Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypoteční banky se s nabídkou v závěru roku nepřetrhnou

aktualizováno 
Proti loňskému roku je letos akční nabídka bank v oblasti financování bydlení na první pohled zajímavější. Ovšem zdání klame. Lidé, kteří by některé akce chtěli využít, si musí pospíšit. Především nižší úrokové sazby u několika bank či vyřízení hypotéky zdarma končí už v listopadu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pokud jste s hypotékou čekali na konec roku v domnění, že vám banky pod stromeček nadělí nějakou zajímavou akci v podobě super nízkých úroků či poplatkových prázdnin, máte víceméně smůlu. V porovnání s loňským koncem roku se ten letošní sice může zdát bohatší, v celkovém pohledu je však akcí poskrovnu.

Vánoce byly loni chudé, během roku panoval malý zájem

Pro připomenutí: na konci roku 2008 se nové klienty nesnažilo nějakou akcí přilákat sedm bank. Myslely na ně pouze Poštovní spořitelna, Wűstenrot, Komerční banka a UniCredit Bank a to buď dočasným zpracováním hypotéky bez poplatku nebo snížením úrokových sazeb. S novým produktem tehdy přišla LBBW Bank, která nabídla IQ Hypotéku Multi.

Během letošního roku klienti o hypotéky neprojevovali příliš velký zájem a v červnu se trh dokonce meziročně propadl o třetinu. Už během tradičně nejsilnějších letních měsíců proto některé banky klientům dočasně ulevovaly a snižovaly úrokové sazby.

Zvýhodněné hypotéky pak klientům nabízely banky zapojené do projektu Zelená úsporám.

Za zpracování úvěru dočasně ušetříte u GE Money Bank

Banky se z pohledu poplatku za vyřízení hypoték dělí do dvou skupin. Na ty, které jej trvale nevyžadují, sem patří například mBank či Raiffeisenbank a na ty, které si poplatek účtují. A do této skupiny se řadí GE Money Bank, která nyní umožňuje klientům ušetřit až 25 tisíc korun za zpracování hypotéky.

"Banka zaručí bezplatné zpracování hypotéky s fixací na tři, pět a deset let klientům, kteří o ni zažádají do 30. listopadu a podepíší smlouvu do konce února 2010," přibližuje akci Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.

co nabízejí banky na konec roku

Česká spořitelna
- úrokové zvýhodnění Ideální hypotéky - o 1 % nižší sazba na polovinu hypotéky do tří milionů korun - bez časového omezení, vyčleněno půl miliardy korun

ČSOB
- nižší úroková sazba od 5,19 % (hypotéka do 70 % hodnoty zástavy, vyšší než dva miliony korun, fixace 5 let) - platí do konce listopadu
- nižší úroková sazba od 5,39 % (fixace 10, 15, více než 20 let) - platí do konce listopadu
- Půjčka na lepší bydlení - účel úvěru doloží klient do 6 měsíců

GE Money Bank
- bez poplatku za vyřízená hypotéky - platí do konce listopadu

HSBC Bank
- nový hypoteční produkt HSBC Premier

Hypoteční banka
- nové webové stránky

Komerční banka
- snížení úrokových sazeb o 0,55 % procentního bodu - časově neomezeno

Poštovní spořitelna
- nižší úroková sazba od 5,29 % - platí do konce listopadu
- Úvěr na bydlení - účel úvěru doloží klient do 6 měsíců

Raiffeisenbank
- zvýhodňuje své stávající klienty

Wűstenrot hypoteční banka
- snížené úrokové sazby u Hypotéky Wűstenrot od 4,89 % do 5,24 %, u hypotéky REFIN od 4,85 % do 5,19 % - platí do 15. prosince

Banky nadělují nižší úrokové sazby

U pěti bank se klienti mohou na konci roku setkat se sníženými úrokovými sazbami. ČSOB, Poštovní spořitelna a Wűstenrot hypoteční banka mají akce časově omezené. Komerční banka a GE Money Bank snížení časově nelimitují.

Klienti ČSOB mohou až do konce listopadu získat úrokovou sazbu od 5,19 %. Tato sazba platí pro hypotéku do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti s pětiletou fixací. Navíc hypotéka musí být vyšší než dva miliony korun. Také v Poštovní spořitelně mohou klienti do konce listopadu dosáhnout na nižší úrokovou sazbu, a to od 5,29 %.

Od 16. října do 15. prosince nabízí snížené úrokové sazby u hypoték s pětiletou fixací Wűstenrot hypoteční banka. U Hypotéky Wűstenrot klient získá sazbu od 4,89 % do 5,24 % (garantovaná sazba), u hypotéky REFIN pak sazbu od 4,85 % do 5,19 % (garantovaná sazba).

