Hrazení uniformy

  • 5
Pracoval jsem jako strážný a po skončení pracovního poměru jsem měl obdržet doplatek mzdy 2000 korun. Místo toho jsem obdržel 800 korun a částka 2000 korun mi byla sražena. Prý jsem povinen hradit uniformu, kterou jsem od zaměstnavatele při nástupu obdržel. Ale v pracovní smlouvě ani jinde o jejím hrazení není nic uvedeno. Co mám dělat?

V. Kolek, Praha 4

Nejdříve ke sražené částce zaměstnavatel nemůže provádět žádné srážky ze mzdy zaměstnance bez jeho souhlasu podle § 121 zákoníku práce a § 12 č. 1/1992 Sb. zákona o mzdě v platném znění, kromě případů vyjmenovaných v těchto dokumentech. Srážka za uniformu mezi ně ale v žádném případě nepatří. A za další - zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky podle § 133a zákoníku práce. Mezi ně patří podle odst. 2 i oděv nebo obuv, které zaměstnavatel poskytuje podle konkrétních podmínek práce. K tomuto účelu má vyhotovit seznam těch ochranných prostředků, které bude zaměstnancům poskytovat. Vyžaduje-li, aby zaměstnanci během výkonu práce nosili firemní oděv nebo uniformu, pak tyto oděvní součástky musí pro ně zakoupit a poskytnout je (zapůjčit) k výkonu jejich práce.

Zaměstnavatel rovněž odpovídá za řádnou údržbu, praní a čištění těchto oděvních součástek. Bližší podmínky pak upravuje vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí č. 204/1994 Sb. ve znění vyhlášky č. 279/1998 Sb. V žádném případě nesmí zaměstnavatel nahrazovat poskytování těchto pracovních prostředků finančním plněním. Z uvedených zásad tedy zcela jasně vyplývá, že zaměstnavatel postupuje nesprávně a v rozporu se zákoníkem práce, když sráží zaměstnanci hodnotu těchto věcí ze mzdy. Proto se můžete obrátit se svou písemnou stížností na příslušný úřad práce a požádat ho, aby provedl u zaměstnavatele kontrolu, jak dodržuje pracovněprávní a mzdové předpisy.