Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

I když zbankrotujete, hypotéku musíte splatit. Jak na to?

Stane se to snadno. Platíte hypotéku, přiberete si úvěr na vybavení domácnosti, úvěr na auto a pak se vám rozbije lednice, tak si půjčíte i na ni. Splácíte, zvládáte, jenže najednou přijde úraz, nemoc, vyhazov, rozvod. Vyčerpáte rezervu a zjišťujete, že nevíte, jak dál.

Zájemce o hypotéku by neměl jít úplně na hranici svých finančních možností. Měl by mít navíc i odloženou rezervu, ideálně ve výši tří platů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestliže se finanční situace zdá hrozivá, mnohý člověk sedne k internetu, zadá klíčová slova „pomoc s dluhy“ a snaží se vyznat ve spoustě odkazů. Mnohé z nich nabízejí jako řešení problémů takzvané oddlužení. Pokud je člověk zavalen dluhy typu kreditní karta, kontokorent či televize na splátky, může být oddlužení řešením. Jsou však situace, kdy by měl klient dobře zvážit všechny okolnosti.

Když přijde nečekané...

Úraz nebo vyhazov. Nečekaná životní událost a hypotéka na krku? I tomu se dá předcházet. Hypotéku kryjte pojistkou. Které životní pojištění je výhodné, zjistíte na Osobni.Finance.iDNES.cz. 

Pracovníci Hypoteční banky vysvětlují: „V  posledních letech se setkáváme stále častěji s následky práce některých oddlužovacích agentur. Chodí nám dopisy, v nichž lidé popisují svůj boj s předlužeností, který se rozhodli jednou provždy vyřešit tím, že na sebe podají návrh na insolvenci (osobní bankrot). Bohužel si však neuvědomují, případně nejsou výslovně upozorněni ze strany oddlužovacích agentur na veškeré důsledky s tímto spojené. Podáním insolvenčního návrhu, resp. zjištěním úpadku totiž dochází k zásadní změně osobního a finančního charakteru mající za následek například nemožnost pokračovat ve splácení úvěru, právo banky přijmout příslušná úvěrová opatření (zesplatnění úvěru, výzva k dozajištění), což může ve finále vést až k prodeji nemovitosti – zástavy.“

Jak odborníci Hypoteční banky radí, klient by si měl být vědom, že tímto krokem riskuje, že přijde o střechu nad hlavou, neboť banka musí postupovat v mezích zákona. „Je proto dobré klientům připomenout, že je lepší vždy a za všech okolností nejprve kontaktovat svou banku a vzniklou situaci řešit právě s ní.“

Těžké rozhodnutí: prodej vlastního bydlení

 Nechat situaci dospět až k oddlužení může být opravdu likvidační. V případě, že finanční problémy začínají být neúnosné, měl by klient realisticky zvážit možnost prodeje nemovitosti. „Je jasné, že nejde jen o majetek, ale i o emoce ve vztahu k nemovitosti, a o to je rozhodnutí náročnější. Pokud jde však klient do prodeje sám, má velkou šanci, že nemovitost zpeněží dobře a umoří celý dluh,“ říká Tomáš Flégr z realitní kanceláře Rak CZ.

O cenu nemovitosti se dá i soutěžit, a to v dražbě, aukci i ve výběrovém řízení.

Pokud není dost času na klasický prodej prostřednictvím nabídky realitní kanceláře a inzerátů, může klient využít buď dobrovolné dražby, aukce, či výběrového řízení. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody a je třeba dobře zvážit, která varianta je vhodná pro konkrétní situaci.

