Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdy přibývají i ubývají

aktualizováno 
Ve srovnání s posledním hodnocením českých fondů v lednu si v dubnovém scoringu polepšily především fondy peněžního trhu. Ve výkonnosti fondů této kategorie se pozitivně odrazil pokles krátkého konce výnosové křivky v důsledku snížení úrokových sazeb ČNB v lednu a v dubnu. Dlouhý konec výnosové křivky reagoval na snížení sazeb ČNB s menší intenzitou a to se projevilo v celkově nezměněném scoringu dluhopisových fondů oproti situaci na konci roku 2001.

Nepolepšila si příliš ani kategorie smíšených fondů, když některé fondy hvězdičku získaly a jiné naopak ztratily. Jediný zástupce akciových fondů byl chudší o jednu hvězdu. Jelikož je scoring počítán jako relativní hodnocení na souboru českých i zahraničních fondů, znamená to, že si české fondy s výjimkou fondů peněžního trhu ve srovnání se zahraniční konkurencí sice nepohoršily, ale ani nepolepšily.

 

Mezi hodnocenými fondy se poprvé objevil dluhopisový fond IKS Plus bondový, který vznikl ze smíšeného fondu IKS Plus balancovaný, nově otevřený fond ČP Invest – Fond globálních značek a smíšený fond investAGe AGB, který teprve nyní dosáhl dostatečně dlouhé historie ke scoringovému ohodnocení. Ve scoringu naopak nenajdete oba bývalé fondy IS Union, které se sloučily s fondy společnosti J&T Asset Management. Pojďme se nyní blíže podívat na hodnocení podle kategorií fondů.

 

Fondy peněžního trhu

Jak již bylo řečeno, tato kategorie si celkově vylepšila scoring. Jmenovitě šest fondů zvýšilo své hodnocení, z čehož pět o jednu hvězdičku (ISČS-Sporoinvest, Živnobanka-Sporokonto, IKS Peněžní trh, ČSOB peněžní trh a J&T AM Perspektiva-P) a fond  CitiMoney Czech Crown Fund (dříve Citicorp OPF peněžního trhu) hned o dvě hvězdičky. Výjimkou z pravidla je fond 1. IN. Fond peněžního trhu, který jednu hvězdičku ztratil a nyní se může chlubit čtyřmi hvězdičkami, a fond ČSOB výnosový, který taktéž ztratil jednu hvězdičku a nyní má pouze dvě. Fond AKRO Obligace si oproti lednu nepolepšil a má stále nejnižší scoring.

 

Dluhopisové fondy

Dluhopisové fondy si drží nejvyšší průměrný scoring ze všech kategorií, když polovička z hodnocených fondů obdržela nejvyšší možné hodnocení – pět hvězdiček. Znamená to, že poměr výnos/riziko je u českých dluhopisových fondů výrazně výhodnější než u jejich zahraničních konkurentů.

 

Největší změnu v této kategorii zaznamenal fond ISČS-Bondinvest, který ztratil dvě hvězdičky (nyní má pouze průměrné tři hvězdičky).  O jednu hvězdičku si pohoršil fond Newton konzervativní (nyní  pouze jedna hvězdička), naopak si polepšily fondy CitiBond Czech Fund (pět hvězdiček) a ČSOB český dluhopisový (čtyři hvězdičky). Nováček této kategorie, fond IKS Plus bondový, dostal vzhledem ke svému smíšenému původu velice příznivé ohodnocení tří hvězdiček.

 

Smíšené fondy

V této kategorii dochází obvykle k největším posunům v hodnocení, neboť investiční strategie českých smíšených fondů je značně rozdílná – některé smíšené fondy jsou

Zajímají-li vás další informace o fondech, naleznete je v naší specializované sekci ZDE nebo na stránce, která je na fondy přímo zaměřena: fondy.idnes.cz

podle složení portfolia de facto akciovými fondy a jiné zase dluhopisovými fondy. Celkem sedm fondů změnilo svůj scoring, z čehož tři směrem nahoru a čtyři směrem dolů. Po jedné hvězdičce získaly fondy PKIS růstový OPF (nyní tři hvězdičky), AKRO český a NEWTON balancovaný (oba dvě hvězdičky). Po jedné hvězdičce ztratily fondy NEWTON FOND PLUS, 1.IN Výnosový fond , ČP Invest - Smíšený OPF a IKS Balancovaný. Nováčkem mezi hodnocenými fondy je fond investAGe AGB, který hned při své premiéře získal vysoké hodnocení čtyř hvězdiček. Na špici hodnocení se s pěti hvězdičkami již delší dobu udržuje fond investAGe AG7 FOND, který vyniká jak z hlediska výkonnosti, tak i rizika.

