Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdy na (po)vánočním nebi

aktualizováno 
Ve srovnání s posledním hodnocením českých fondů v říjnu si v lednovém scoringu polepšily především fondy peněžního trhu. Na výkonnosti fondů této kategorie se totiž pozitivně projevilo nedávné snížení úrokových sazeb. Tento vliv ale nebude trvat věčně a lze očekávat, že nižší úrokové sazby povedou v příštím čtvrtletí naopak ke zhoršení scoringu fondů této kategorie.

Fondům v ostatních kategoriích se v posledních třech měsících příliš nedařilo, když hvězdičky spíše ztrácely než získávaly. Jelikož je scoring počítán jako relativní hodnocení na souboru českých i zahraničních fondů, znamená to, že si české fondy vedly relativně hůře než zahraniční fondy. Dobrou zprávou je ale skutečnost, že si české dluhopisové fondy stále udržují slušně vysokou výkonnost a tudíž i nadprůměrný scoring.

Příznivé je i to, že se řada hodnocených českých fondů pomalu rozrůstá s tím, jak se protahuje historie výkonnosti fondů. V lednu nově hodnocenými fondy jsou PKIS růstový OPF a ČSOB výnosový. Dále se v hodnocení objevil fond J&T AM PERSPEKTIVA-Peněžního trhu, který byl nově začleněn do našich databází. Pojďme se nyní blíže podívat na hodnocení podle kategorií fondů.

Fondy peněžního trhu

Jak již bylo řečeno, v této kategorii si většina fondů polepšila, a to o jednu hvězdičku. Výjimkou je fond AKRO Obligace, který se neodlepil ode dna a stále drží pouze jednu hvězdičku, a fondy CitiMoney Czech Crown Fund (dříve Citicorp OPF peněžního trhu) a ČSOB peněžního trhu, které naopak jednu hvězdičku ztratily a nyní se mohou pyšnit pouze dvěmi hvězdičkami. První hodnocení nováčka mezi fondy - fondu J&T AM PERSPEKTIVA-Peněžního trhu, není nijak oslňující, když získal nejnižší možný počet hvězdiček – jednu.

Dluhopisové fondy

V této kategorii se neobjevily žádné nové fondy, naopak vypadl fond IKS Eurobondový, který se sloučil s fondem IKS Dluhopisový. Scoring této kategorie je bezkonkurenčně nejvyšší, když více než polovička hodnocených fondů obdržela ocenění nejvyšší – pět hvězdiček. Jedinou změnou oproti říjnu v této kategorii je snížení scoringu o jednu hvězdičku u fondu ČSOB český dluhopisový (nyní tři hvězdičky). Spekulace o dalším poklesu úrokových sazeb nasvědčují tomu, že si tato kategorie udrží vysoký scoring i v následujících měsících.

Smíšené fondy

V této kategorii dochází obvykle k největším posunům v hodnocení, neboť investiční strategie českých smíšených fondů je značně rozdílná – některé smíšené fondy jsou podle složení portfolia de facto akciovými fondy a jiné zase dluhopisovými fondy. Je tedy překvapivé, že tentokrát se změnil scoring pouze u tří fondů. Po jedné hvězdičce ztratily fondy 1.IN Středoevropský fond, IKS Balancovaný (oba dva nyní dvě hvězdičky) a fond Živnobanka – Korunový balancovaný fond (nyní jedna hvězdička). Nováčkem mezi hodnocenými fondy je fond PKIS růstový OPF, který získal dvě hvězdičky. Na špici hodnocení se s pěti hvězdičkami již delší dobu udržuje fond investAGe AG7 FOND, který vyniká jak z hlediska výkonnosti, tak i rizika.

Akciové fondy 

V této kategorii se mezi hodnocenými fondy objevil nově fond ČSOB výnosový. Již dva české akciové fondy tak mají pětiletou historii, která je podmínkou pro hodnocení výkonnosti k minimálnímu investičnímu horizontu této kategorie. Hodnocení obou fondů je průměrné – tři hvězdičky. Oba fondy mají sice podprůměrný výnos, ale na druhou stranu i podprůměrnou kolísavost hodnoty podílového listu.

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože tyto fondy jsou příliš „mladé“ a zatím nemají zdaleka dostatečně dlouhou historii k jejich hodnocení.

Fondy peněžního trhu

Scoring leden 2002

Scoring říjen 2001

Union peněžní trh

*****

****

1. IN. Fond peněžního trhu

*****

****

ISČS-Sporoinvest

****

***

ISČS-MERKUR

***

**

Živnobanka-Sporokonto

***

**

IKS Peněžní trh

***

**

CitiMoney Czech Crown Fund

**

***

ČSOB peněžní trh

**

***

AKRO Obligace

*

*

J&T AM PERSPEKTIVA-P

*

n.a.

ČSOB výnosový

***

n.a.

Dluhopisové fondy

 

 

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

*****

ISČS-Bondinvest

*****

*****

CitiBond Czech Fund

****

****

ČSOB český dluhopisový

***

****

NEWTON Investment, Kosíř

**

**

Smíšené fondy

 

 

investAGe AG7 FOND

*****

*****

Živnobanka-Interkonto

****

****

NEWTON FOND PLUS

****

****

1.IN Výnosový fond

***

***

ČP Invest – Smíšený OPF

***

***

Union vyvážený

***

***

1.IN Středoevropský fond

**

***

IKS Balancovaný

**

***

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

PKIS růstový OPF

**

n.a.

AKRO výnosový

*

*

AKRO Český

*

*

NEWTON Investment, Praděd

*

*

Živnobanka-Korunový balancovaný fond

*

**

Akciové fondy

 

 

1.IN Akciový fond

***

***

n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem. 

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

Ztratil Váš fond hvězdičku nebo ji naopak získal? Myslíte si, že změny ve scoringu jsou oprávněné? Napište nám svůj názor!

 

Autor:


Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Firemní dluhopisy netransparentních firem se šíří trhem

Ilustrační snímek

Řada investičních odborníků doporučuje, aby Češi při sestavování svého investičního portfolia zvážili také investici do...

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Vzniká nové odvětví, investoři se mohou přetrhnout aneb marihuanové akcie

Kurzy.cz Takzvané marihuanové akcie jsou podle mne jedním z nejzajímavějších jevů na akciovém trhu. Jde o společnosti, které dík...

Najdete na iDNES.cz