Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdy na (po)vánočním nebi

aktualizováno 
Ve srovnání s posledním hodnocením českých fondů v říjnu si v lednovém scoringu polepšily především fondy peněžního trhu. Na výkonnosti fondů této kategorie se totiž pozitivně projevilo nedávné snížení úrokových sazeb. Tento vliv ale nebude trvat věčně a lze očekávat, že nižší úrokové sazby povedou v příštím čtvrtletí naopak ke zhoršení scoringu fondů této kategorie.

Fondům v ostatních kategoriích se v posledních třech měsících příliš nedařilo, když hvězdičky spíše ztrácely než získávaly. Jelikož je scoring počítán jako relativní hodnocení na souboru českých i zahraničních fondů, znamená to, že si české fondy vedly relativně hůře než zahraniční fondy. Dobrou zprávou je ale skutečnost, že si české dluhopisové fondy stále udržují slušně vysokou výkonnost a tudíž i nadprůměrný scoring.

Příznivé je i to, že se řada hodnocených českých fondů pomalu rozrůstá s tím, jak se protahuje historie výkonnosti fondů. V lednu nově hodnocenými fondy jsou PKIS růstový OPF a ČSOB výnosový. Dále se v hodnocení objevil fond J&T AM PERSPEKTIVA-Peněžního trhu, který byl nově začleněn do našich databází. Pojďme se nyní blíže podívat na hodnocení podle kategorií fondů.

Fondy peněžního trhu

Jak již bylo řečeno, v této kategorii si většina fondů polepšila, a to o jednu hvězdičku. Výjimkou je fond AKRO Obligace, který se neodlepil ode dna a stále drží pouze jednu hvězdičku, a fondy CitiMoney Czech Crown Fund (dříve Citicorp OPF peněžního trhu) a ČSOB peněžního trhu, které naopak jednu hvězdičku ztratily a nyní se mohou pyšnit pouze dvěmi hvězdičkami. První hodnocení nováčka mezi fondy - fondu J&T AM PERSPEKTIVA-Peněžního trhu, není nijak oslňující, když získal nejnižší možný počet hvězdiček – jednu.

Dluhopisové fondy

V této kategorii se neobjevily žádné nové fondy, naopak vypadl fond IKS Eurobondový, který se sloučil s fondem IKS Dluhopisový. Scoring této kategorie je bezkonkurenčně nejvyšší, když více než polovička hodnocených fondů obdržela ocenění nejvyšší – pět hvězdiček. Jedinou změnou oproti říjnu v této kategorii je snížení scoringu o jednu hvězdičku u fondu ČSOB český dluhopisový (nyní tři hvězdičky). Spekulace o dalším poklesu úrokových sazeb nasvědčují tomu, že si tato kategorie udrží vysoký scoring i v následujících měsících.

Smíšené fondy

V této kategorii dochází obvykle k největším posunům v hodnocení, neboť investiční strategie českých smíšených fondů je značně rozdílná – některé smíšené fondy jsou podle složení portfolia de facto akciovými fondy a jiné zase dluhopisovými fondy. Je tedy překvapivé, že tentokrát se změnil scoring pouze u tří fondů. Po jedné hvězdičce ztratily fondy 1.IN Středoevropský fond, IKS Balancovaný (oba dva nyní dvě hvězdičky) a fond Živnobanka – Korunový balancovaný fond (nyní jedna hvězdička). Nováčkem mezi hodnocenými fondy je fond PKIS růstový OPF, který získal dvě hvězdičky. Na špici hodnocení se s pěti hvězdičkami již delší dobu udržuje fond investAGe AG7 FOND, který vyniká jak z hlediska výkonnosti, tak i rizika.

Akciové fondy 

V této kategorii se mezi hodnocenými fondy objevil nově fond ČSOB výnosový. Již dva české akciové fondy tak mají pětiletou historii, která je podmínkou pro hodnocení výkonnosti k minimálnímu investičnímu horizontu této kategorie. Hodnocení obou fondů je průměrné – tři hvězdičky. Oba fondy mají sice podprůměrný výnos, ale na druhou stranu i podprůměrnou kolísavost hodnoty podílového listu.

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože tyto fondy jsou příliš „mladé“ a zatím nemají zdaleka dostatečně dlouhou historii k jejich hodnocení.

Fondy peněžního trhu

Scoring leden 2002

Scoring říjen 2001

Union peněžní trh

*****

****

1. IN. Fond peněžního trhu

*****

****

ISČS-Sporoinvest

****

***

ISČS-MERKUR

***

**

Živnobanka-Sporokonto

***

**

IKS Peněžní trh

***

**

CitiMoney Czech Crown Fund

**

***

ČSOB peněžní trh

**

***

AKRO Obligace

*

*

J&T AM PERSPEKTIVA-P

*

n.a.

ČSOB výnosový

***

n.a.

Dluhopisové fondy

 

 

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

*****

ISČS-Bondinvest

*****

*****

CitiBond Czech Fund

****

****

ČSOB český dluhopisový

***

****

NEWTON Investment, Kosíř

**

**

Smíšené fondy

 

 

investAGe AG7 FOND

*****

*****

Živnobanka-Interkonto

****

****

NEWTON FOND PLUS

****

****

1.IN Výnosový fond

***

***

ČP Invest – Smíšený OPF

***

***

Union vyvážený

***

***

1.IN Středoevropský fond

**

***

IKS Balancovaný

**

***

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

PKIS růstový OPF

**

n.a.

AKRO výnosový

*

*

AKRO Český

*

*

NEWTON Investment, Praděd

*

*

Živnobanka-Korunový balancovaný fond

*

**

Akciové fondy

 

 

1.IN Akciový fond

***

***

n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem. 

Podrobný popis výpočtu scoringu u ukázku výpočtu naleznete zde.

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

Ztratil Váš fond hvězdičku nebo ji naopak získal? Myslíte si, že změny ve scoringu jsou oprávněné? Napište nám svůj názor!

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Grafton Recruitment Praha
PLÁNOVAČ VÝROBY A NÁKUPU, až 30 000 Kč/měs.

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.