 

Akciové fondy

V této kategorii jsou mezi českými fondy hodnoceny pouze dva fond - 1.IN Akciový fond a ČP Invest – Fond globálních značek. Důvodem je krátká historie ostatních českých akciových fondů k objektivnímu hodnocení jejich výkonnosti. Akciový fond 1.IN si udržel stejné hodnocení tří hvězdiček jako v lednu. Nováček v hodnocení ČP Invest – Fond globálních značek, původem uzavřený podílový fond KIS z druhé vlny kupónové privatizace, obdržel při své premiéře dvě hvězdičky. Tento fond má proti průměru nízké riziko, ale i výkonnost.

 

V poslední kategorii – fondů fondů – zatím není hodnocen ani jeden český fond, protože tyto fondy jsou příliš „mladé“ a zatím nemají zdaleka dostatečně dlouhou historii k jejich hodnocení.

 

Fondy peněžního trhu

Scoring duben 2002

Scoring leden 2002

ISČS-Sporoinvest

*****

****

1. IN. Fond peněžního trhu

****

*****

Živnobanka-Sporokonto

****

***

IKS Peněžní trh

****

***

CitiMoney Czech Crown Fund

****

**

ISČS-MERKUR

***

***

ČSOB peněžní trh

***

**

ČSOB výnosový

**

***

J&T AM PERSPEKTIVA-P

**

*

AKRO Obligace

*

*

 

 

 

Dluhopisové fondy

 

 

IKS Dluhopisový

*****

*****

1.IN Dluhopisový fond

*****

*****

ISČS-Sporobond

*****

*****

CitiBond Czech Fund

*****

****

ČSOB český dluhopisový

****

***

ISČS-Bondinvest

***

*****

IKS Plus bondový

***

n/a

NEWTON konzervativní

*

**

 

 

 

Smíšené fondy

 

 

investAGe AG7 FOND

*****

*****

Živnobanka-Interkonto

****

****

investAGe AGB

****

n/a

NEWTON FOND PLUS

***

****

PKIS růstový OPF 

***

**

1.IN Výnosový fond

**

***

ČP Invest – Smíšený OPF

**

***

1.IN Středoevropský fond

**

**

AKRO mezinárodní balancovaný

**

**

Pioneer Trust

**

**

AKRO Český

**

*

NEWTON balancovaný

**

*

IKS Balancovaný

*

**

AKRO výnosový

*

*

Živnobanka-Korunový balancovaný fond

*

*

 

 

 

Akciové fondy

 

 

1.IN Akciový fond

***

***

ČP Invest – Fond globálních značek

**

n/a

 

 

 

 

n.a. – údaje nejsou k dispozici, a to z jednoho z následujících důvodů: a) fond neměl v minulosti dostatečně dlouhou historii k výpočtu scoringu, b) fond je nově začleněn na stránky Fincentra

 

Srovnat fondy podle scoringu můžete v Interaktivním výběru, pokud si zvolíte kategorii fondu a v kritériích zatrhnete Scoring. Kromě celkového scoringu uvádíme i jakýsi subscoring v obou dílčích složkách – výnosu a riziku. Jednoduše tak zjistíte, zda je vysoký scoring fondu způsoben vysokým výnosem nebo nízkým rizikem.

 

Podrobný popis výpočtu scoringu a ukázku výpočtu naleznete zde.

 

Pokud nevíte, k čemu je scoring a k čemu naopak není, přečtěte si článek Scoring – hvězdy nepadají jen z nebe.

 

Ztratil Váš fond hvězdičku nebo ji naopak získal? Myslíte si, že změny ve scoringu jsou oprávněné? Napište nám svůj názor!

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Další z rubriky

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

ČNB příští týden zvýší sazby. Korunu tak vůči euru zdraží na nejvyšší úroveň od ...

Kurzy.cz Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání ve středu příští týden zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Půjde...Najdete na iDNES.cz