Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ručil synovi u hypotéky. Teď bydlí v pronájmu ve škole

Jaroslav z Plzně brzy ovdověl. Zůstal sám na péči a výchovu syna, kterému v té době bylo 14 let. Snažil se mu vynahradit ztrátu matky tím, že mu nic neodepřel. Syn se po maturitě osamostatnil, přestěhoval do Prahy a pak chtěl po otci, aby mu pomohl s hypotékou.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Představil mi i svoji přítelkyni a oznámili mi, že čekají rodinu, a tak by si chtěli koupit vlastní byt v Praze,“ vzpomíná Jaroslav na dobu před pěti lety. Dodává, že měl z novinek velkou radost. To ale ještě netušil, co po něm bude jeho syn chtít.

„Slušně mě požádali, jestli bych jim s tou hypotékou nepomohl. Nabídl jsem jim peníze, měl jsem našetřeno kolem 170 tisíc korun, což bylo ale málo,“ říká.

Syn, který měl již vyhlídnutý pražský byt, si chtěl půjčit necelé čtyři miliony. Banka ho ovšem odmítla, protože neměl našetřené žádné peníze. Problém byl i s jeho příjmem, který v té době činil necelých 22 tisíc korun čistého měsíčně.

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky. Úrok od 2,19 % p.a.

„100% hypotéky sice banky v té době poskytovaly, protože ještě neplatila regulace České národní banky, ale i tak je neodsouhlasily každému žadateli. Jinak řečeno, peníze, stejně jako dnes, půjčovaly pouze bonitním klientům. Žadatel musel mít velmi slušný příjem na takovou sumu, anebo na to museli být dva s dostatečným příjmem,“ vysvětluje finanční poradce ze skupiny Partners David Kučera.

Řešení se našlo

Řešení se nakonec našlo. Spočívalo v tom, že se otec, aby synovi vyšel vstříc, zaručil u jeho hypotečního úvěru svým rodinným domem, který zdědil po rodičích. Domek byl po rekonstrukci a jeho cena spočívala zejména ve velice lukrativním pozemku v blízkosti Plzně. Banka to akceptovala.

Kalkulačka

„Rád jsem s tímto řešením souhlasil. Důležité pro mne bylo synovi a jeho nastávající pomoci. Zvlášť, když vidím, že doba je docela jiná, než byla, když já jsem zakládal rodinu. Vůbec mě přitom nenapadlo, že bych mohl přijít o střechu nad hlavou,“ říká Jaroslav, který si v té době vůbec neuvědomoval, jaké riziko svým krokem podstupuje.

Podle hlavního poradce České bankovní asociace Vladimíra Staňury nejsou takové případy ničím výjimečným. „Seznámit se s tím, za co a jak ručím, považuji za velmi rozumné. Bohužel se často stává, když dlužník nesplácí a banka se obrátí na ručitele,“ říká.

A pak to přišlo

Uběhly dva roky. Syn se mezitím stačil rozvést a několikrát změnil zaměstnání. A to nakonec pocítil i otec. Na pravidelných výpisech z hypotečního úvěru se začaly objevovat nesplacené měsíční hypoteční splátky, úroky z prodlení, včetně upozornění na to, že banka odstoupí od smlouvy a pohledávku předá třetí straně. 

„Snažil jsem se kontaktovat syna, ale ten se mnou přestal komunikovat. Když jsem ho nakonec osobně zastihl, vypravil jsem se za ním, ubezpečoval mne o tom, že věc dá do pořádku, že se nemám čeho obávat,“ vzpomíná otec, jehož poštovní schránka se plnila upomínkami. 

Jenomže ani po několika měsících se situace nezlepšila. Naopak se zhoršila. Banka informovala pana Jaroslava, že odprodala pohledávku za jeho synem. Přitom se ozvala firma vymáhající pohledávky, která mu, pokud jí nezaplatí dlužnou částku i s úroky, hrozila exekucí majetku. Tedy i domku, v němž bydlel.

„Banky v takových případech, kdy dlužník neplatí splátky a nekomunikuje, zpravidla odprodávají pohledávku společnosti, která se jejím vymáháním přímo zabývá, nemají-li vlastní vymáhací oddělení,“ vysvětluje David Kučera.

Pan Jaroslav nemohl zaplatit požadovanou částku, a tak celá záležitost skončila prodejem jeho domu. Jak později zjistil, hypoteční úvěr nebyl jediný úvěr, který syn měl. „Bylo to velice těžké období, protože peníze, abych uhradil skoro dva miliony korun, jsem neměl, takže nakonec došlo k tomu, čeho jsem se nejvíce obával, došlo na prodej mého rodinného domku,“ vzpomíná muž.

Nic výjimečného

Podle Davida Kučery není v praxi zase až tak velkou výjimkou, kdy dlužník uvrhne svého ručitele, spoludlužníka nebo i zástavce, tedy toho, kdo kvůli dluhu jiného zastaví svůj majetek, do problémů. „Je pak smutným faktem, že ochota pomoci skončí exekučními srážkami ze mzdy toho, kdo se rozhodl v dobré víře pomoci, nebo i prodejem jím zastavené nemovitosti,“ vysvětluje. 

Což byl i případ pana Jaroslava, který kvůli svému synovi přišel o domek po rodičích. Jeho štěstím v neštěstí nakonec ale bylo, že se jeho rodinný dům zejména díky parcele v lukrativní lokalitě prodal za více, než si syn půjčil. Tedy mu i po zaplacení dluhů a poplatků nějaké peníze zbyly. Byť mu tedy na pořízení nového vlastního domu nestačily.

„Z prodeje mého domu mi zůstalo něco přes milion korun. Tak mi alespoň něco zbylo k důchodu. Co se týče bydlení, tak to jsem bohužel prodělal. Teď bydlím v bývalé škole jen pár metrů od mého někdejšího domu,“ říká pan Jaroslav s tím, že syn se mu nadobro ztratil z očí a on, i když by po něm mohl vymáhat dlužnou částku, je vlastně rád, že má od něj pokoj.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...