1 Dražba

  • je více formální, řídí se zákonem
  • příklep licitátora (ať jde o klasickou či elektronickou dražbu) nahrazuje podpis kupní smlouvy
  • odpadá vyjednávání o podmínkách smlouvy, ty jsou dány předem
  • pokud se nesprávně stanoví vyvolávací cena a sejde se zároveň málo zájemců, může se stát, že nemovitost se prodá příliš levně: po zahájení dražby už její navrhovatel nemá možnost probíhající proces zrušit
  • organizace dražby bývá dražší než ostatní způsoby prodeje 

2 Aukce

  • probíhá při ní podobná licitace jako u dražby, ale závěrečným příklepem se nepřevádí vlastnické právo, je ještě prostor pro úpravy kupní smlouvy, navrhovatel aukce může předem stanovit tajný limit, když ho není dosaženo, má právo kupní smlouvu neuzavřít

3 Výběrové řízení

  • zájemci dávají neveřejné nabídky, což může mít za následek, že kupující nemají důvod se předhánět a nabídky zůstanou nízké
  • prodávající si mezi kupujícími může (ale nemusí) vybrat a pak obě strany uzavírají kupní smlouvu

Cena za zorganizování soutěžního způsobu prodeje se obvykle počítá procentem z hodnoty vydražené nemovitosti, některé kanceláře účtují i paušál, který začíná nejčastěji na pěti tisících korunách, ale může se lišit, podle renomé realitní kanceláře i podle typu nemovitosti.

Kromě organizace akce samotné vám realitka pomůže s analýzou hodnoty nemovitosti a pomůže stanovit optimální nabídkovou cenu. Ten, kdo totiž na počátku „přestřelí“, nemusí nemovitost vůbec prodat. A řídit se při stanovování prodejní ceny tím, kolik jste za dům dali před časem vy, kolik jste do něj „nacpali peněz“ a za jaké ceny se inzerují jiné domy na internetu, k cíli nevede. Většina prodávajících má nadnesené představy.

Při prodeji nemovitosti musí klient počítat s tím, že z výnosu nebude platit jen dluh bance, ale musí z něj uhradit i 4 % za daň z nabytí nemovitosti (to je ta daň, kterou, ačkoli to odporuje logice jejího názvu, hradí prodávající, kupující, který nemovitost nabývá, je ručitelem).

Potřebné je zaplatit i provizi realitní kanceláři. Pokud banka neumožní novému kupci převzít hypotéku (či kupec nechce), je potřeba mít i rezervu na pokutu za mimořádné splacení. Banky na ni mají podle smlouvy o úvěru nárok, i když v odůvodněných případech bývají ochotny o její výši jednat. Peníze, které po tom všem z prodeje zbudou, zůstanou klientovi do nového začátku.

Kdo nechá situaci zajít až do stadia, kdy banka podá návrh na exekuci, má opravdu vážný problém. Podle Michala Teubnera z Komerční banky nedobrovolné prodeje velmi často končí tak, že výnos nepokryje ani celý dluh bance. Klient tak nemá ani nemovitost, ani peníze, a ještě dluží.

Tři tipy, jak předejít a čelit problémům

  1. Nejděte až na doraz
    Počítáte s každou korunou, abyste prošli bonitačním posouzením banky? Zkuste se raději poohlédnout po levnější nemovitosti nebo nákup bytu na čas odložit. Zvláště jestli třeba plánujete rodinu, je třeba se sníženými příjmy počítat dopředu.
  2. Nezahlťte se dalšími úvěry
    Hypotéku zvládáte splácet a ještě máte malou rezervu. Taková situace snadno svádí k tomu, že se rozhodnete pro rekonstrukci kuchyně a zase si půjčíte. Další půjčka je třeba na opravu auta, které potřebujete, abyste se dostali do práce. Dluhy se nabalují jeden na druhý, a to už je opravdu riziková situace.
  3. Spoléhejte hlavně na sebe
    Nevěřte, že problém vyřeší někdo za vás. Budete se muset sami uskromnit, sami řešit případný prodej nemovitosti. To ovšem neznamená, že máte problém tutlat. Naopak, k věřiteli jděte jako k prvnímu, vysvětlete situaci, domluvte se na dalším postupu, a ten za každou cenu dodržujte.
  • Nejčtenější

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Co přineslo 20 let v EU českým domácnostem? Není vše zalité sluncem

3. května 2024

Životní úroveň Čechů během 20 let vzrostla. A to díky členství v Evropské unii. Průměrná spotřeba...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

DIP je všude. Jen on sám ale problém budoucích důchodů a důchodců neřeší

2. května 2024

Na důchod si v penzijních fondech se státním příspěvkem nespoří čtyři z deseti Čechů. A jsou to...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...