Komerční banka úrokové sazby hypoték výrazně snížila od 19. října. Poklesly až o 0,55 procentního bodu. U GE Money Bank mohou klienti získat hypotéky s tří- a pětiletou fixací od 4,99 % ročně.

Raiffeisenbank zvýhodňuje své klienty

Se zajímavou novinkou přišla Raiffeisenbank, která zvýhodňuje své stávající klienty. Pro ně začíná úroková sazba již na 4,99 %.

"Všichni naši stávající klienti, ať už majitelé hypotéky či např. účtu, mají šanci na získání lepší úrokové sazby než doposud. Na rozdíl od jiných bank, které svým stávajícím klientům nabídnou horší sazbu než nově příchozím, my se naopak budeme k našim současným klientům chovat stejně jako k novým a v některých případech je dokonce zvýhodňovat," říká Jan Bureš, produktový manažer Raiffeisenbank.

Česká spořitelna úrokově zvýhodnila Ideální hypotéku

Některé banky inovovaly své stávající produkty. Česká spořitelna u produktu Ideální hypotéka umožní klientům získat o 1 % nižší sazbu na polovinu úvěru u hypoték až do tří milionů korun.

"Úrokové zvýhodnění je platné po celou dobu splatnosti (minimálně 20 let) bez ohledu na účel hypotéky s pětiletou fixací úrokové sazby a sjednaným pojištěným schopnosti splácet. Platí pro hypotéky splácené po celou dobu splatnosti," upřesňuje Klára Pačesová z Tiskového centra České spořitelny. Banka akci časově neomezila, nicméně je na ni vyčleněno půl miliardy korun.

ČSOB a Poštovní spořitelna svým klientům, kteří chtějí financovat své bydlení prostřednictvím úvěru a neuvažují o hypotéce, poskytují účelové úvěry (ČSOB – Půjčka na lepší bydlení, Poštovní spořitelna - Úvěr na bydlení). Obě banky získání těchto úvěrů klientům od října usnadnily a urychlily.

Klienti mohou nejdříve provést plánované úpravy bydlení, na které získají okamžitě peníze a na doložení potřebných dokladů účelu úvěru mají až šest měsíců. Nemusí tedy veškeré dokumenty pro doložení účelu předkládat při podání žádosti tak, jak tomu bylo dříve.

Hypoteční banka se rozhodla zvýšit komfort uživatelů svých webových stránek a zpřehlednit poskytované informace o bance a jejích produktech. Na podzim spustila nové webové stránky, kde se novinkou stala sekce Financování nemovitostí. "Klient si jednoduše zvolí nemovitost, kterou chce financovat a nechá se provést hypotékou krok za krokem. V závěru se rozhodne, zda si úvěr sjedná na pobočce nebo prostřednictvím webu," představila novinku Pavla Hávová z Hypoteční banky.

HSBC nově vstoupila na hypoteční trh

Od listopadu můžeme nově mezi hypoteční hráče počítat i českou pobočku britské HSBC Bank. Banka cílí především na bonitní klienty, podmínkou pro získání výhodných nadstandardních služeb a nízkých úrokových sazeb, je žádost o hypotéku vyšší než tři miliony korun. Produkt se jmenuje HSBC Premier.

Úroková sazba pro roční fixaci je poté od 4,5 % a pro pětiletou fixaci od 4,9 %.

Banka si za vyřízení úvěru účtuje poplatek 0,8 % (hypotéky do 5 milionů korun), resp. 0,5 % (hypotéky nad 5 milionů korun) z částky úvěru.

Raiffeisenbank do konce roku představí nový produkt

Mohou klienti ještě do konce roku očekávat nějakou zajímavou nabídku? Banky se pochopitelně z konkurenčních důvodů zdráhají poskytnout podrobnější informace. "Ještě do konce roku bychom chtěli představit zcela nový typ hypotéky," alespoň naznačil Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.

Také Česká spořitelna má pro klienty připravenou další zajímavou akci. V těchto dnech v bance startují s dalším úrokovým zvýhodněním pro financování nemovitostí z vybraných developerských projektů. "Ke Zvýhodněné Ideální hypotéce, kdy klient získává slevu 1 % na polovinu úvěru, má díky programu s developery možnost získat slevu další 1 % na polovinu úvěru," představila novinku Klára Pačesová z České spořitelny.
Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Odborník: Družstevní bydlení oživuje, má dnes řadu výhod včetně ceny

Ilustrační snímek

V 80. letech minulého století bylo běžné bydlet v družstevním bytě. Dnes je to podle mnohých přežitkem. Bytová družstva...

Hypotéky dál zdražují, a ne málo. Zájem klesá

Ilustrační snímek

Hypoteční rok 2017 byl zakončen průměrnou úrokovou sazbou 2,19 procenta. Leden 2018 potvrdil zdražování hypoték....

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz