Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypoteční úvěry trhají rekordy

aktualizováno 
Během června letošního roku bylo sjednáno tolik nových hypotečních úvěrů jako v žádném jiném měsíci nikdy předtím. Rozdíl mezi počtem hypoték poskytnutých v červnu a v květnu se blíží pěti stovkám. To samé platí i o celkovém objemu nových úvěrů. Pokles průměrných úrokových sazeb byl nejrychlejší v historii a konečná hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se poprvé dostala pod hranici 4,00 %.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Pokles průměrných úrokových sazeb byl velmi výrazný, hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se oproti květnu snížila o celých 0,28 procentního bodu. Od ledna 2003 až dosud došlo k prozatím nejrychlejšímu měsíčnímu poklesu maximálně o 0,23 procentního bodu. Je to výsledek masivního snižování úrokových sazeb hypoték, které provedly téměř všechny banky počátkem června.

Průměrná výše nových hypoték dosáhla 1 430 000 korun, což je opět historicky nejvyšší hodnota. Díky nižším úrokovým sazbám si lidé půjčují vyšší částky. K oblibě hypoték také přispívá všudypřítomná reklama bank, které je prezentují jako vhodný způsob financování bydlení pro širokou veřejnost. Pryč jsou doby, kdy byla hypotéka chápána jako úvěr pro bohaté. Banky se prostě snaží a podmínky hypoték přizpůsobují potřebám klientů. Ti si pak mohou dovolit půjčit vyšší částku. Hypoteční úvěry samozřejmě nejsou a nebudou pro všechny, ale rozhodně jsou dostupnější než dříve. Například přesně před dvěma lety bylo během června 2003 poskytnuto o přibližně 1 500 hypoték méně než letos v červnu.

Zdroj: Fincentrum

O dlouhodobé fixace není zájem

NENECHTE SI UJÍT
Boj (c) profimedia.cz/corbis
Investory neopouští nákupní nálada
Přestože se začátek týdne na trzích nesl spíše ve znamení poklesů a realizování zisků, další průběh ukázal, že nákupní nálada investory ještě neopustila.

král
Poctivost se bohužel moc nenosí
Vladimír David je ředitelem společnosti Rosana distribuující velkoobjemově balenou vodu.

Koupaliště
Sledujte vodu na koupalištích
Třebaže začátek prázdnin zatím neprovázela žádná velká vedra, která vždy čistotu vody zhoršují, hygienici už vydali několik zákazů koupání.

V minulosti si zájemci o hypoteční úvěr dobu fixace úrokové sazby příliš vybírat nemohli. Ve většině případů se sjednávala neměnná úroková sazba na pět let. I v současnosti jsou pětileté sazby nejoblíbenější. V červnu je zvolilo 37 % ze všech klientů bank. Velmi oblíbené jsou však i kratší fixace na jeden či tři roky. Jak je vidět z grafu, počet nových úvěrů s těmito dvěma fixacemi byl víceméně stejný. Roční sazby jsou totiž o mnoho nižší než sazby pětileté. Žádnou výjimkou není sazba s roční fixací ve výši pod 3 %.

V rámci konkurenčního boje začaly v minulých letech některé banky nabízet i delší fixace na deset či patnáct let. Jelikož jsou však u nich sazby velmi výrazně vyšší než u hypoték s kratší fixací, využívá je jen naprosté minimum klientů. V červnu z celkového počtu hypotečních úvěrů činily ani ne jedno procento.

U některých bank si lze zvolit fixaci zcela individuálně, třeba na dva roky či sedm let. Záleží na přání klienta. V červnu bylo z celkového počtu všech hypoték poskytnuto s takovými nepříliš standardními fixacemi více než 7 % hypoték.

Zdroj: Fincentrum

Vybrané červnové výsledky shrnuje následující tabulka.

Souhrn za červen 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 3,75 % 3,05 % 4,30 %
 Změna oproti minulému měsíci ò28 b.p.*  ò18 b.p.*  ò14 b.p.*
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 430 1 700 1 219
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 5 928 5 569 6 221
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 271 6 928 7 550
Účelovost úvěrů    
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 66 % 68 % 62 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 25 % 24% 28 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9 % 8% 10 %

Zdroj: Fincentrum

*28 bazických bodů = 0,28 procentního bodu


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Jakou fixaci úrokové sazby byste si u hypotéky vybrali a proč? Zvolili byste si hypotéku jako způsob financování svého bydlení? Pokud ne, jakému jinému řešení dáváte přednost?

Autor:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

NÁZOR: Kam zamíří sazby hypoték. Budeme platit 2,4 nebo 10 procent?

Martin Mašát

Ceny bytů rostou do nebe, sazby hypoték jsou stále nízké a úvěry si lidé berou jak housky na krámě. Nic ale netrvá...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Další nabídka

Kurzy.cz

Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?
Čeká český realitní trh osud podobný Německu či Švýcarsku?

Ceny nemovitostí rostly ve druhém čtvrtletí tohoto roku ve všech členských zemích EU s výjimkou Itálie (meziroční pokle... celý článekNajdete na iDNES.cz