Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hypoteční úvěry trhají rekordy

aktualizováno 
Během června letošního roku bylo sjednáno tolik nových hypotečních úvěrů jako v žádném jiném měsíci nikdy předtím. Rozdíl mezi počtem hypoték poskytnutých v červnu a v květnu se blíží pěti stovkám. To samé platí i o celkovém objemu nových úvěrů. Pokles průměrných úrokových sazeb byl nejrychlejší v historii a konečná hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se poprvé dostala pod hranici 4,00 %.
Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost - Dům, byt - ilustrační foto | foto: MF DNES

Pokles průměrných úrokových sazeb byl velmi výrazný, hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU se oproti květnu snížila o celých 0,28 procentního bodu. Od ledna 2003 až dosud došlo k prozatím nejrychlejšímu měsíčnímu poklesu maximálně o 0,23 procentního bodu. Je to výsledek masivního snižování úrokových sazeb hypoték, které provedly téměř všechny banky počátkem června.

Průměrná výše nových hypoték dosáhla 1 430 000 korun, což je opět historicky nejvyšší hodnota. Díky nižším úrokovým sazbám si lidé půjčují vyšší částky. K oblibě hypoték také přispívá všudypřítomná reklama bank, které je prezentují jako vhodný způsob financování bydlení pro širokou veřejnost. Pryč jsou doby, kdy byla hypotéka chápána jako úvěr pro bohaté. Banky se prostě snaží a podmínky hypoték přizpůsobují potřebám klientů. Ti si pak mohou dovolit půjčit vyšší částku. Hypoteční úvěry samozřejmě nejsou a nebudou pro všechny, ale rozhodně jsou dostupnější než dříve. Například přesně před dvěma lety bylo během června 2003 poskytnuto o přibližně 1 500 hypoték méně než letos v červnu.

Zdroj: Fincentrum

O dlouhodobé fixace není zájem

NENECHTE SI UJÍT
Boj (c) profimedia.cz/corbis
Investory neopouští nákupní nálada
Přestože se začátek týdne na trzích nesl spíše ve znamení poklesů a realizování zisků, další průběh ukázal, že nákupní nálada investory ještě neopustila.

král
Poctivost se bohužel moc nenosí
Vladimír David je ředitelem společnosti Rosana distribuující velkoobjemově balenou vodu.

Koupaliště
Sledujte vodu na koupalištích
Třebaže začátek prázdnin zatím neprovázela žádná velká vedra, která vždy čistotu vody zhoršují, hygienici už vydali několik zákazů koupání.

V minulosti si zájemci o hypoteční úvěr dobu fixace úrokové sazby příliš vybírat nemohli. Ve většině případů se sjednávala neměnná úroková sazba na pět let. I v současnosti jsou pětileté sazby nejoblíbenější. V červnu je zvolilo 37 % ze všech klientů bank. Velmi oblíbené jsou však i kratší fixace na jeden či tři roky. Jak je vidět z grafu, počet nových úvěrů s těmito dvěma fixacemi byl víceméně stejný. Roční sazby jsou totiž o mnoho nižší než sazby pětileté. Žádnou výjimkou není sazba s roční fixací ve výši pod 3 %.

V rámci konkurenčního boje začaly v minulých letech některé banky nabízet i delší fixace na deset či patnáct let. Jelikož jsou však u nich sazby velmi výrazně vyšší než u hypoték s kratší fixací, využívá je jen naprosté minimum klientů. V červnu z celkového počtu hypotečních úvěrů činily ani ne jedno procento.

U některých bank si lze zvolit fixaci zcela individuálně, třeba na dva roky či sedm let. Záleží na přání klienta. V červnu bylo z celkového počtu všech hypoték poskytnuto s takovými nepříliš standardními fixacemi více než 7 % hypoték.

Zdroj: Fincentrum

Vybrané červnové výsledky shrnuje následující tabulka.

Souhrn za červen 2005 (údaje platí pro fyzické osoby):

Doba fixace úrokové sazby všechny fixace 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 3,75 % 3,05 % 4,30 %
 Změna oproti minulému měsíci ò28 b.p.*  ò18 b.p.*  ò14 b.p.*
 Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 430 1 700 1 219
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 5 928 5 569 6 221
 Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7 271 6 928 7 550
Účelovost úvěrů    
  Podíl úvěrů na koupi na počtu celkových úvěrů 66 % 68 % 62 %
  Podíl úvěrů na výstavbu na počtu celkových úvěrů 25 % 24% 28 %
  Podíl ostatních úvěrů na počtu celkových úvěrů 9 % 8% 10 %

Zdroj: Fincentrum

*28 bazických bodů = 0,28 procentního bodu


Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:

Jakou fixaci úrokové sazby byste si u hypotéky vybrali a proč? Zvolili byste si hypotéku jako způsob financování svého bydlení? Pokud ne, jakému jinému řešení dáváte přednost?

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Sazby hypoték prudce rostou. Zájem o hypoteční úvěry však neklesá

Ilustrační snímek

Ve třetím měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba hypoték zvedla na 2,49 procenta. Zájem o ně však překvapivě...

Rostou ceny chat a chalup, zvlášť těch, v nichž se dá žít celoročně

Ilustrační snímek

Ceny chat a chalup věrně kopírují současný růst cen bytů a rodinných domů. Ceny rekreačního objektů přitom stejně jako...

Inovace od Bosche zachrání diesely. Sníží jejich smogové emise na 1/10

Inovace od Bosche zachrání diesely. Sníží jejich smogové emise na 1/10

Kurzy.cz Společnost Robert Bosch oznámila, že její inženýři vyvinuli nový výfukový systém pro dieselové motory, jež sníží jejich...

Najdete na iDNES.cz