Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hypoteční úvěr nebo investice?

Jsou lidé, kteří mají dost vlastních prostředků na to, aby z nich koupili nemovitost. Mají naspořen řekněme milion korun a potřebují byt ve stejné ceně. Není pro ně nic jednoduššího než jít a byt koupit. Proč taky ne. Vždyť se to tak dělá běžně s každým jiným zbožím. Potřebujeme-li ledničku, vybe re me peníze z účtu a ledničku si prostě koupíme. Jenže byt není zboží jako každé jiné a zpravidla jich nekupujeme několik za život. Při koupi bytu stojí za to zamyslet se, jestli neexistuje i jiná možnost.

Zkusme najít cestu přes úvěry. Určitě by bylo možné vzít si na byt úvěr a vlastní peníze nám zbudou. Ty pak můžeme někam uložit. Proč bychom to ale dělali? To je jednoduché. Uděláme to v případě, že na tom vyděláme. To znamená, že náklady na půjčení peněz musejí být menší než zisk z uložených peněz.

Úrokové sazby z hypotečních úvěrů se pohybují na úrovni kolem 7,5% ročně. Zohledníme-li daňové odpočty, dostaneme se na efektivní úrokovou sazbu asi 6%. Je možno náklady ještě nějak snížit? V některých případech ano. Pořizujeme-li např. novou nemovitost, máme nárok na státní finanční podporu. Avšak ne ve všech případech je nejlepší hypoteční úvěr. Je-li výhodnější stavební spoření, použijeme ho. Zde se v některých případech dostáváme na úrokovou sazbu 6% ročně, což po daňových odpočtech činí asi 4,8%. Náklady na hypoteční úvěr je možno ještě snížit vhodnou volbou splácení tohoto úvěru, třeba kombinací se stavebním spořením.

Při používání úvěrů musíme dát pozor na další výdaje, které mohou být s úvěry spojeny. Sem patří např. náklady na odhad nemovitostí nebo poplatky spojené s vyřízením úvěru. Někdy pro nás může být rozhodující doba vyřízení úvěru, protože nemůžeme tak dlouho čekat.

Náklady na úvěr jsou zhruba 6% ročně, někdy dokonce i nižší. Podaří se nám dosáhnout takového zhodnocení? Pomocí termínovaných vkladů nikoli. Existují však na trhu příležitosti, které tohoto zhodnocení dosáhnou. Mu­síme za nimi na kapitálový trh.

Doba investice pět let je dostatečně dlouhá na to, abychom měli dost možností obohatit naše portfolio o nějaké rizikovější, ale výnosnější investice. Jistou část portfolia mohou tvořit akcie. V žádném případě nemáme zaručeno, že naše portfolio určitě vydělá. Nikdy se nedá se stoprocentní jistotou říci, že získáme více než 6%. Existuje však velká šance na to, že výnosy budou výrazně vyšší než zmiňovaných 6%.

Zkusme se vydat na exkurzi do historie. Vezměme velmi konzervativní portfolio a podívejme se, jak by se vyvíjelo v uplynulých letech. Jako příklad použijeme portfolio světových cenných papírů z let 1981-1988 ve složení 30% peněžní trh, 50% obligace, 20% akcie (neznamená to, že jde o nejlepší možné portfolio, berme ho jenom jako ilustrační příklad). Naše modelové portfolio opravdu v jednom případě ze čtrnácti vydělalo méně než 6%. Vyneslo v pětiletém horizontu v průměru pouhých 5,8%. Při použitém úvěru a zároveň vkladu ve výši 500 000 Kč by to za pět let znamenalo ztrátu 6000 Kč. To v případě, že bychom měli největší smůlu. V druhém nejhorším období portfolio vydělalo v průměru 6,3%. To znamená za pět let zisk skoro 10 000 Kč. Již jsme dosáhli zisku, ale stále ještě nevýznamného. Jak by to vypadalo v prostředním případě (prostřední případ pro nás bude medián, to znamená, že existuje stejný počet horších a stejný počet lepších období)? Tento případ se dá považovat za typický. Vydělalo se v něm v průměru 10,5 % ročně. To u půlmilionového úvěru znamená zisk více než 150 000 Kč.

Co uděláme po pěti letech? Máme dvě možnosti. Buď nás investování bavi­ lo, přineslo nám zisk a budeme pokračovat, nebo nemáme dost pevné nervy na sledování investic a bojíme se prodělku, a pak můžeme hypoteční úvěr splatit. Důležité je, že existuje cesta zpět.

Tohoto postupu, kdy je výhodnější investovat cizí prostředky než vlastní, využívají některé hypoteční banky a přímo nabízejí svým klientům kombinaci hypotečního úvěru a investice. V tomto případě se jedná o hypoteční zástavní list, což je z našeho hlediska jedna z možných investičních příležitostí. Z pohledu kapitálového trhu je to dluhopis. Přináší jisté výhody. Má stejnou dobu splatnosti jako období pevné úrokové sazby u hypotečního úvěru a je velmi jistý. Neexistuje riziko, že bychom v některém období vydělali méně. Na druhou stranu není šance, že bychom získali výrazně více.

Možnost kombinovat hypoteční úvěr s investicí stojí minimálně za zvážení. Je možné najít jisté modifikace, které lze použít i v jiných případech než pouze tam, kde máme dostatek peněz na koupi bytu.

Když máme na to, abychom splatili hypoteční úvěr za deset let, a jsme schopni splácet dost vysokou měsíční částku, nestálo by za to zvolit hypotéku na dvacet let, mít nižší splátku a rozdíl výhodně investovat? Budeme mít po deseti letech dost peněz na splacení úvěru? Splátka hypotečního úvěru na deset let ve výši 1 mil. Kč při sazbě 8% je 12 000 Kč. Můžeme také zvolit dobu splatnosti dvacet let. Tomu odpovídá splátka 8 400 Kč. Rozdíl splátek (3 700 Kč) můžeme spořit a za deset let budeme mít dost prostředků na splacení úvěru.


Úryvek je z knihy "Financování vlastního bydlení" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Finanční rizika
Psychologie, algoritmy a umělá inteligence na kap. trzích
Finanční matematika pro každého

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...