Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hyperinflace: za kilogram chleba se platilo miliardami marek

aktualizováno 
Během první světové války si vlády uvědomily, jak důležitým mezinárodním platebním prostředkem je zlato. Hlad po zlatě přetrvával i v poválečné době, charakterizované rozvratem papírových měn. Papírová měna je zcela mladá a málo vyzkoušená. Může být stejně tak důvěryhodná jako zlato?
Peníze, euro, dolar

Peníze, euro, dolar | foto: Profimedia.cz

Německá marka byla na počátku 20. let natolik zasažena hyperinflací, že se za kilogram chleba platilo miliardami marek a na dopisy se lepily známky v nominální hodnotě několika milionů. Ukázalo se, že bez zlata či nějakého jiného pevného systému měny to za kapitalismu nejde. A tak se ve dvacátých letech zrodil standard zlatého slitku. O co šlo?

V oběhu již nebyly zlaté mince, jejichž volná ražba byla zakázána, ale bankovky a neplnohodnotné mince, které byly jen omezeně směnitelné za zlato – totiž pouze za zlato ve formě zlatých slitků. Průměrná váha zlatého slitku byla 12,5 kilogramů, tedy k jeho koupi bylo zapotřebí značné peněžní částky. To byla pro většinu obyvatel vážná ekonomická překážka, která bránila tezauraci zlata.

Následky na sebe nedaly dlouho čekat. Zlato ve vnitřní ekonomice přestalo plnit funkci oběživa a platidla, takže pohyb jeho ceny se odtrhl od pohybů cen zboží a vznikl tak nesoulad mezi nominální a reálnou hodnotou obíhajících peněz. Ve vnějších vztazích přestal kurz měny oscilovat v rámci daných zlatých bodů, čímž se vytvořily předpoklady k pozdějšímu mezinárodnímu měnovému chaosu. Velká deprese 30. let znamenala počátek konce standardu zlatého slitku. Měny států „zlatého bloku“ postupně devalvovaly, až nakonec zcela opustily princip směnitelnosti za zlato.

Určitou obměnou standardu zlatého slitku byl tzv. standard zlaté devizy, přijatý na Janovské konferenci v roce 1922. Zlato se mohlo získat jen prostřednictvím „zlaté devizy“, tedy prostřednictvím směny národní měny za měnu udržující slitkový standard. Tento systém měl umožnit, aby i okrajové měny nesměnitelné za zlato mohly být definovány prostřednictvím zlata. Nicméně oba standardy ve svém důsledku znamenaly, že zásoby měnového zlata již nemusely přímo navazovat na objem národní měny a peněžní oběh. A to se jim stalo osudným. Ve vnějších ekonomických vztazích zlato působilo dál jako platební prostředek.

Zlato, nebo papírové peníze?

To je věčná otázka, kterou řeší ekonomové od doby, kdy se papírové peníze objevily na světě. Zatímco zlato ve funkci peněz má za sebou několikatisíciletou historii, kdy se osvědčilo jako spolehlivý uchovatel hodnoty, papírová měna je zcela mladá a málo vyzkoušená. Může být stejně tak důvěryhodná jako zlato?

První papírové peníze se v Evropě objevily koncem 17. století. Vlastně se původně jednalo o směnky, tedy o dlužní úpisy, které se dostaly do peněžního oběhu. Po vzniku centrálních emisních ústavů – bank nebo ministerstev – přešlo právo vydávat papírové peníze do jejich rukou. Dnes pro označení papírových peněz běžně používáme slovo „bankovka“, avšak bankovky jsou ve skutečnosti jen určitým druhem papírových peněz. Jedná se o cenný papír vydaný bankou, který je kryt zlatými rezervami nebo pohledávkami banky. Je-li tak uzákoněno, banka je povinna na požádání směnit emitované bankovky za zlaté nebo stříbrné mince (zlatý nebo stříbrný standard). Zákonná směnitelnost bankovek za stříbro platila v našich zemích v letech 1762–1800, 1858–1859 a v roce 1816. Zlatý standard byl v platnosti od roku 1900 do zimy 1914/1915.

Prvními papírovými penězi v českých zemích byly tzv. bankocedule neboli bankocetle, které se dostaly do oběhu na základě císařského dekretu z 15. června 1762. Měly především sloužit k financování sedmileté války proti Prusku (1756–1763) a k umořování státního dluhu. Emisním ústavem byla Vídeňská městská banka, úzce propojená se státními úřady. Nekontrolovatelné emise bankocedulí, podnícené často snahou vylepšit státní rozpočet, vedly k známému fi nančnímu krachu v roce 1811, z kterého se obyvatelstvo vzpamatovávalo dlouhá léta.

Jaký ekonomický teror může nastolit papírová měna, neuvážlivě emitovaná a dostatečně nekrytá, jsme již viděli na příkladu poválečného vývoje v Německu. Kdo však ale kdy slyšel o hyperinflaci v Maďarsku? A přece i zde se odehrál poučný a zároveň odstrašující příběh papírových peněz. Maďarské poválečné hospodářství se podobně jako německé dostalo do víru obrovského nárůstu cen a mezd, který neustále vytvářel tlak na vydávání peněz se stále vyššími nominálními hodnotami, což zpětně sytilo roztočenou inflační spirálu. Číselné hodnoty vytištěné na bankovkách se s každou emisí neustále zvyšovaly, až nastal zásadní praktický problém – potřebný počet nul se již na bankovky nevešel. A tak posledním vytištěným číselným nominálem byla bankovka 100 000 pengö.

Nastalo období, kdy se nominální hodnota bankovek začala vyjadřovat zčásti slovně – 1 milión, 10 miliónů až 1 miliarda. Brzy i to bylo málo. Kromě toho se začalo šetřit na tisku, takže bankovky byly tištěny levným ofsetem a přestaly se číslovat. V další fázi byly emitovány bankovky, u nichž byla nominální hodnota doplněna o slovní dovětek, který plnil funkci násobku. Například bankovka označená jako „10 milionů“ a obohacená o dovětek „milion“ měla nominální hodnotu „deset milionů milionů“ – 10 000 000 000 000 pengö. Nejvyšší nominálem, jaký kdy byl v oběhu, byla bankovka s dovětkem „bilion“ – 100 milionů bilionů pengö.

Při měnové reformě z 29. července 1946, kdy byla zavedena nová měnová jednotka forint, byl stanoven tento oficiální přepočet: 1 forint = 400 000 kvadriliónů pengö. Pro srovnání – během poválečné hyperinflace v Německu byla nejvyšším nominálem v oběhu bankovka s nápisem 100 biliónů marek. Měla tedy o šest nul méně než podobná bankovka obíhající během maďarské inflace.

Ukázky z knihy
Jana Struže a Bohumila Studýnka:
ZLATO - Příběh neobyčejného kovu

1. díl: Drahé kovy: ideální podoba peněz
2. díl: Odkud se bere odvěká lidská touha po zlatě 
3. díl: Zlato přineslo světu stabilitu  


Úryvek je z knihy "ZLATO - Příběh neobyčejného kovu" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Finanční matematika pro každého 

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

Pro toho, kdo žije sám, by mělo být životní pojištění povinností

Životní pojištění stojí v průměru 5 % příjmů a v případě problému se rozhodně...

Životní pojištění má většina z nás spojeno se situací, kdy zemře živitel rodiny a díky pojistce jsou jeho blízcí...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?

Kurzy.cz Jak správně jako fyzická osoba zdanit příjmy z prodeje cenných papírů a z titulu držby cenných papírů? Kdy je možné osv...

Najdete na iDNES.cz