. 25 a max. 1 000 Kč
 Citbank  nerozhoduje  0 - 1 %, min. 100 Kč/2 %, max. 150 Kč*
 Česká spořitelna  od 101  2 %, min. 100 Kč
  ČSOB  od 50   2 %, min. 100 Kč
 Komerční banka  od 51  1 %, min. 100 Kč
 Raiffeisenbank/eBanka  -  zdarma
 UniCredit Bank  od 100  10 %, min. 100 Kč
 Volksbank  nerozhoduje  100 Kč
Pozn.: * Platí pro neklienty banky a neroztříděné bankovky a mince.
Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Má ještě smysl kupovat nemovitosti, vydělají vůbec? Poradí odborník

Ilustrační snímek

Češi investují ve velkém do nemovitostí. Nakupují byty, domy, komerční objekty a ty pak pronajímají. Měli by i dál? Co...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Od roku od roku 2021 bude zrušeno stávající osvobození od DPH při dovozu malých ...

Kurzy.cz Ministryně financí Alena Schillerová se dnes zúčastnila česko-francouzského kolokvia o obchodu se zbožím a službami pro...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz