Hrozí Česku argentinský scénář?

  18:05aktualizováno  18:05
Spolu s tím, jak se v posledních dnech prohloubila měnová a hospodářská krize v Argentině, třetí ekonomicky nejvýkonnější země Latinské Ameriky, zvýšila se opět opatrnost investorů k zemím pod hlavičkou “emerging”. Toto označení lze volně přeložit jako “rozvíjející se země”. Bohužel do této skupiny zatím patří i Česká republika, a proto se jí jakákoliv krize v jiné emerging zemi dotýká, ačkoliv je tato vazba pouze psychologická. Naskýtá se proto otázka, zda opravdu naše ekonomika patří mezi emerging markets a zda nám hrozí něco podobného argentinské krizi.

Co se děje v Argentině

Ačkoliv se Argentina potýká s ekonomickými problémy již řadu let, sled událostí vzal v posledních dnech rychlý spád.  Počátkem týdne zavedla centrální banka rozsáhlá omezení bankovních operací, jejichž cílem je zamezit odlivu bankovních vkladů a zabránit útoku střadatelů na banky. Vláda omezila výběr hotovosti z bankovních účtů na 1000 dolarů za měsíc. Rovněž na 1000 dolarů byl omezen převod peněz do zahraničí vyjma obchodních plateb.

Ve čtvrtek byla argentinská vláda nucena zabavit peníze penzijních fondů(!!), aby měla na výplatu mezd ve veřejném sektoru, na důchody a v neposlední řadě i na výplatu úroků z emitovaných dluhopisů. Významný zdroj financování – pomoc Mezinárodního měnového fondu (IMF) – totiž mezitím odmítl poskytnout další půjčku ve výši 1,3 mld. USD do doby, než bude jasný státní rozpočet na příští rok a dokud nebudou omezeny výdaje. Následovala finanční panika, kdy většina Argentinců v očekávání devalvace pesa vybírali své vklady a měnili je na dolary. Objem úspor v argentinských bankách se tak letos snížil již o zhruba 17 procent.

Určité uklidnění přinesla včerejší dohoda Argentiny s IMF, kdy se Argentina zavázala k omezení daňových úlev pro podniky. Tím se sníží výdaje státu o zhruba 4 mld. dolarů (zhruba 10%). Mezinárodní fond na oplátku poskytne zadlužené zemi další půjčku.

V čem tkví jádro problému?

Jak je možné, že se jedna z nejvyspělejších zemí Jižní Ameriky dostala do takových potíží? Primárním důvodem je vysoké zadlužení země – Argentina dnes dluží více než  132 mld. dolarů. Dalším důvodem je zvolený měnový režim. Jelikož Argentina trpěla na konci 80. let vysokou inflací (až 200% měsíčně), rozhodla se v roce 1991 pro fixaci kurzu pesa k dolaru v kurzu 1:1. Tím sice velice rychle došlo k poklesu inflace, zároveň ale argentinská centrální banka ztratila možnost regulovat domácí ekonomiku prostřednictvím aktivní měnové politiky. V konečném důsledku se Argentina ocitla v začarovaném kruhu, kdy si pro udržení ekonomické stability byla nucena neustále půjčovat více peněz ze zahraničí. Účinný recept, známý z příkladu Brazílie či Mexika – devalvaci měny – nelze v současné situaci použít.

Kvůli neudržitelnosti stávající situace nabídl IMF zemi dvě možné varianty řešení – buď  země opustí od fixace pesa k dolaru (tj. znehodnotí peso) anebo naopak přijme americký dolar jako svoji národní měnu. Obě tyto varianty jsou zatím pro Argentinu, zastoupenou ministrem hospodářství Domingem Cavallo, nepřijatelná.

Vývoj argentinských akcií od roku 1987

Zdroj: MSCI

Můžeme se dostat do podobné situace?

Stejně jako v Argentině, i v naší zemi v posledních letech výrazně narůstá zadlužení státu. Oficiální státní dluh je sice nižší než 10 mld. dolarů, pokud ale započteme skryté zadlužení státu (obsahující například budoucí závazky státu na ekologii či zatím neuplatněné garance státu), dostaneme se k mnohem vyšší částce. Značný rozdíl je ale v měnovém režimu české koruny, jejíž kurz je plně flexibilní. Centrální banka tak má mnohem volnější ruce při výkonu měnové politiky. Pokud například zemi hrozí stagnace či deprese, může banka snížením úrokových sazeb zvýšit investice i výrobu. Navíc pro českou ekonomiku hraje i blízkost vyspělých západních ekonomik a proces postupného začleňování do Evropské Unie.

Je tedy zřejmé, že podobná krize České republice v dohledné době nehrozí. Přesto však může být varovným mementem pro příští českou vlády, kam by se mohla česká ekonomika dostat, pokud by i tato vláda pokračovala v dalším zadlužování. Zásadním krokem přitom bude reforma důchodového zabezpečení, které je ve stávající podobě dlouhodobě neudržitelné. První signálem svědčícím o budoucím snižování výdajů státu je i nedávné prohlášení ministra financí Rusnoka, ve kterém poukázal na neúnosnost čtyřapůltisícové státní podpory na stavební spoření.

Jak chránit své úspory před krizí?

I když je krize české ekonomiky nepravděpodobná, argentinský příklad ukazuje, že i ve fungující tržní ekonomice může stát „zkonfiskovat“ soukromé úspory. Pokud je stát v krizi, jako první šáhne po dlouhodobých nelikvidních vkladech, jakými jsou například penzijní fondy.  Proto lze těm, kteří se obávají podobného scénáře v domácích podmínkách, doporučit ukládat peníze pouze do krátkodobých produktů (tedy ne na termínované vklady nad jeden rok, do penzijních fondů či do stavebního spoření). Tím se ale tito lidé „okradou“ o vyšší výnos, plynoucí z dlouhodobějších spořících produktů. Alternativním řešením je uložení peněz do zahraniční měny, v tomto případě ale zase výrazně narůstá riziko devalvace zahraniční měny vůči koruně.

Bojíte se podobné krize jakou dnes zažívá Argentina? Co byste v podobné situaci dělali? Napište nám svůj názor!

 

Autor:


Nejčtenější

Studia nejsou levná. Spočítali jsme, kolik stojí měsíčně vysokoškolák

Ilustrační snímek

Mít doma vysokoškoláka je pro mnohé rodiče značná finanční zátěž. Část nákladů na pokrytí studií si často mladí lidé...

Expertka: Ceny za hygienu zubů jsou různé, je to jako v luxusní restauraci

Prezidentka Asociace zubních hygienistek ve své pracovně.

Paní Eva dochází už tři roky na zubní hygienu v Přerově. Za každou návštěvu zaplatí kolem šesti set korun. Její sestra,...Vše o důchodu: Jít do penze dřív, pracovat na procenta či brigádničit

Ilustrační snímek

Ač jste duchem stále mladí, myšlenka na výši důchodu se nejspíš občas vloudí do hlavy každému. A také plány. Jít do...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace

Kurzy.cz Ještě před pár týdny řada komentátorů na trhu varovala před napřimující se výnosovou křivkou. Tedy před tím, že sazby a...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAGER KVALITY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 100 000 KčNajdete na iDNES.cz